Bilişim Dünyası 26 EYLÜL 2010 / 18:00

Microsoft yeni tarayıcısıyla internette çıtayı yükseltiyor

Çok sayıda köklü yenilik getiren Internet Explorer 9’un Beta sürümü dünyayla aynı anda Türkiye’de tanıtıldı.
Microsoft’un merakla beklenen yeni web tarayıcısı Internet Explorer 9’un Beta sürümü 15 Eylül 2010’da dünya ile eş zamanlı Türkiye’de kamuoyuna tanıtıldı. Türkçe dahil 33 farklı dil seçeneğine sahip olan Internet Explorer 9, bugüne kadar tasarlanmış en hızlı, en yalın ve en güvenilir tarayıcı olduğu iddiasında.
Microsoft Türkiye tarafından dünya tanıtımıyla eş zamanlı olarak Çeşme’de düzenlenen basın toplantısına IE9 Beta Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Microsoft Türkiye Windows İş Grubu Yöneticisi Alper Mestçi ve Yazılım Geliştirme Platformları Yöneticisi Selçuk Uzun konuşmacı olarak katıldı.
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Microsoft’un Windows ile kişisel bilişimi geniş kitlelere ulaştırdığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Tüm dünyadaki 1.2 milyarı aşan bilgisayarda Windows işletim sistemi kullanılıyor ve 100 kişiden 59’u Internet Explorer kullanıcısı. Türkiye’de ise 32 milyon kişi Internet erişimi kullanıyor. Bugün Internet Explorer 9 ile en iyi internet deneyimini sunmayı hedefliyoruz. Bü ürünle internette hızı, sadeliği ve güvenliği en üst seviyeye çıkarmayı amaçladık.”

İnternet teknolojilerinin zengin çeşitliliğini kucaklıyor
Dünya tanıtımında Internet Explorer 9’un yüksek performansının baş mimarı olarak değerlendirilen ve Chakra adı verilen yeni yazılım motoru da kamuoyuna tanıtıldı. Çok çekirdekli işlemcileri kullanarak önemli bir performans kazancı elde eden Chakra sayesinde IE9’un bir önceki sürüm olan IE8’den 11 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor. IE9, Windows 7’nin gelişmiş özelliklerinden faydalanarak kullanıcıların önem verdiği uygulamaları ve web sitelerini öne çıkartırken, kullanıcılara hızlı, yalın ve güvenilir bir Internet deneyimi sağlıyor. Web üzerinde yazılım geliştirenler, Internet Explorer 9’un HTML5 gibi günümüz standartlarını destekleyen özellikleri sayesinde, çağdaş PC’lerin sunduğu teknolojilerden olabildiğince faydalanarak çok daha kapsamlı ve zengin web uygulamalarını hayata geçirebilecekler.
IE9, aynı zamanda bilgisayarlardaki grafik hızlandırıcıları doğrudan kullanabilme yeteneği sayesinde donanım hızlandırma özelliğine sahip ilk web tarayıcısı olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca görüntüleme alanını artırmak üzere tarayıcı penceresinde daha az uygulama bulunuyor ve kullanıcılar en sık kullandıkları uygulamaları araç çubuğundan kolayca seçilebiliyor. IE9 Beta sürümünü Türkçe dil desteği seçeneğiyle indirmek ve tarayıcının yeni yeteneklerini test etmek için Microsoft’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
ETİKETLER : Sayı:789

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics