Bilişim Dünyası 24 AĞUSTOS 2015 / 06:02

Milyar dolarlık macera bir adada devleşiyor

Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (Taiwan External Trade Development Council -TAITRA), 27-30 Temmuz tarihleri arasında 15 ülkeden 19 gazeteciyi Taipei’de biraraya getirdi. Küresel IoT ekosisteminde Tayvan’ın sahip olduğu avantajlar ve bu başlıkta markaları ile üstlendiği rolün ele alındığı toplantılar; kamu, özel sektör ve bireysel girişimcilerin ‘gerçekten’ verimli işbirliğini görme imkanı sundu.

Ülkede ekosistem, genel olarak birbirini destekleyerek herkesin kazanması hedefiyle ilerliyor ve şirket ziyaretleri ve girişimci sunumları da aynı mesajı ortaya koydu: IoT ekseninde büyümek, Tayvan’ın önceliği. IDC rakamlarına göre, küresel IoT pazarının 2020 yılında 7.1 trilyon dolara ulaşması, 28 milyarı aşkın da ‘bağlantılı nesne’ olması bekleniyor. 1990’lardaki PC patlamasının ardından, birçok sektör yetkilisine göre IoT de Tayvan için küresel BT sahnesinde öne çıkmak adına yeni bir fırsat demek.

Etkinlik kapsamında her bir ziyarette tanıtılan alıcılar, uçtan uca akıllı ev çözümleri, mutfakta suyu arıtmaktan, banyoda suyun tasarruflu miktarda ve her zaman istenen sıcaklıkta akmasını sağlayan uygulamalara, gömülü çözümler ve sunuculardan arabalara kadar birçok yenilik IoT dünyasında hayat buluyor. Tayvan bizim gördüğümüzle bu kadar, ama kendi içinde çok daha geniş olduğu kesin bir ‘IoT odaklanması’ ile küresel dönüşümde başrol için yarışıyor. Bu IoT odaklılık, uluslararası yatırımları beraberinde getiriyor, küresel bazda önde gelen BT şirketleri IoT odaklı Ar-Ge çalışmalarını Tayvan’a taşıyor.

Sunucu pazarı da hareketli

Bu yarışta, adayı destekleyen birçok avantajı var. Ar-Ge destekleri kapsamlı ve lafta değil, süreç ve sonuç odaklı. Bu destekler, belirttiğimiz gibi işbirliklerinin verimli olmasını sağlıyor. Küresel IoT ekosisteminde başrol için önce altyapısını, iş süreçlerini ve hukuki sistemini buna hazır hale getiren Tayvan, tek segmentle kendini sınırlamadan, kurumsal uygulamalardan bireysel çözümlere mümkün olan en çok başlığı IoT alanında konumlandırıyor. Örneğin, giyilebilir cihazların artan popülaritesi ışığında çalışmalar daha çeşitlilik kazanıyor.

Ülkede sunucu sektörü de uluslararası birçok markayı çekiyor, birçok büyük internet servis sağlayıcı bu amaçla Tayvan’a yöneliyor. Toplantılarda bu konuda paylaşılan veriler bile tek başına sunucu alanında taşınan yüksek potansiyeli gösteriyor. MIC raporuna göre, Tayvan’ın sunucu pazarı üretim hacmi, en yeni modellerin üretimi ile 2015 yılında yıllık bazda yüzde 15 artacak. Ülkede sunucu üreticilerinin üretiminin de 2014 yılındaki rekor seviye 9.4 milyar doları aşması ve 2015 yılında 10.9 milyar dolar ile yeni bir rekora imza atması bekleniyor.

Devler ve girişimciler birlikte büyüyor

Etkinlik kapsamında ilk ziyaret Acer’a gerçekleştirildi. BYOC (Build Your Own Cloud) konsepti ile hedefin; insan ve teknoloji arasındaki engelleri ortadan kaydırmak olduğu vurgulandı, bulutta Acer’ı farklı kılan bir unsura işaret edildi: “Diğer bulut noktaları sizin verinizi alıyor. Biz ise size, bunu tutmanız için doğru platformu sunuyoruz. Biz değil, verinin sahibi verisini kontrol ediyor.” İkinci durağımız olan Advantech’te gömülü platform ve akıllı şehir çözümleri olmak üzere iki ürün grubuna dikkat çekildi. Bir B2B şirketi olarak entegratörlerle çalışıldığı, IoT ile gelen Endüstri 4.0 ‘büyük bir değişim’ olarak tanımlanırken, böylece akıllı şehir çözümlerinin uçtan uca hayata geçtiği belirtildi. ‘Zeki gezegen’ döneminde şehirleşmenin ve yaşamların buna bağlandığı, bunun bir BT paradigma değişimini zorunlu kıldığı hatırlatıldı. Şirket yetkilileri, Expo 2020 Dubai için de planları olduğu bilgisini verdi.

İkinci günün ilk yarısı, girişimcilerle buluşmaya ayrıldı. Kullanıcı tanımlı faresi Odin ve 50’den fazla ülkede satılan bu ürünü geliştiren Serafin, çocuklar için ilk gerçek saat olarak kendini tanımlayan Jumpy, dalış yapanların kaydettikleri bilgilerle akıllı telefondaki bilgileri senkronize eden, böylece dalış deneyimini kolayca paylaşmayı hedefleyen Triton hedef ve stratejilerini paylaştı. Ülkede girişimciliğin her kesimde artmasının bir önemli sebebi olarak melek yatırımcı sayısının artması, ülkeye gelen yatırımların istikrarlı artışı gösterilirken, kamu desteklerinin yeterli bulunmaması nedeniyle melek yatırımcıların ilgi gösterdiği belirtildi. Bir sonraki durak, ARM’nin Hsinchu’daki tasarım merkezi oldu. Depolama ve enerji tasarrufu ihtiyacının mobilde çok arttığına, cihazların hem bağlı hem akıllı olduğuna işaret edilirken, IoT odaklı iş modeli izlendiğine vurgu yapıldı. IoT’nin, BT’de bir sonraki dev adım olduğuna dikkat çekilirken, şirket yetkilileri ‘hız’ın önemine şu sözlerle vurgu yaptı: ‘Tesla araba iyi, ama pili daha iyi olabilir.”

Üçüncü gün, giyilebilir ürünler ve IoT odaklı ürün gamıyla Holux ziyareti ile başladı. Etrafı alıcılarla çevrilen insanların beklentilerinin de hızla geliştiğine dikkat çeken şirket yetkililerine göre, birçok ihtiyaç için birçok farklı alıcı var. Hedef ise bunları daha kompakt yapılara kavuşturmak. Çin’in en büyük mutfak sistemleri üreticisi Taiwan Sakura, dördüncü günün ilk durağı oldu. Sakura, birçok başlıkta IoT yatırımı yapıyor. Su ısıtıcısında enerji tasarrufu, bu ısıtıcıyı mobil uygulama üzerinden de çalıştırabilmek bunun örnekleri arasında. İnternetli taşıma araçları odaklı faaliyetleri ile Mobiletron, yılın ikinci yarısında okullarda kullanılmak üzere akıllı otobüsleri kullanıma sunacağı bilgisini verdi. UCC platformun iki yıl önce hayata geçtiğini ve testlerin hiç bitmediğini söyleyen şirket yetkilileri, tüm araçlar arasında büyük veri paylaşımının birçok başlıkta fayda sunduğuna dikkat çekti.

Belediyenin gözü kaldırım taşında değil, bilişimde

Etkinlik kapsamında ziyaret ettiğimiz Taichung Belediyesi, ‘Industry 4.0’ konsepti ve yerel yönetimlerde Ar-Ge süreçleri hakkında bilgiler paylaştı. 2 milyon kişinin yaşadığı Taichung’da yazılım geliştirmeye önem veriliyor. Taichung Software Park ve Fengfu Park’ın Tayvan’ın ortasında küresel bir yazılım merkezi olması hedefleniyor. Industry 4.0 başlığında odaklanılacak konu ise sanayi, eğitim ve Ar-Ge merkezleri arasında köprü olmak. Bu konuda hazırlanan proje hakkında detaylar paylaşan belediye yetkilileri, soru-cevap bölümünde de şirketlere bu konsept çerçevesinde verilecek teşviklere dikkat çekti. Bu yapıyla direkt yabancı sermaye akışının da hızlanacağı üzerinde durulurken, 2019 yılında tamamlanması hedeflenen Shui-Nan Ekonomik ve Ticaret Bölgesi’nin akıllı şehir konseptindeki önemine dikkat çekildi. Tayvan’da tüm şehirler arasında ‘Industry 4.0’ konusunda bir yarış olduğuna işaret eden belediye yetkilileri, sektörler ve eğitim arasında köprü olmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Ulaşım hizmetleri için de ‘Industry 4.0’ çözümlerinin kullanılması hedeflenirken, ticari bir bölge olan Taichung’da yapılan yatırımların geri dönüşünün de çok uzun sürmeyeceğine vurgu yapıldı. Tüm bu hedeflere karşılık, yetkin İK eksiğini yadsımayan yetkililer, bu yolda farklı bir strateji izleyecek. Buna göre, meslek lisesi öğrencilerine ve bu liselerin mezunlarına sektörü tanıma ve iş hayatına atılma şansı verilecek. Üniversite öğrencilerine de bu imkan tanınacak ve böylece gençler, okulun yanında iş hayatını da doğru zamanda tanıyacak, kimse vakit yitirmeyecek. 2016 yılında merkezi hükümetin de İK konusunda adımları olabileceğini belirten belediye yetkililerine göre, daha çok sayıda yabancı öğrencinin Taichung’da eğitim görmesi ve iş hayatına atılması böylece mümkün olabilir.
ETİKETLER : 1035

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics