Bilişim Dünyası 17 ŞUBAT 2014 / 08:06

Mobil iş fikrin mi var?

Bilkent Cyberpark, Girişimcilik, İşbirliği ve Teknoloji Transfer Birimi Yöneticisi Faruk İnaltekin, mobil iş fikirlerinin Windows 8 üzerinde hayata geçirilmesi için Microsoft işbirliğiyle 8 haftalık ‘WinAppFarm’ Programı başlatıldığını açıkladı.

Faruk İnaltekin, WinAppFarm Programı’nın Microsoft ile Bilkent Cyberpark işbirliğinde yürütülmekte olan bir uygulama geliştirme kampı olduğunu belirterek “Bilkent Cyberpark adına Girişimcilik, İşbirliği ve Teknoloji Transfer Birimi çalışmaları yürütüyor. Program, 8 haftalık dönemlerle; Windows tabanlı mobil uygulama geliştirme yapacak girişimcileri bir araya getiriyor. 8 haftalık periyodun sonunda; ekiplerin kullanıma hazır uygulamaları olması hedefleniyor. Programa, bir uygulama fikri olan ve bu fikri hayata geçirmek için 8 hafta ayırabilecek ve çarşamba günleri Bilkent Cyberpark/Microsoft ofisinde olabilecek herkes; bireysel girişimciler, öğrenciler, çalışanlar ve bunların oluşturdukları ekipler katılabilir” şeklinde konuştu.
Birinciye Bilkent Cyberpark bünyesinde ücretsiz ofis hakkı
Başvuruların www.winappfarm.com sitesindeki formun doldurulmasıyla çevrimiçi olarak yapıldığını kaydeden İnaltekin şunları dile getirdi: “Başvuru sahiplerinden, başvuru formunda, planladıkları uygulamanın toplum yararı, ticari potansiyeli, geliştirilebilirliği gibi yönlerini anlatmaları bekleniyor. Değerlendirmeler bu kriterler doğrultusunda yapılacak. Her çağrıda 4-5 ekip seçilerek programda yer verilecek. Programa kabul edilen tüm ekipler; Bilkent Cyberpark Microsoft ofisindeki MIC (Microsoft Innovation Center) merkezinde yeni kurulan WinApp Laboratuvarı’nda bir yer edinecek. Ayrıca uygulamalarını geliştirmek üzere gerekli donanıma sahip bilgisayar ve test amaçlı kullanılacak Windows mobil cihazları, program geliştirme ve diğer yönetsel süreçlerinde danışmanlık ve her hafta çarşamba günleri teknik/idari eğitimler almaya hak kazanacak. Seçilen tüm ekipler 1. hafta tanışma toplantısında Bilkent Cyberpark’taki Microsoft ofisinde bir araya gelecek. Adaylara, iş planı hazırlama konusunda danışmanlık verilerek birinci haftanın sonunda geliştirecekleri programa dair 8 haftalık bir iş planını sunmaları istenecek. 8 hafta boyunca her çarşamba adayların bir araya geldiği bir sınıf dersi olacak. Sınıf eğitimleri teknik/idari eğitimlerden ve/ya ‘mentoring’ oturumlarından oluşacak. Sınıf eğitimlerini birden fazla kaçıran adaylar diskalifiye olacak. Eğitimler dışında kalan çalışma zamanlarında adaylar, çalışmalarını Cyberpark Microsoft işbirliğinde çalışmakta olan WinAppFarm bünyesinde sürdürebilecekleri gibi dilerlerse kendi ofislerinde de yapabilecekler. 8 haftalık programı tamamlayarak eğitimlere katılan ve program sonunda geliştirdiği uygulamayı ‘Market’e sunan tüm adaylara ‘Katılım Belgesi’ verilecek. Ayrıca 2014 yılı boyunca tekrarlanacak programların tamamlanmasını takiben jüri tarafından seçilecek yılın birincisi; Cyberpark bünyesinde ücretsiz ofis, Bizspark nominasyonu, ‘MS Spotlight ödülleri’ne hak kazanacak. Başvurular 04-24 Şubat, aday seçimi 25-26 Şubat, kamp da 03 Mart – 30 Nisan 2014 tarihlerinde yapılacak.”