Bilişim Dünyası 11 ŞUBAT 2013 / 08:09

Mobil reklam pazarı yüzde 50 büyüyecek

Deloitte’un TMT (Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon) öngörülerine göre, 2013’te dünya genelinde LTE abone sayısı üç kat artarken, mobil reklam pazarı yüzde 50 büyüyecek.

Deloitte, şirket ve hükümetlerin, önemli teknolojik gelişmeler çerçevesinde oluşan tartışma ve gelişmeler için almaları gereken aksiyonlara ilişkin öngörülerini bir arada topladığı raporunun 12’ncisini yayınladı. Raporda, bilgisayar ve cep telefonu kullanımı, mobil reklamcılığın değişimi ve hesap güvenliği gibi konularda çarpıcı görüşlere yer veriliyor.
Raporda, 2013 yılında bir milyar akıllı telefonun piyasaya sürüleceği ifade ediliyor. Bu sebeple mobil reklamcılığın artık tablet ve akıllı telefon reklamcılığı olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilmesi gerektiği belirtilen çalışmada, web üzerinde belirlenen şifrelerin yüzde 90’dan fazlasının ise hacklenmeye çok müsait olduğu vurgulanıyor. Televizyon yayıncıları ise over the top (OTT) hizmeti ile baskın durumunu sürdürürken, 4K televizyonların ise 2013 piyasasında yer bulamadığı açıklandı.
Deloitte Türkiye TMT Endüstri Lideri Tolga Yaveroğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Akıllı aletlerin artan satışına rağmen bilgisayar kullanımının yüksek olmasından LTE teknolojisine, akıllı cihazlara veri akışından şifre güvenliğine kadar bu yıl hazırlanan rapor birbirinden önemli birçok başlık içeriyor. Mobil reklamcılığın, artık akıllı telefonlar ve tabletlere özel olmak üzere iki kola ayrılmasıyla reklamcılar artık bu cihazların fiziksel karakteristiklerine ve kullanım şekillerine yönelik içerik ve işlevsellik türetmeye odaklanmalı.”

En pahalı reklam tabletlerde
Rapora göre 2013 yılında, akıllı telefonların satışından elde edilecek gelir 4,9 milyar dolar iken, sadece tablet reklamlarından elde edilecek gelir 3,4 milyar dolar olacak. 2013 yılında, LTE de güçlü ivme kazanacak ve birçok pazarda güç kazanacak teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 2013 yılı içerisinde gelirini üçe katlayarak 200 milyon dolara çıkaracak olan servis, toplam internet sağlayıcı gelirleri arasında yüzde 10’luk dilimi oluşturacak. LTE kullanımını ‘devrimci’den ziyade ‘evrimci’ olarak tanımlayan raporda, 3G’den LTE’ye geçişin, e-postadan sosyal ağlara ve diğer uygulamalara kadar daha iyi performans sağlayacağı iletiliyor.
ETİKETLER : Sayı:908

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics