Bilişim Dünyası 01 OCAK 2011 / 18:00

Mobil tahlil yakın bir gelecekte geliyor


MobilKaliforniya Üniversitesi (UCLA ) ve aynı üniversiteden bioteknoloji ve nanoteknoloji alanındaki çalışmalarıyla fark yaratan Dr. Aydoğan Özcan’ın sağlıkta yeni bir dönem başlatan çalışması, Avea’nın ortaklığı ve katkılarıyla Mobil Tahlil Projesi olarak hayat buluyor.
Avea, UCLA’da görev yapan ve mobil sağlık konusundaki başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren Elektrik Mühendisi Dr. Aydoğan Özcan’ın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı projeyi gerçek hayata taşımak üzere Türkiye’ye getiriyor. Mobil Tahlil Projesi ile önümüzdeki dönemde zamandan ve büyük yatırımlardan tasarruf edilerek kan sayımı gibi tahliller ile sıtma, AIDS, tüberküloz gibi hastalıklara cep telefonu aracılığıyla uzaktan tanı ve teşhis konulması mümkün olacabilecek.
Mobil Tahlil Projesi, yakın bir gelecekte zamandan ve büyük yatırımlardan tasarruf edilerek, kan sayımı gibi tahliller ile sıtma, AIDS, tüberküloz gibi hastalıklara cep telefonu kullanılarak uzaktan tanı ve teşhis konulmasını mümkün kılacak. Mobil Tahlil Projesi tamamlandığında, cep telefonu aracılığıyla bazı hastalıkların tetkiki için tahlil yapılabilecek, sonuçlar mobil iletişim yoluyla sağlık merkezlerine anında iletilebilecek.
Basın toplantısı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla, Avea CEO’su Erkan Akdemir ve Avea Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

ETİKETLER : Sayı:802
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN