Bilişim Dünyası 19 NİSAN 2013 / 11:02

MKK’nın e-GKS uygulamasına ödül

Tüm bileşenleri ve yazılımı Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından tamamlanan ve İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesinin en önemli eylemlerinden biri olan “e-GKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi” Uygulaması “Financial Sector Technology Awards” Yarışmasında Birincilik Ödülünü Kazandı.

FSTech’in (Financial Sector Technologies), sektör içerisindeki yenilikleri ve gelişmeleri ödüllendirmek için her yıl “FSTech Awards” adı altında düzenlediği ve bu yıl 13’üncüsü yapılan yarışmada e-GKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi, “Best Use Of Online Services (Çevrimiçi Hizmetlerin En İyi Kullanımı)” kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Bank of America Merrill Lynch, Barclaycard EPDQ with Powa, Deutsche Bank, Lloyds Banking Group, National Australia Group (Europe) ve RBS’in, MKK ile birlikte finale kaldığı yarışmanın sonuçları 17 Nisan’da Londra’daki gala gecesinde ilan edildi.

MKK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Yakup Ergincan; “Bu ödül; sermaye piyasalarımız, bilişim sektörümüz, yazılım kapasitemiz ve kurumsal yönetim açısından dönüm noktalarından biridir. e-GKS, teknolojik olarak getirdiği yenilikler, borsadaki şirketlerin şeffaflığının artmasına yaptığı katkılar ve kurumsal yönetimin önündeki engelleri kaldırması açısından tüm paydaşlar için dünyadaki ilklerden biri olmasının yanında, kurumsal yönetim derecelerini artırmak isteyen şirketlerimiz için de önemli avantajlar sunuyor” dedi.

Elektronik genel kurul imkanı

Tüm bileşenleri ve yazılımı MKK tarafından yabancı kaynak kullanılmadan tamamlanan e-GKS, yerli/yabancı tüm ortaklık haklarının elektronik ortamda kullanımını ve genel kurulların tek bir merkezden yapılabilmesini sağlayan bir platform. Sadece borsaya kote şirketlerin değil, Türkiye’deki tüm anonim şirketlerin MKK üzerinden e-GKS’yi kullanması ve elektronik genel kurul yapabilmesi mümkün.

e-DEVLET uygulamalarıyla entegre olan e-GKS üzerinden dileyen hak sahipleri fiziki ortamda yapılmakta olan toplantıyı internet erişimi olan her yerden canlı olarak izleyebiliyor, görüşülen gündeme ilişkin görüş, öneri ve sorularını eş zamanlı olarak gönderebiliyorlar. İlgili gündemin oylamasına geçilmesi ile birlikte oylar toplantıya fiziken katılanlarla eş zamanlı olarak kullanılabiliyor ve tüm süreçlere ilişkin bilgi ve bildirimler anlık olarak alınabiliyor.

Şirketler, pay sahipleri, temsilciler, aracı kuruluşlar ve diğer tüm paydaşlar, genel kurul öncesinde, genel kurul toplantı anında ve sonrasındaki bütün işlemlerini elektronik imzayla yapabiliyorlar. TÜBİTAK Ar-Ge desteği alan e-GKS, tüm bilgilerin elektronik olarak arşivlenebildiği ve gerekli görülen her türlü iletişimin e-MKK Bilgi Portalı üzerinden elektronik yöntemle sağlanabildiği bir bilişim sistemi olarak da hizmet veriyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics