Bilişim Dünyası 06 MAYIS 2013 / 08:10

Mobilde taşlar yerinden oynayacak

2013 yılı Ocak ayında Dubai ofisini kurarak küreselleşme yolunda bir adım atan Defne, 2013’te hedeflerine uygun olarak 2 ülkede daha bölge ofisi açmayı planlıyor.

Defne 1996 yılında, telekomünikasyon ve sesli yanıt sistemleri (IVR) konusunda deneyimli, yazılım uzmanları tarafından kurulmuş, sonraki dönemlerde IN, mesajlaşma, core network, IVR, VAS çözümleriyle ön plana çıkmış bir şirket. Bu yılın başında Dubai’de ofis açan şirket, yıl sonuna kadar yine yurtdışında iki ofis daha açmayı planlıyor. Kuruluşunun ilk yıllarında Avrupa ülkelerindeki taleplere cevap vererek uzunca bir süre Orta Avrupa ülkelerine yönelik çözümler sunduklarını ifade eden Defne Bilgi İşlem Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, “O dönemde çözümlerimizle 200’ün üzerinde referans sağladık. İlerleyen yıllarda hedef pazarlarımızı daha da genişlettik ve EMEA, LATAM (Orta ve Latin Amerika, Asya Pasifik),  ve CIS ülkelerini aktif çalışılan pazarlar haline getirdik. Şimdi ise yurtdışı ofislerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.
Çözümleriyle dünya üzerinde 30’u aşkın ülkede, 16 farklı dilin konuşulduğu, toplamda 250 milyondan fazla GSM abonesine hitap ettiklerinin altını çizen Haliloğlu, “Çözümlerimizi telekom operatörlerinin kriterlerini karşılayabilecek güvenilirliğe taşıdık. Aralarında Hindistan, Pakistan gibi dünyanın en büyük GSM abone sayısına sahip ülkelerin telekom operatörlerinin beklentilerini sorunsuzca karşılayan çözümler sunuyoruz. Her yıl düzenli olarak katıldığımız Dünya Mobil Kongresi MWC de bu etkinliğimiz artırmamızda önemli bir rol oynadı” şeklinde görüş belirtti.

Mobil pazarlamada önemli ürünler
Mobil pazarlama alanında önemli ürünleri olduğunu kaydeden Haliloğlu, bu konuda ise şunları söyledi:
“Mobil pazarlamada kullanılan Outbound IVR ve toplu kısa mesaj gönderimi sağlayan Bulk SMS, mobil reklamcılıkta kullanılan Sponsored Call, ödemeli arama çözümü Collect Call, görüşme esnasında arka planda istediğiniz müzik veya ortam sesi dinleyebileceğiniz BackGroundMusic, çalarken karşı tarafın seçmiş olduğu müziği dinlediğiniz RBT gibi farklı kategorilerde 30’un üzerinde ürünümüz var. Mobil operatörler tarafından sıklıkla tercih edilen projelerden bazıları arasında Voice Mail-Sesli Mesaj-Telesekreter, Call Completion SMS-Arayanı Bil-Şimdi Ara, Collect Call-P4M-ödemeli arama, Prepaid IVR- kontör yükleme, Outbound IVR-çoklu arama, Bulk SMS-çoklu mesaj gönderimi, 3G Video- video çağrı sonlandırma, Ringa RBT- çalarken dinlet, End of Call Notification-ön ödemeli abonelere kalan kredi miktarını bildirme, MAP-GW-çeşitli servislerin şebeke çekirdeği ile etkileşimine aracılık yapan geçit, VAS_IVR-çeşitli katma değerli servisler için IVR platformu gibi çözümleri sayabiliriz.”
Sunulan tüm ürün ve çözümlerin kendi Ar-Ge ekipleri tarafından üretildiğini belirten Haliloğlu sözlerinizi şu şekilde bitirdi: “Yüksek teknoloji olarak nitelenecek bu üretim ve çalışmalar, tamamıyla Türk mühendisleri ile sağlanıyor. Şirketimizin şu ana kadar, TTGV ve TÜBİTAK-TEYDEP sunduğu ve tamamladığı projelerin yanı sıra, İTÜ Teknokent’e sunduğu ve tamamladığı yedi projesi bulunuyor. Avrupa Birliği fonları tarafından desteklenen iki değişik ITEA projesinde de yer aldık. Bu projelerde diğer ülke şirketleri ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Tüm bu çalışmalar için, iletişim teknoloji konusunda deneyimli, proje disiplinlerinin gerektirdiği kalibrasyonda personele de sahibiz.”
ETİKETLER : Sayı:920

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics