Bilişim Dünyası 13 MAYIS 2014 / 15:17

Mobil öğrenci daha çok çalışıyor

Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone’un işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez 2013-2014 öğretim yılında hayata geçirilen ve geleneksel ders ortamını tablete taşıyarak eğitimde zaman-mekan sınırlarını ortadan kaldıran Mobil Ders uygulaması 1. yılını tamamladı.  Mobil Ders uygulaması ile eğitimdeki başarı oranının yanı sıra öğrencilerin derse ayırdıkları zaman ve ödev yapma gibi alanlarda da ciddi artış kaydedildi.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, uygulamanın ilk yıl sonuçlarını düzenlenen törende açıkladı.

Mobil Ders uygulamasıyla başarı oranında artış
Mobil Ders uygulaması sürecine paralel olarak derse katılan 23 öğrencinin, tablet üzerinden elde edilen verileri ve yıl boyunca düzenlenen anketleri derleyerek yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre, tabletli eğitimdeki genel başarı oranı, yüzde 65’ten yüzde 71’e çıkarak 6 puanlık artış gösterdi. Öğrencilerin derse ayırdıkları zaman haftada 4 saatten 5 saatin üzerine çıkarken, ödev ve benzeri sorumluluklara geri dönüş oranı da yüzde 50’den yüzde 85 seviyesine çıktı. Geçen yıl dersin sosyal medya sayfasında mobil cihazlardan yapılan paylaşım oranı yüzde 17 iken, Vodafone tablet üzerinden yapılan mobil dersle bu oran yüzde 80’e çıktı ve dersle ilgili yapılan toplam paylaşım sayısı da öğrenci başına yüzde 65 arttı. Öğrencinin ve öğretmenin dersle ilgili birbirlerine ilettikleri taleplerine reaksiyon süresi, klasik sınıf eğitiminde 1 hafta iken, mobil dersle 3 saate indi. Yapılan anketlerde, öğrencilerin yüzde 87 si, derse erişimin 3G üzerinden olmasının katılımlarını olumlu etkilediğini ve arttırdığını belirtti.

Mobil Ders uygulamasına yönelik gerçekleşen araştırma sonuçları şöyle:

• Öğrencilerin derse ayırdığı zaman 4 saatten 5 saat üzerine çıktı.
• Ödev gibi sorumluluklara geri dönüş oranı yüzde 50’den yüzde85’e çıktı.
• Geçen yıl dersin sosyal medya sayfasında mobil cihazlardan yapılan paylaşım oranı yüzde 17 iken, Vodafone tablet üzerinden yapılan mobil dersle bu oran yüzde 80’e çıktı.
• Geçen yıl dersin Facebook grubunda öğrenci başına ortalama 17 olan dönemlik paylaşım oranı bu sene mobil ders ile 28’e çıktı.
• Öğrencinin dersle ilgili öğretmenin taleplerine reaksiyon süresi klasik sınıf eğitiminde 1 hafta iken, mobil ders ile 3 saate kadar indi.
• Dönemlik sınıf başarı ortalaması aynı ders için klasik sınıf eğitiminde yüzde65 iken, mobil destekli derste yüzde71.
• Yapılan son anketlerde öğrencilerin yüzde87’si erişimin 3G üzerinden olmasının katılımlarını olumlu etkilediğini ve arttırdığını,yüzde70’i de 3G olmasaydı derse katılım süreçlerinin olumsuz etkileneceğini belirtti.
• Yapılan son anketlerde öğrencilerin yüzde96’sı mobil dersin öğrenci-öğretmen etkileşimini artırdığı görüşündeler.
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, konuyla ilgili şöyle konuştu:
“Mobil teknolojinin toplumda yarattığı olumlu etkilerden biri de eğitim. Mobil Ders projemizle teknolojimizi eğitimin hizmetine verip, Vodafone’un küresel bilgi birikimini arkamıza alarak, çok önem verdiğimiz ve stratejilerimizden biri olarak konumlandırdığımız ‘dijitalleşme’nin eğitim ve gelişim alanındaki avantajlarını öğrencilerimizle ve akademisyenlerle buluşturarak önemli gelişmeler kaydetmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de bir ilk olan Mobil Ders projesiyle ülkemizin dijitalleşme yolundaki hedefine daha da yaklaştık. Vodafone Türkiye olarak, 3G destekli akıllı teknolojileri eğitim alanına entegre ederek, öğrenim sürecini sınıf ile sınırlı bir hizmet olmaktan çıkardık ve öğrencilerin ders içeriklerine istedikleri zaman ulaşmalarını mümkün kılarak, Türkiye’de kesintisiz eğitim adına önemli bir adım attık. Araştırma sonucunda öğrencilerin yüzde 87’sinin 3G’nin derste katılımını artırdığını, hatta yüzde 70’inin de 3G olmasaydı derse katılım süreçlerinin olumsuz etkileneceğini belirtmesi, eğitim sürecinde öğrencinin mobil teknolojilerle desteklenmesinin önemini ortaya koyuyor. Aynı zamanda araştırmaya göre kağıt kullanımındaki dikkat çekici düşüşün Vodafone Smart Tab tabletler sayesinde gerçekleşmesi doğal kaynakların tüketimine olan hassasiyetimiz doğrultusunda son derece memnuniyet verici.”
Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, araştırma sonuçlarıyla ilgili şu şekilde konuştu:
“Mobil Ders uygulamasının en önemli avantajı öğrenci-öğretmen etkileşimidir. Geçen yıl öğrencilerle Facebook üzerinde yarattığımız online ortamdaki içerik üretimi ve etkileşim, Mobil Ders uygulamasıyla, Vodafone 3G ağı sayesinde, öğrenci başına %64 oranında arttı. Ayrıca öğrenci-öğretmen arasındaki herhangi bir soru, görüş ya da yoruma yanıt dönme süresi, geçen yıl online araçlarla ortalama 1 gün iken, Mobil Ders uygulamasının notifikasyonları sayesinde 3 saate kadar inmiş durumda. Dersin işleyişini de tabletli uygulama sayesinde mobilize ettik. Öğrencilerin dersle ilgili ödev, proje, sınavını tablet üzerinden yapmaya çabuk uyum sağladığını ve bu sorumlulukların yerine getirilmesinde geçen yılki çevrimiçi destekli derse göre yüzde25 oranında artış olduğunu gözlemledik.”
Toplantıya video mesajıyla katılan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise şöyle konuştu:
“Mobil Ders, Kadir Has Üniversitesi’nin yeni nesil üniversite hedefi doğrultusunda attığı somut adımlardan biridir. Bu projeyi, tablet ve mobil uygulama boyutlarının yanı sıra öğretmen-öğrenci ve içerik boyutunu da eklemleyen bir toplam olarak düşünüyoruz. Bu yıl başladığımız yenilikçi eğitim hamlesini, araştırmada elde edilen bulguları da göz önüne alarak, önümüzdeki yıl ve yıllarda daha ileri noktalara taşıyacağız.”
Mobil Ders nedir?
Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü 1. sınıf öğrencileri, Yeni Medya 1. sınıf derslerini, Vodafone tarafından sağlanan Smart Tab tabletle, Mobil Ders uygulaması üzerinden, zaman-mekan sınırlaması olmadan, Vodafone 3G+ şebekesi sayesinde canlı izleyip derslere katılabiliyorlar. Bunun yanı sıra sunum, resim, video, kitap gibi tüm ders materyalleri öğrencilerle tamamen kağıtsız ve dijital formatta paylaşılıyor ve öğrenciler test, ödev, proje ve sınav sorumluluklarını tablet ortamında yerine getiriyorlar. Mobil Ders uygulamasının öğretmen modülü sayesinde, her öğrencinin kişisel performans ve etkileşim grafiği dönem boyunca takip edilerek, zaman zaman öğrencilerin kişisel performanslarını geliştirici programlar da uygulanabiliyor.
YORUMLAR
özge başak 15 MAYIS 2014 / 12:20 0 0
Çok doğru bir noktaya deyinilmiş. Ama uygun fiyatla mobil cihaz nerede :(

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics