Bilişim Dünyası 22 EKİM 2013 / 12:14

Mobil ödemede güvenlik önerileri

Geçen sene PayPal aracılığıyla küresel çapta 14 milyar dolarlık mobil ödeme işlemi gerçekleştirildi.PayPal ile ABD Ulusal Siber Güvenlik İttifakı tarafından yapılan anket sonuçları, akıllı telefon kullanıcıların mobil ödeme ihtiyaçlarını ortaya koydu.

Katılımcıların yüzde 63’ü akıllı telefonlarında hangi finansal bilgilerin depolandığını bilmiyor veya emin değil. Yüzde 69 gibi önemli bir orandaki katılımcılar, telefonlarında ödeme bilgilerinin depolanmasının güvenli olmadığını düşünüyor.

Araştırmaya katılanların  yüzde 24' ü her gün en az bir alışveriş işlemini akıllı telefonları aracılığı ile gerçekleştiriyor. Kullanıcıların beşte biriyse bir ödeme sistemi uygulaması kullanıyor.

Buna karşın akıllı telefon kullanıcıları güvenlik tedbiri almamak konusunda ısrarcı. Kullanıcıların yüzde 56' sı PIN kullanmıyor ve yüzde 51'i çevrim içi hesaplarının şifresini gereklilik olmadığı halde değiştiriyor. Parmak içi kullanmanın güvenli olduğunu düşünenler yüzde 43 oranında.

Mobil ödeme güvenliği önerileri

Paypal ödeme sistemleri, mobil ödeme güvenliği konusunda her zaman bir PIN kodu veya kilitleme fonksiyonu kullanılmasını, yazılım güncellemelerinin otomatik yapılmasını, uygulama indirirken sağduyu ile hareket edilmesini ve “Cihazımı bul” özelliğinin aktif hale getirilmesini öneriyor.

Akıllı telefon kullanımı özellikleri

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan akıllı telefonlar yeni alışkanlıklar geliştirilmesini sağladı. Kullanıcıların yüzde 10'u  yan oda mesafesinden daha uzağa bırakmadıkları akıllı telefonlarını duş ve uyku haricinde telefonlarını  bırakmıyor
Pazara ilişkin

2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor. Yurt dışından her yıl ortalama 16 milyon cep telefonu ithal ediyoruz ve bunun yüzde 57’ sini akıllı telefonlar oluşturuyor. Türkiye'deki akıllı telefon satışlarındaki artış yüzde 88 oranıyla dünya ortalamasının üzerinde sıralanıyor.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics