Bilişim Dünyası 01 OCAK 2012 / 16:01

Mobil cüzdan Türkiye’de yükseliyor

MasterCard, Türkiye’de cep telefonu ile ödeme yapma, para gönderip alma, fatura ödeme gibi bankacılık işlemlerine imkan veren Mobil Cüzdan’ın gelişiminin daha da hızlanmasını bekliyor. MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, mobil ödemelerin 2011 yılında öne çıktığını ve hayatın parçası haline geldiğini belirtti. Türkiye’nin, bunu ilk hayata geçiren ülkelerden biri olduğunu söyleyen Mete Güney, “Ödeme sistemleri alanında Türkiye çok iyi bir konumda ve bu, teknoloji ihraç ettiğimiz bir alan” dedi. Bu alandaki bilgi birikimini ihraç ederek, dünyaya rol model olunduğunu vurgulayan Güney, şöyle devam etti:
“Bu noktaya gelmemizin dört temel sebebi var. Birincisi bankalarımızın tecrübesi, ikincisi de Türk insanının teknolojiye olan yatkınlığı. Üçüncü sebep; cep telefonu sektörünün geldiği nokta. Sonuçta 62 milyon abone var ve kullanım alışkanlıkları dünyanın önünde. Dördüncü sebep ise temassız ödeme teknolojisinin Türkiye’de geldiği nokta. NFC’nin yaygınlaşması için sahadaki terminal sayısının belli bir noktaya gelmesi gerekir. Türk insanı da temassız ödemeyi benimsedi. Tüm bunlar, ödeme sistemlerinin hayatımıza ne kadar bütünleşik olduğunu da gösteriyor.”
5 yıl içinde 13 milyon kişide mobil cüzdan olacak
Güney’e göre, mobil ödeme önemli. Çünkü Türkiye’de yüzde 45 gibi nüfusun önemli bir bölümü henüz bankacılık sistemi ile tanışmamış durumda. Ama bu kesimin cep telefonu sahibi olduğuna dikkat çeken Güney, “Bu kesim ödeme yapıyor ve onları kayıtlı ekonomiye alabiliriz. Böylece kayıtdışı azalır” dedi. Güney, 2012 yılına yönelik beklentilerini şöyle anlattı:
“Gelecek 5 yıl içinde 13 milyon kişinin mobil cüzdanı olacak. Bu alanda farkındalık yüksek ve insanlar, cep telefonlarıyla tüm bu uygulamaları yönetebileceklerini biliyorlar. MasterCard’ın mobil ödeme ve e-bankacılık ile ilgili iki araştırmasına göre, son beş ayda Türkiye’de Mobil Cüzdan’la ödeme yapma fikri yüzde 36’dan yüzde 60’a çıktı. Ayrıca Türkiye’de her üç kişiden biri halihazırda ödemelerini cep telefonlarıyla yapabileceğinin bilincinde. MasterCard Advisors da, 30 yaş altındaki tüketicilerin cep telefonları ile alışveriş yapma yönündeki taleplerinin yüzde 67 oranında arttığını gösteriyor.”

Farklı kart uygulamaları gelecek

Mobil Cüzdan teknolojisinin en büyük avantajının, bir banka hesabı olmayan kişileri bile elektronik parayla, yani bankacılık sistemiyle tanıştırması olduğunun altını çizen Güney, “Türkiye’nin gelişmiş altyapısı mobil cüzdan uygulamasının gelişimi ve yaygınlaşması anlamında bize büyük cesaret veriyor” dedi. Güney, 2012 yılı önceliklerini ‘banka kartlarının daha sık kullanımı için çalışmalar yapmak’ olarak gösterdi.
Banka kartı kullanımını artırırken, şehir kartı programını farklı şehirlerde de hayata geçirmek istediklerini vurgulayan Güney, ön ödemeli kartlarla farklı uygulamaların da hayata geçeceğini ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:852