Bilişim Dünyası 16 EYLÜL 2013 / 08:10

Mobilde taşlar yerinden oynuyor

Qualcomm’un dünya çapındaki en büyük etkinliği olan Uplinq 2013, 3-5 Eylül tarihleri arasında San Diego’da gerçekleştirildi.

Qualcomm’un birçok ürün tanıtımına da sahne alan etkinliği Uplinq 2013, San Diego’da gerçekleştirildi. Tüm dünyadan Qualcomm iş ortakları, teknoloji severler ve basını buluşturan ve Türk basınından sadece BThaber’in takip ettiği etkinlik üç gün sürdü. Etkinliğin açılış konuşmasını Qualcomm CEO’su Dr. Paul E. Jacobs gerçekleştirdi. Mobil platformların tarihin en büyük teknoloji fırsatı sunduğunu ifade eden Jacobs, şirket olarak mobil teknolojilere olan bakış açılarını anlattı. Konuşmasında uygulama geliştiricilere yönelik altyapı teknolojilerinden son kullanıcılara yönelik akıllı saatlere ve şirketin Sayısal Altıncı His (Digital Sixth Sense) kavramına kadar birçok konuda bilgi aktaran Jacobs, giyilebilir teknolojilerin öneminin de altını çizdi.
Geleceğin mobilde yattığını da ifade eden Jacobs, “Biz Qualcomm olarak evinizdeki, iş yerinizdeki tüm akılcı cihaz ve sistemleri tek noktadan yani akıllı telefonunuzdan yönetebileceğiniz bir dünya hayal ediyor ve bunun için çalışıyoruz. Tüm Ar-Ge faaliyetlerimizi de bu yönde gerçekleştiriyoruz ki bunlardan bir tanesi de zenginleştirilmiş gerçeklik platformu. Bu platform, kullanıcıların akıllı cihazlarının kameralarıyla bulundukları ortamdaki içeriği zenginleştirmeleri ve daha keyifli bir kullanım seviyesine ulaşmalarını sağlıyor. Burada göreceğiniz tüm yenilikler bizim için olduğu kadar sizler için de geleceği şekillendirecek unsurlar olacak” dedi.

Sağlıkta da mobil
Jacobs konuşmasında, Qualcomm’un iştirak şirketi olan Qualcomm Life Inc’in bir 2net platform ağ geçidi çözümü olan 2net piyasaya sunduklarını da duyurdu. 2net Mobile, çoklu tıbbi cihazların alıcılarında gelen klinik verilerin sorunsuz bir şekilde toplanarak çeşitli mobil telefonlar ve tabletlere birleştirilmiş olarak aktarımını sağlıyor. Aynı zamanda bu verilerin HIPAA güvenlik gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan bir sisteme taşınmasını mümkün kılan ilk çözümlerden biri. Jacobs, 2net Mobile’ın piyasaya sürülmesiyle amaçlarının; bu platformda yenilikler ortaya koyarak yetenekleri zenginleştirirken müşterilerinin uzaktan hasta izleme alanındaki iş stratejilerine ileri düzeyde destek sağlamak olduğunu kaydetti. Mobil telefonlar ve tabletlerden veri bağlantısı, aktarımı ve birikimine açık erişimi ile 2net Mobile, kullanıcıların sağlığa her yerde, her zaman izleme kapasitelerini de geliştiriyor.

Akıllı saatin ötesi
Qualcomm Toq, piyasadaki akıllı saatlere atılmış ciddi bir gol aslında. San Diego’da Qualcomm CEO’su Dr. Paul E. Jacobs tarafından benim de katıldığım etkinlikte tanıtılan Toq, Mirasol teknolojisine sahip. Bu teknoloji kelebek kanatlarındaki güneş ışınlarının toplanması sisteminin ekran teknolojisine uyarlanmış hali. Bu teknoloji cihaza rakiplerinden üç kat daha fazla batarya süresi sağlamakla kalmıyor ayrıca gün ışığında çok daha parlak bir görüntü tecrübesi sunuyor. Ürünün kendisi ve kulaklıkları Qualcomm’un WiPower LE kablosuz teknolojisiyle şarj edilebiliyor. Siyah ve beyaz renk seçenekleriyle üretilen Toq, dördüncü çeyrek itibariyle ilk etapta ABD pazarında satışa sunulacak.

Elektrikli Formula 1

Qualcomm, FIA’nın sadece elektrik enerjisiyle çalışan Formula otomobillerinden oluşan yepyeni şampiyonası, FIA Formula E Şampiyonası’na resmi Teknoloji Kurucu Ortak olmak için Formula E Holding (FEH) ile çok yıllık bir anlaşma imzaladığını da Uplinq’de duyurdu. Bu görev ile şirket, yeni ve sürdürülebilir teknolojilerin yarışlara nasıl dahil olabileceği konusunda yol göstererek mobil teknolojinin sürdürülebilir yaşamlar için ortaya çıkan küresel harekette ne kadar önem taşıdığını gösterecek. Bu girişimin bir parçası olarak Qualcomm, Qualcomm Halo Kablosuz Araç Şarj Sistemi (Wireless Electric Vehicle Charging) teknolojisini FIA Formula E Şampiyonası’ndaki güvenli otomobillere yüklüyor. Böylelikle araçlar her yarış boyunca kablosuz olarak şarj olabiliyorlar. Buna ek olarak şirket, pist etrafındaki izleyici deneyimini zenginleştirmek için canlı görüntü, video oyun ve sosyal ağ gibi çözümler sunarak dünyada etkinliğin gerçekleştiği 10 şehirdeki bağlantı ve mobil teknolojileri de geliştirecek.
ETİKETLER : Sayı:938

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics