Bilişim Dünyası 09 EYLÜL 2012 / 15:37

Mobilde uluslararası adımlar

Yaklaşık iki senedir kullanıcı eğilimlerini inceleyerek son kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak, mobil platformları hedef alan bazı uygulamalar geliştirdiklerini belirten BSS Boray Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Mehmet Var, “Mobil dünyanın içine girdikçe buradaki potansiyelin 2000’li yılların başında webin sahip olduğu ve 2005 yılından itibaren sosyal medya araçlarına da sıçrayan potansiyelle benzerlik taşıdığını fark ettik. Bu aşamadan sonra, şirketlerin mobil platforma taşınmasını sağlayacak araçlara yönlendik. Yüksek maaliyet ve zahmetli bütünleştirme süreçlerini çözümleyen, Appfin fikrini geliştirdik” dedi.
Appfin’i kurumların kendi mobil uygulamalarına sahip olmalarını sağlayan bir servis olarak tanımlayan Mehmet Var, “Geliştirme aşamasında Qualcomm’un düzenlediği Mobil İş Fikri ve Uygulama yarışmasında Mobil Araçlar kategorisinde ödüle layık görüldük. Geliştirim sürecinde aldığımız bu ödül ve diğer yurtiçi-yurtdışı olumlu geri dönüşler doğru bir rotada ilerlediğimizi gösteren önemli parametreler oldular. Appfin ile sahibi olduğunuz bir Facebook sayfasını, bir iPhone uygulaması haline dönüştürebiliyor ve App Store’dan insanların indirmesi için hazırlayabiliyorsunuz. Appfin, özellikle sosyal medyada aktif kişiler, küçük işletmeler, markalar ve dönemsel kampanyalar için geliştirilmiş, mobil cihazlar üzerinden pazarlama ve müşteri için yeni bir erişim kanalı sağlayan bir ürün. Herhangi bir ekstra içerik yönetimine gerek duyulmaksızın, mobil uygulamanız, markanız veya işiniz ile ilgili içeriği veya bildirimleri, sizi takip etmek isteyen müşterilerinize ulaştırıyor. Özetle ekonomik ve hızlı yoldan, müşterilerinizin cebine girmiş oluyorsunuz” şeklinde görüş belirtti.

Herkes için mobil uygulama
Teknik taraftan bakılacak olursa Appfin’in Facebook Graph API kullanan bir ürün olduğunun altını çizen Mehmet Var, bu konuda ise şunları söyledi:
“Hedef mobil platformlar olunca performans konusu daha da önem kazanıyor. Bu nedenle Facebook’un halihazırda sunduğu Graph API servisini hız ve erişilebilirlik açısından daha stabil hale getiren bir ara katman oluşturduk. Bu sayede Facebook kaynaklı yaşanabilecek gecikme ve kesinti gibi durumlara karşı altyapımız son derece toleranslı davranarak, kullanıcının mobil uygulama tarafında bu olumsuzluklardan etkilenmemesini sağlıyor. Mobil platformlar arasındaki rekabet her geçen gün daha da artıyor. Piyasadaki akıllı cihaz sayıları çok büyük bir ivmeyle tırmanmaya devam ediyor. Mobil platformların bu piyasa içerisindeki paylarını ve platformların yazılımsal durumlarını analiz ederek ilerliyoruz. Mevcut durumda sadece IOS platformunda olmamıza rağmen Android platformu için çalışmalarımıza da bir süre önce başladık. Bu çalışmaları tablet cihazlar ve diğer platformlar için yapılacak çalışmalar izleyecek.”
Uygulamayı müşterilerinin sadece web üzerinden tamamen kendi isteklerine göre şekillendirebileceği ve uzaktan yönetebileceği bir modele sokmak istediklerinin altını çizen Mehmet Var, “Müşteriler için özelleştirilmiş uygulamaların büyük önem taşıdığının farkındayız ve çalışmalarımız müşteriye bunu sağlayabilmek yönünde ilerliyor. Uzun vadede, Facebook Graph API’a gelecek yeni özellikleri de Appfin’e dahil etmek ve hem müşterilerimiz hem de son kullanıcılar için çok daha fazla değer yaratmak nihai amacımız. Appfin’in gerek yurtiçinde gerek yurtdışında kolay mobil uygulama oluşturmak dendiği zaman akla gelen ilk çözüm olmasını istiyoruz” dedi.
Türkiye’de birçok iPhone kullanıcısı bulunmasına rağmen halen diğer ülkelere göre App Store’dan uygulama indirme oranlarının oldukça düşük olduğuna değinen Mehmet Var, sözlerine şöyle son verdi:
“Bu da pazarı oldukça küçük kılıyor. Birçok şirket ve marka, halen akıllı telefon uygulamalarına, gerçekten müşteri kazanmak veya daha iyi müşteri ilişkileri için değil, sadece prestij için sahip olmak istiyorlar. ‘Markamın bir iPhone uygulaması var!’ dediğinizde gözler size çevriliyor, insanlar merak ediyor fakat uygulamalar üzerinden ne kadar interaksiyon, satış veya müşteri kazanımı oluyor bu tartışılır. Bu durum da özellikle küçük şirketlerin mobil yazılım alanına çok küçük yatırımlar yapmasına neden oluyor. Yine de piyasada marka ile müşteriyi birebir etkileşime sokabilecek uygulamalar arttıkça şirketler bu durumun müşteri kazanımı gibi faydalarını görüp yatırımlarını artıracaktır. Appfin de sosyal medya ve mobil pazarlama alanında Türkiye’ye yeni bir anlayış ve bakış açısı kazandıracaktır.”
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics