Bilişim Dünyası 03 NİSAN 2018 / 12:04

Mobilde büyüyen reklam pastasını gözden kaçırmayın

Mobil reklamlara en fazla tıklayan ülke olan Türkiye’nin e-ticaret sektöründe mobilin payının istikrarlı büyümeyi devam ettirmesi bekleniyor. RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, “Avrupa’nın mobil reklamlara en fazla tıklayan ülkesinde birçok e-ticaret şirketi, gelirlerinin önemli bir bölümünü mobil uygulamalar üzerinden elde ediyor. Bu uygulamaların aktif olarak kullanılması ve kullanıcıların yeniden uygulamaları açarak alışveriş deneyimine devam etmesi için yeniden hedefleme çalışmaları da önem taşıyor” bilgisini verdi. TÜSİAD’ın e-ticaret raporuna göre, Türkiye’de e-ticaret pazarı içerisinde mobilin yüzde 19’larda olduğunu belirten Tunçer, dünya ortalaması olan yüzde 44’e ulaşmak için yatırımların mobil alanda yapılması gerektiğini vurguladı. Aynı rapora göre, Türkiye’de mobilin e-ticaretteki payının 2021 yılında yüzde 49’a çıkması bekleniyor.

Yapılan farklı araştırmalara göre, kullanıcıların yüzde 25’i uygulamayı indirip bir kez açtıktan sonra hiçbir zaman geri dönüp uygulamayı yeniden kullanmıyor. Yüzde 60’ından fazlası ise toplam 10 kez dahi açmadan uygulamayı terk ediyor. Buna karşılık, uygulama pazarında önemli bir gelir fırsatı şirketleri bekliyor. ABD pazarında mobil satışların yüzde 71’i uygulama içerisinden gelirken, Nielsen verilerine göre, ayda 30 saatimizi uygulamalar içerisinde harcıyoruz. Ama uygulama kullanıcıları, diğer mobil kullanıcılardan çok daha fazla ürün araması gerçekleştirirken, daha fazla satın alma yapıyor. Uygulama içerisindeki ürün sayfasının görüntülenme ve satın alma oranı, ortalama bir mobil kullanıcıdan 3 kat daha fazla.

Uygulama pazarlama uzmanlarının birçoğunun yeniden hedefleme yöntemlerini kullandığını dile getiren Can Tunçer, yatırım dönüşünü (ROI) garanti eden çözümlerin, dönüşüm oranlarını artırmada tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics