Bilişim Dünyası 24 ARALIK 2012 / 01:02

Milli markaların gelişmesi için tasarım olmazsa olmaz

Ankara Kalkınma Ajansı’nın  2011’in ikinci yarısında açmış olduğu ‘Yenilikçi Uygulamalar Mali Destek Programı’ kapsamında ‘Sağlık Teknolojileri, Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi’ fikri geliştirildi ve görülen endüstriyel tasarım ihtiyacı için projelendirme çalışmaları yapılıp başarılı bulunan proje 23.12.2011 tarihinde faaliyetlerine başladı. Bu kapsamda; OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi’nin tıbbi cihaz ve tıbbi malzeme üreticilerinin katma değerli ürünler üreterek uluslararası pazarlarda tercih edilir şirketler haline gelmesi için gerçekleştirdikleri çalışmalardan birisi olan ‘Sağlık Teknolojileri Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi’ projesi kapanış toplantısı 18 Aralık’ta CerModern’de düzenlendi ve aynı zamanda proje kapsamında küme üyesi üreticilere ait yeniden endüstriyel tasarımlarının tamamlandığı tıbbi cihazlar da sergilendi.
‘Sağlık Teknolojileri Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi’ projesiyle 10 adet medikal ürün yeniden tasarlandı. Merkez; 10 yerli şirketin aynı ürünlerinin, yeni tasarımlarla nasıl farklı hale geldiğini gösterdi. Uluslararası rekabette tasarımla farklılaşmayı ve markalaşmayı hedefleyen şirketlere bu merkezle mühendislik ve  danışmanlık destekleri verilmesi hedefleniyor. Ayrıca projeyle; sağlık ürünlerinin ‘Kullanıcı ve Yararlanıcı Odaklı Endüstriyel Tasarım’ ile endüstriyel tasarımcı istihdamın artırılması,  endüstriyel tasarımla ilgili devlet yatırımları ve özel sektör bütçelerindeki payın artması da amaçlanıyor. OSTİM Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi’yle; tasarım ihtiyacı duyan üretici şirketlere, tasarım süreç yönetimi danışmanlığı, endüstriyel tasarım, mühendislik destekleri, model ve prototip konularında hizmet verilecek.
OSTİM’de yeni bir başlangıç
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın; kalkınmanın ön koşulu olan teknolojisi yüksek katma değerli üretime hızla geçilmesi için kamu alımlarında yerli şirketlerin desteklenmesi gerekliliğini vurguladı ve yerli üretimin artmasının önemini anlayamazsak bu coğrafyada özgür olamayız yorumunu yaptı. Aydın; “Biz yerli üretim ve milli markaların gelişmesi için tasarımın olmazsa olmaz olduğunu gördük ve bu merkezi kurmaya karar verdik. Sanayi üretim üssü olan OSTİM, Endüstriyel Tasarım Merkezi kurarak katma değeri yüksek üretim hedefine bir adım daha attı. Aslında bu projenin bitişi OSTİM’de yeni bir başlangıç anlamına geliyor” açıklamasını yaptı.
OSTİM Sağlık Teknolojileri Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi Teknik Koordinatörü Berna Dalaman, endüstriyel tasarım bilincinin ve dolayısıyla katma değeri yüksek ürün sayısının, bu ürünlerin tercih oranının pazar payının gelişmesini sağlayacağını dile getirdi. Dalaman, “Projeyle ilgili kullanıcı analizleri gerçekleştirildi. Süreç içinde tasarım için ne yapılması gerekiyorsa bilimsel bir altyapı oluşturarak yaptık” dedi.
Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç’un da katıldığı sergide ürünlerin yeni tasarımları katılımcılar tarafından ilgiyle incelendi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics