Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2016 / 18:23

Mobil dönüşüm, BEDAŞ’a faydaları getirdi

İstanbul’un Avrupa Yakası’nın elektrik dağıtımını gerçekleştiren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), tüm hizmetlerin mobil cihazlar ile güvenli bir ortamda, zaman, mekan ve platform bağımsız şekilde tüketicilere ulaştırılması ve operasyonel verimlilik hedefi ile sürdürdüğü çalışmaları tamamladı. Tüketicilere kesintisiz elektrik hizmetini yüksek verimlilikle sağlamak için uygulamaya alınan mobil dönüşüm politikası, değişen koşullara uyum sağlayabilecek, esnek bir altyapı ile oluşturuldu.
2 bin kişilik saha operasyonu ölçülüp, takip ediliyor ve yönetiliyor. Bu da maliyetin ilk fazda yüzde 10, ikinci fazda ise yüzde 20 azalmasını sağladı. Zimmet ve Stok modülleri ile sayaç, mühür, akım trafosu gibi her bir dağıtım elemanının depodan aboneye kadar her adımı tek veri girişi ile izlenebilir duruma geldi. Merkezi Yönetim araçları ile tüm operasyon görsel verilerle izlenebilir olurken, Panasonic ürünleri ve Türkiye’de sağlanan destek ile projede donanım sorunu da yaşanmadı.
 
Tüm işlemler tek çatı altında
Saha Operasyon Yönetim Sistemi için geliştirilen yazılım ile daha önce farklı kişilerin farklı cihazlar kullanarak yaptığı işlemler tek çatı altında toplandı.  Tüm personelin anlık olarak GPS koordinatları üzerinden izlenebildiği sistemde, trafik verilerine göre rota optimizasyonu yapılabiliyor. Çağrı Merkezi’nden gelen bir işlemin bölgedeki en yakın ekibe atanması da mümkün. Böylece sayacı arızalanan tüketicinin sayacının değiştirilmesi en kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. 
Elektrik dağıtım bilgi yönetim sistemi olan EDRIMS’de yer alan zimmet ve stok modüllerinin entegrasyonu ile her dağıtım personelinin depodan aboneye kadar attığı her adımı tek veri girişi ile izlenebilir duruma geldi. Durum kodu entegrasyonu olarak adlandırılan yapı ile okuma yapan personel, okuduğu sayaçta uygunsuzluk görürse sisteme girdiği durum kodu neticesinde otomatik olarak kaçak ekibine iş emri üretebiliyor. Yönetim konsolu ile tüm operasyon coğrafi verilerle görsel olarak izlenebiliyor.
 
Taraflara kesintisiz bilgi akışı
CRM Sistemi gerek mobil uygulamalardan gerekse çağrı merkezi veya işletmelerden gelen talepler ile başlayan iş süreçlerinin diğer sistemler, birimler ve uzmanlar arasındaki koordinasyonunu sağlayarak sürecin baştan sona yönetmeliklerle belirlenmiş süreler içerisinde sonlandırılabilmesini sağlıyor. Talepte bulunan kişi her aşama ile ilgili olarak SMS ve e-posta üzerinden bilgilendirilebiliyor.
Hukuk büroları, yasal takip sistemi ve dijital arşiv entegrasyonu ile mobil cihazlar üzerinden işletmeye gitmeden işlemlerini yapabiliyor, abonelik evraklarının dijital kopyalarına ulaşabiliyor.
Online Tedarikçi Portalı ile BEDAŞ’tan hizmet alan özel tedarikçiler, daha önce yazışmalar ile yürütülen süreçleri online işlem merkezinden başlatabilir duruma geldi. Saha yönetim sistemi entegrasyonu sayesinde tedarikçinin, örneğin endeks okuma veya açma - kesme gibi tüm talepleri, başka işlemler için lokasyon olarak yakında bulunan personele otomatik olarak atanabiliyor. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics