Bilişim Dünyası 01 HAZİRAN 2015 / 09:23

Mobilde bütünsel yenilenme şart

Vector Bilgi Teknolojileri tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘ICT Smart Update’ etkinliği, 26 Mayıs’ta Sakıp Sabancı Müzesi’nde “IT is Art” konsepti ile gerçekleştirildi. Bilişim sektöründen yetkili isimleri biraraya getiren etkinlik, özellikle mobil teknolojiler ve bunların taşıdığı potansiyele odaklandı.

Etkinliğin açılışını ve sunumunu yapan seslendirme sanatçısı, yazar ve TV sunucusu Yekta Kopan yaparken, MOBİLSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Erdoğan da MOBİLSİAD hakkında bilgiler paylaşarak söze başladı. 33 üye ile faaliyet gösterdiklerini, mobil yenilikleri tüm sıkıntılara rağmen Türkiye’ye getirme odaklı çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, küreselde mobilitenin inovasyonda da öne çıktığına dikkat çekti. Mobilite ile erişilebilirlik sağlanırken, M2M hızlanıyor, dijital cüzdan ve e-para gibi uygulamalarla alternatif ödeme hizmetleri gelişiyor, Erdoğan’ın tabiriyle yeni bir pazar ve rekabet yapısı oluşuyor. 2014 yılı itibariyle dünya nüfusunun tamamına yakınının mobil kullanıcı olduğunu, akıllı telefon satışları artarken, mobil genişbantta da istikrarlı bir büyüme olduğuna işaret eden Erdoğan, paylaştığı verilerle Türkiye’deki durumun küreselden çok da kopuk olmadığını gösterdi. 2012-2017 yılı beklentilerine bakıldığında da genişbant penetrasyonu, eğlence ve mobil reklamcılığın hızlı büyümeyi sürdüreceği görülüyor. Kubilay Erdoğan, katma değerli servislerde Türkiye’nin konumunu ise şu sözlerle anlattı:

Haksız rekabet var

“2014 yılında 20,43 milyar TL’lik toplam mobil gelirlerde katma değerli servislerin payı yüzde 3,98 ile 813 milyon TL. Gelir artış yüzdesi yıllar içinde küçülürken, gelir arttı. Bunun temel sebebi ise düzenlemeler. Sonuçta mobil kullanıcı yabancı bir uygulamayı market yapısından yüklediğinde, o uygulamayı geliştirenin vergi yükümlülüğü yok. Ama içerde geliştirilen katma değerli bir hizmette durum tam tersi. Mobil telefon kullanımında vergilendirmede en yüksek oran yüzde 47 ile Türkiye’de. ÖİV’nin katma değerli hizmetlerden de alınması komik. Oysa oyun indirmek veya video izlemek gibi katma değerli hizmetler bir elektronik haberleşme değil. Bu yüzden girişimciler Türkiye pazarında zorlanıyor. OTT iletişim uygulamaları da sektörde yabancı oyuncularla haksız rekabet yaratıyor. OTT başlığında WhatsApp, Skype, Viber gibi popüler örnekler var. Telekom altyapı şirketleri de isyan ediyor ‘altyapıyı biz yapıyoruz, parayı onlar alıyor’ diyor.

Türkiye ‘G’ konusunda kararını vermeli

M2M konusunda dernek olarak önemli çalışmalar yaptıklarını, abone sayısının da vergi yükünü hafifletme odaklı adımlarla arttığına değinen Erdoğan, küreselde önemli bir gelişim sergileyen M2M’de Türkiye’de uzaktan yönetilebilir cihaz potansiyelini 150 milyon adet olarak gösterdi. 4G veya 5G’ye Türkiye’nin hızla karar vermesi gerektiğini, varolan 3G şebekesinin dolduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“M2M çözümleri ile ekonomiye önemli katkı sağlandı. M2M altyapısı yayıldıkça bu rakamlar büyüyecektir. Kamuda da yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, kadına şiddete karşı panik butonu, akıllı sulama, orman yangını ve sel uyarı sistemleri gibi birçok başarılı uygulama var. Kullanıcı profilinden öteye geçmek için özel sektör ve kamu nezdindeki girişimler desteklenmeli.”

Büyük veri ile toplumsal fayda öncelik

Kubilay Erdoğan’ın ardından söz alan Hitachi DS Türkiye Genel Müdürü Serdar Sayar da, endüstrideki transformasyona dikkat çekerek, bunun temel gerekçesi olarak IoT dalgasını gösterdi. Büyük veri trafiğinin sürekli arttığını, çiplerin de küçüldüğünü hatırlatan Serdar Sayar, “Şirket olarak sosyal inovasyona 25 milyar dolar yaptık. Büyük veriye toplumsal fayda yaratmak ise temel önceliğimiz” dedi. Sayar, kurumsal vizyonlarını şöyle paylaştı:

“İlk adım yazılım tabanlı altyapı ile konsolidasyon, sanallaştırma ve yönetim kolaylığı. İkinci aşama içerik yönetimi. Çünkü veriyi mobilize etme ihtiyacı büyük. Üçüncü aşama ise büyük veriyi analiz edip onu anlamlandırmak.”

 
ETİKETLER : 1024