Bilişim Dünyası 24 KASIM 2015 / 17:29

Mobil alışveriş için tercih mobil uygulamalar

Fiyat ve karşılaştırma sitesi Bilio.com, 13-18 Kasım tarihleri arasında web sitesi üzerinden bin 500 kişi ile yaptığı mobil alışveriş anketiyle, akıllı telefon kullanıcılarının mobil alışveriş alışkanlıklarını ortaya koydu. Anket sonuçlarının, e-ticaret sitelerine, yazılım geliştiricilere ve girişimcilere, geleceğe dönük yatırımlarında yön vermesi bekleniyor.
“Akıllı telefonunuz üzerinden alışveriş yaptınız mı?” sorusunu yanıtlayan 1.500 kişiden yüzde 40’ının “evet” yanıtını verdiği, geri kalan yüzde 60’lık kesimin ise, bugüne kadar akıllı telefonlarından hiç alışveriş yapmadığı görülüyor. Anket sonuçlarına göre, bu kişilerin, mobil alışveriş süreçlerine yeterince güvenmedikleri için akıllı telefonlardan alışveriş yapmamayı tercih ediyor.
 
Fırsatları yakalama fırsatı
Ankette akıllı telefonları üzerinden alışveriş yaptıklarını söyleyen kişilerin yüzde 85’i, mobil alışveriş için akıllı telefon yerine tableti tercih ediyor. Mobil alışveriş yapanların yüzde 48’i ise, kullanım kolaylığı nedeniyle mobil alışverişi tercih ederken, yüzde 36’sı fırsatları kaçırmamak, yüzde 16’sı da güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamak için mobil alışverişi tercih ettiklerini belirtiyor.
Bu kişiler, mobil alışverişlerinde en çok, yüzde 50 oranıyla teknoloji ürünlerini satın alıyorlar. Geri kalan kısım ise, yüzde ağırlığına göre sırasıyla moda, kozmetik ve dekorasyon ürünleri takip ediyor. Akıllı telefon kullanıcılarının mobil alışveriş için tercih ettiği özel bir gün veya dönem ise yok. Anketi yanıtlayanların yüzde 83’ü “En çok hangi dönemde mobil alışveriş yaparsınız?” sorusuna “Fark etmiyor” yanıtını verirken, yüzde 7’lik oranlarla en çok Sevgililer Günü ve Yılbaşı özel günler kategorisinde öne çıkıyor.
 
Mobil uygulamalar tercih ediliyor
Yanıt verenlerin yüzde 61’i, alışveriş yapacakları sitenin mobil uygulaması olmasının veya web sitesinin mobil cihazlara uyumlu olarak erişilmesinin, alışveriş kararlarını etkileyeceğini belirtiyor. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 46’sı web siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih ederken, yüzde 54’ü de e-ticaret sitelerinin farklı telefon işletim sistemleri için özel olarak geliştirdiği mobil uygulamaları kullanıyor. Mobil alışveriş yapanların yüzde 64’ünün akıllı telefon işletim sistemi Android iken, yüzde 16’sı iOS işletim sistemlerine sahip akllı telefonlarla internetten alışveriş yapıyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics