Bilişim Dünyası 20 HAZİRAN 2010 / 18:00

Mobilera, Portekizli Blue Harbour’ı satın aldı

Mobilera Holding BV, iştiraki Mobilera Iberia üzerinden Blue Harbour şirketi hisselerinin yüzde 80’ini satın aldı. Miguel Barros tarafından yönetilen Blue Harbour, 2008 yılında kurulduğundan bu yana, özellikle Bluetooth pazarlama çözümlerinde uzmanlaşmıştı. Mobilera Holding BV, Quifel Holdings’e ait Partrouge şirketiyle kurduğu ortak girişim olan Mobilera Iberia ile hizmetlerini öncelikle Portekiz, İspanya ve Brezilya’da yaymayı hedefliyor. Büyümesi planlanan ilk hedef ülke ise mobil pazarlama ve mobil reklam alanında yüksek büyüme potansiyeli bulunan Portekiz olacak. Bu satın alma ile Mobilera bayrakları, Türkiye, Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Ürdün ve İngiltere’den sonra Portekiz’de de dalgalanmaya başladı. Mobilera böylece faaliyette bulunduğu ülke sayısını 9’a çıkarttı. Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Mobilera Holding B.V. CEO’su Barış Öney; “Blue Harbour’la olan anlaşmamızdan dolayı mutluluk duyuyoruz. Yenilikçi teknolojilerimizi, CRM tabanlı mobil pazarlama hizmetlerimizi Portekiz’deki marka ve mobil telekom operatörlerine taşıyacak olmamızdan dolayı ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Mobilera Holding B.V. bundan sonra da diğer bölgelerde hem organik olarak hem de kurulacak yeni ortaklıklar aracılığıyla büyümeye devam edecektir” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:776
YORUMLAR
Kenan Genc 03 NİSAN 2011 / 02:34 0 0
Turkiye'de orta ölçekli bütün bilişim firmaları "esnek çalışma saatleri" gibi saçma sapan sadece kendi işlerine yarayan bir uygulama ile çalışanlarını sömürüyor. Tabii "esnek çalışma saatleri" derken bu her zaman tek taraflı oluyor. Siz bir kaç defa işe geç gelirseniz şirket için bu hemen probleme dönüşmeye başlıyor. Ancak kendileri sizin neredeyse 24 saat çalışmanızı pervasızca bekleyebiliyorlar. Buna itiraz ettiğiniz anda ise hemen uyumsuz ve problemli çalışan pozisyonuna itilmeye başlıyorsunuz.

Buradan bilişim sektöründe çalışan bütün mühendislere sesleniyorum. İş görüşmelerinde mutlaka "esnek çalışma saatleri" uygulamasının ilgili firmada olup olmadığını öğrenin, eğer böyle bir uygulamaları varsa da maaş teklifi ya da pozisyon teklifi her ne olursa olsun oradan kaçarak uzaklaşın. Çünkü bilin ki verdikleri paranın kat be kat fazlası çalışmanızı bekleyeceklerdir. Sizin etinizden sütünüzden faydalanmak için göreviniz olsun olmasın her türlü işe koşturacaklardır. Bir mühendisin uygulamaya data girişi yapmasından tutun da, editorluk, moderatorluk hatta grafikerlik gibi işleri bile yapmasını bekleyecceklerdir. Kısacası bu firmalarda az kişinin çok iş yapması temel kuraldır. Kurumsal bir şirkette 4 çalışanın yaptığı işleri küçük ölçekli şirketler 1 kişi ile çözmeye çalışırlar. Göreceli olarak kimi zaman verdikleri maaşler yüksek gibi görünür ancak yaptığınız işle çok daha fazlasını hak etmeniz gerekir...

Bu şirketlerin tek avantajı yeni mezunların kısa sürede çok fazla tecrübe edinmeleridir. Kurumsal firmalar neredeyse bütün işlerini bu işletmelere yaptırdıklarından oralarda işi öğrenme olanağı pek bulunmamaktadır. Turkcell, Vodafone, Avea gibi şirketlerin çalışanlarının çoğu yaptıkları işten gerçekten habersizdir. Sadece koordinasyon ile meşgul olurlar.
Özcan Çelik 07 OCAK 2011 / 22:42 0 0
Eski bir Mobilera çalışanı falan değilim, fakat ben de bir bilişim emekçisi olduğum için arkadaşların yorumlarını anlayabiliyorum. Benzer işi yapan bir firma da nasıl sömürü düzeninin işlediğine şahit oldum.

Bir arkadaşın yazdığı "sene sonu kar/zarar bilançosu" gerçekten en önemli şeyleri oluyor. Bu nedenledir ki eleman sirkülasyonu çok çok fazla oluyor. Umarım 25 tane daha bilişim şirketi alacak kadar büyürler ama "insan"la çalıştıklarını unutmazlar.

Özet ; Mobilera dışarıya süper iş yapan bir firma olabilir ama sanırım kendi içinde o kadar mükemmel ortam yok. Açıkcası bu yorumları okuduktan sonra hiç bir mobilera projesinde yer almak istemem. Ha onların çok da umrundaydı o ayrı.
Mustafa Ertan 28 TEMMUZ 2010 / 11:23 0 0
Mobilera nasıl bir firma anlayamadım. Kimi süper abi diyor kimi arkasından küfrediyor. Biri bana anlatsın :)
Süleyman Köse 05 TEMMUZ 2010 / 15:27 0 0
Firmayı karalayan herkese yuh olsun ekmek yediğiniz yerin arkasından sallıyorsunuz!!!!!!
Ahmet Usta 29 HAZİRAN 2010 / 12:04 0 0
Bir habere girilen yorum bu kadar mı yerinde olur! Eski bir çalışanı olarak Mobilera'yı daha düzgün bir halde görmek isterim; ama bu haliyle çok zor.
Nihat Kardeş 29 HAZİRAN 2010 / 11:21 0 0
Çok enteresan!!! Çalışanlarına düzgün çalışma koşulları dahi sunmaktan aciz bir firma nasıl olur da başka bir firayı satın alır...

"Profesyonellikten" anladığı tek şeyin sene sonu kar/zarar bilançosu olan bir firmanın daha kat edeceği çok yok var diye düşünüyorum. Aldıkları işlerde “tesadüfen” başarıyı yakalamları sayesinde ayakta kalıyorlar.

Umarız bu adım onları biraz da olsa daha "profesyonel" hale getirir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics