Bilişim Dünyası 31 MART 2016 / 08:31

Microsoft, yapay zeka teknolojilerini duyurdu

Kurumlara ve bireylere daha fazlasını başarabilmeleri için güç katmayı misyon edinen Microsoft, ABD’de düzenlenen Build Geliştiriciler Konferansı’nda yapay zeka servislerinin ön izlemesini duyurdu. Duyuru ile birlikte Conversation as a Platform hizmeti de tanıtıldı. Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ve yazılım geliştirme kiti (SDK) ise yeni özellikler sunuyor.
Microsoft CEO’su Satya Nadella ile Windows ve Cihazlar Başkan Yardımcısı Terry Myerson, Microsoft Build Geliştirme Konferansı’nda binlerce yazılım geliştiricisine sunum yaparak, konuşma zekasının yeni çağını sahiplenmek ve her müşteri, endüstri ve iş kolu için daha kişiselleşmiş programlama yaratmak için Microsoft'un neler yaptığını geliştiricilere anlattı. Nadella, Cortana’daki gelişmeleri aktardı ve etrafımızdaki yeni dünyayı anlamak ve zekaya dayalı uygulamalar yaratmak için tasarlanan yeni Bulut servislerini ve araçları tanıttı. Myerson ise Windows 10 Yıldönümü Güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme, Evrensel Windows Platformu üzerindeki tüketicilere ve geliştiricilere önemli yenilikler sunuyor.
 
Azure üzerinde çalışan platform
Eski adıyla Cortana Analytics Suite olarak bilenen Cortana Intelligence Suite, büyük veri, öğrenen makineler, algılama, analitik ve zeki bot uygulamaları çerçevesinde yürütülen en gelişmiş araştırmalarla güçlendirildi. Azure üzerinde çalışan platformda, geliştiriciler ve işletmeler, bu yetenekleri kullanabilir; dünyamızı öğrenen uygulamaları, insanlarla kişiselleşmiş ve zeki yollarla etkileşim sağlayan bot uygulamaları ve ajanları içeren uçtan uca zeki çözümler oluşturabilir.
Microsoft, Cortana Intelligence Suite için ikisi de ön izleme aşamasında olan yeni eklentiler sundu. Bunlardan ilki Microsoft Cognitive Services, iletişimin doğal yöntemlerini kullanarak sistemlerin ihtiyaçlarımıza göre görmesini, duymasını, konuşmasını, anlamasını ve yorumlamasını sağlayan zeki bir API (uygulama programlama arayüzü) derlemesi. İkincisi ise Microsoft Bot Framework. Bu eklenti ile, herhangi bir programlama dili kullanan yazılım geliştiricileri, metin/SMS, Slack, Twitter, Telegram, web ve diğerleri olmak üzere çok çeşitli platformlarda müşterilerin doğal dil kullanarak sohbet etmesini sağlayan zeki bot uygulamaları yaratabiliyor.
Microsoft, Cortana Intelligence Suite’teki gibi servislerin yalnızca iş dünyasını değil insanların yaşamını dönüştürmek için nasıl kullanabileceğini geliştiricilere sundu. Geliştirme safhasındaki uygulama Gören Yapay Zeka (Seeing AI), bu yeni yeteneklerin, görme kusuru olan ya da tamamen görme engelli bireylerin etraflarındaki kişileri ya da nesneleri nasıl daha iyi algılamasını sağladığını gösterdi.   
Microsoft, yeni Skype Bot Portal için SDK (yazılım geliştirme kiti) ve API (yazılım programlama arayüzü) ve iş akışları içeren Skype Bot Platformu’nu da sundu. Geliştiriciler bu platformla, Skype’ın metin, ses, video ve 3 boyutlu interaktif karakterlerini içeren çoklu iletişim formlarını güçlendiren bot uygulamaları geliştirebiliyor. Windows, Android ve iOS için en güncel Skype uygulamasını indiren müşteriler, Skype Bot uygulamalarına erişebilirler.
 
Geliştiriciler için fırsatlar artıyor
Microsoft, Microsoft Build Geliştirme Konferansı’nda, Windows Ink, Cortana, Windows Hello ve oyunlar için inovasyonlar içeren tamamen yeni Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile daha kişiselleşmiş bilgisayar vizyonunun yarınını paylaştı. Tamamen yeni bir deneyim olan Windows Ink, Windows’un gücünü kaleminizin ucuna getiriyor ve tıpkı bir kağıda, yapışkan notlara ya da beyaz tahtaya yazarmış gibi cihazınızın üzerinde yazı yazmanızı sağlıyor ve analog düşüncelerinizi dijital dünyada kolayca paylaşmaya imkan tanıyor. Cortana’nın yeni özellikleri ile Cortana’dan gün boyunca proaktif rehberlik alabilir, cihazınız kitliyken bile, giriş yapmadan Cortana’yla konuşabilirsiniz. Yeni Windows Hello özellikleri, Windows 10’un eşsiz güvenliğini farklı cihazlara ve Microsoft Edge’e taşıyor. Böylece, cihazlarınıza ve web sitelerinize kurumsal düzeyde bir güvenlikle giriş yapabileceksiniz. Bunlar, bu yaz Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi yaygın olarak sunulduğunda kullanılabilecek birçok özellikten sadece birkaçı.
Microsoft ayrıca Microsoft HoloLens Geliştirme Sürümü’nü ilk defa piyasaya çıkardı. Bu ürün, Windows deneyimini hologramlara yayıyor ve geliştiricilerin holografik bilgisayarların geleceğini inşa etmeye başlamalarına yardımcı oluyor. Microsoft, Case Western Reserve Üniversitesi ve NASA gibi çeşitli endüstrilerde HoloLens kullanmakta olan ticari müşterinin de altını çizdi. Geliştiriciler, Universal Windows Platformu’nu kullanarak hologramlarla yeni artırılmış gerçeklikler yaratabilecekler.
Windows, otuz yıldan fazla bir zamandır açık bir ekosistem oldu ve dünyanın her yerinden donanım-yazılım partnerlerine ve geliştiricilere kucak açtı. Universal Windows Platformu, bugünün en modern uygulama platformuyla, Windows’un tarihindeki açıklık ilkesiyle paralel olarak, bu vaadi daha da genişletiyor. Çarşamba günü, Universal Windows Platformu’nun tüm yeni yetenekleri paylaşıldı. Bu yeteneklerin arasında Cortana’nın proaktif zekasına tam erişim, Windows Ink’i ve Windows Hello’yu da içeren en güncel Windows 10 inovasyonlarını uygulamalara entegre eden yeni API’ler ve araçlar sunan Windows 10 Yıldönümü SDK’sı da bulunuyor. Ayrıca, Xbox Geliştirme Modu ile herhangi bir Xbox One cihazını geliştirici kitine dönüştürmek mümkün. Bu özellik sayesinde herkes kendi salonunda program geliştirme yapabilecek.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics