Bilişim Dünyası 22 HAZİRAN 2015 / 06:49

Mobilite devrinde anahtarı unutun

Elektronik güvenlik şirketi Sensormatic’in pazara sunduğu HID Twist & Go sistemi ile cep telefonları; şirket giriş kartı veya ev anahtarına dönüşüyor. HID Twist & Go sisteminde, geçiş kontrol sistemlerinde kullanılan tuş paneli ya da akıllı kartların yerini, akıllı telefonlar ve mobil cihazlar alıyor. Yani uygulama sayesinde işten çıkarken, sonrasında site otoparkına girerken hatta ev anahtarı olarak cep telefonları ve mobil cihazları kullanmak mümkün hale geliyor. Sistemi, potansiyelini ve güvenlik algısındaki değişimi Sensormatic Ürün Yönetim Direktörü Serdar İnce ile konuştuk.

Twist & Go teknolojisi hakkında bilgi verir misiniz?

Biz buna kısaca ‘cep telefonları her kapıyı açacak’ diyoruz. Sistem, giriş kartlarını evde unutma ya da kaybetme riskine karşı kişilerin sürekli yanlarında taşıdıkları cep telefonlarını ya da mobil cihazları kullanarak giriş çıkış yapmalarına imkan veriyor. Telefonu okuyucu karşısında özel bir hareketle çevirerek ya da okuyucuya yaklaştırarak rahat ve hızlı bir geçiş yapılabiliyor. Kurulumu da oldukça basit. Kullanıcılar cep telefonu ya da mobil cihazlarına indirdikleri bir uygulama sayesinde kendi mobil kimliklerini oluşturuyorlar. Şirketler ise HID Güvenli Kimlik Servis Portalı üzerinden yeni kimlik yaratma ya da kimlik iptali gibi işlemleri kolay ve hızlı gerçekleştirebiliyor. iPhone ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarca destekleniyor.

Bu teknoloji neleri dönüştürüyor? Hangi sektörlerde ne gibi kullanım fırsatları var?

Bu yeni teknoloji, kontrollü giriş ihtiyacı olan her yerde uygulanabilir. Başta ofis giriş kartları olmak üzere, otopark giriş kartları, spor tesisleri ve hatta evinizin anahtarını bile dönüştürebilir. Sektör bazında baktığımızda sağlık, eğitim, ticari ve endüstriyel tesisler, kısacası neredeyse tüm sektörlerde uygulanabilir. HID Twist & Go’nun kulanım alanları aslında hayal gücümüzle sınırlı diyebiliriz.

Sistem güvenli geçiş ihtiyacı olan tüm sektörlere her şeyden önce yenilikçi bir güvenlik anlayışı sağlıyor. Örneğin, resepsiyonsuz bir otel mümkün müdür? HID Twist & Go ile mümkün. Otelde, rezervasyonunuzu yaptığınız anda oda numaranız cebinize gelir ve siz check-in için resepsiyona uğramadan doğrudan odanıza çıkıp, cep telefonunuzla kapınızı açabilirsiniz. Hatta mobil ödeme seçenekleri ile yine resepsiyona uğramadan otelden ayrılabilirsiniz.

Bireysel kullanımını düşünürsek, HID Twist & Go ile belirli kişilere belli zaman aralıkları için özel geçiş hakkı vermek mümkün. Örneğin, eve belli zamanda girip çıkan bebek bakıcısı ya da yardımcılar için tek kullanımlık ya da belli zamanlarla kısıtlı giriş yetkileri yaratabilirsiniz. Ayrıca bu kişilerin eve giriş ve çıkış saatleri sistem üzerinden takip edilebilirsiniz.

Benzer mantıkla, ofise toplantıya gelen bir konuğunuza, danışmaya hiç uğramadan otopark, ofis hatta toplantı odası giriş izni verebilirsiniz. Bunun için cep telefonlarına uygulamayı göndermeniz ve onların sistemi aktif etmeleri yeterli. Tesislerde ve perakendede ise sistem, gece yükleme ve boşaltma için gelen kamyonlara sadece belli zaman dilimleri için giriş yetkisi verilebiliyor.

Bu yapının şirketlere maliyeti ne?

Bunu basit bir kıyasla anlatabiliriz. Sanal yetkiler, kullanıcı sayısına göre ücretlendiriliyor. Bu maliyet, halihazırda kullanılan kartların baskı ve üretim maliyetinden çok farklı değil. Ancak fiziki kartların kaybolma ve hasar görme durumlarında getirdiği maliyet yükü ile kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlı bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Bu teknolojiyle tüm yetkileri sanal ortama taşıdığımız için bu tür masrafları ortadan kaldırabiliyoruz. Ayrıca tüm yetkilerin uzaktan kontrol edilebilmesi de işletmelerin yönetim masraflarını azaltacaktır.

Gerek kurumların gerek bireylerin güvenlik farkındalığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kurumsal kullanıcıların güvenlik sistemleri ile ilgili her geçen gün daha da bilinçlendiğini görüyoruz. Eskiden güvenlik sistemleri yalnızca güvenlik ihtiyacını karşılamak için satın alınırdı. Ancak günümüzde kullanıcılar da sunduğumuz bu gelişmiş sistemlerin işletme verimliliğine, denetime ve yönetime sağladığı katkıların farkını görebiliyor ve bütünleşik sistemlerden edinebilecekleri faydayı önemsiyorlar. Dolayısıyla kullanıcılar ürün ve hizmet alırken ithalatı yapan, projeyi uygulayan ve teknik destek veren kuruluşları daha dikkatle incelemeye başladılar ve artık güvenlik firmalarını sadece cihaz ve kablo aldıkları bir tedarikçi olarak değil, verimliliklerine katkı sağlayan bir çözüm sağlayıcı olarak görmeye başladılar. Toplumda da güvenlik sistemlerine yaklaşımının değişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Tedbirsizlik, ihmalkarlık ve unutkanlık sebebiyle yaşanan üzücü olaylardan sonra, yavaş yavaş da olsa, toplum olarak artık biraz daha bilinçli hareket etmeye çalışıyoruz. Her olaydan sonra gördüğümüz tedbirsizlik, ihmalkarlık ve unutkanlık, yerini yavaş da olsa bilinçli hareket etmeye bırakıyor.

Çözümleriniz bu farkındalığın gelişiminde nasıl bir paya sahip?

Çeşitli uygulamalarla kullanıcı farkındalığına destek olmaya çalışıyoruz. Merkez ofisimizde yer alan deneyim merkezinde bütünleşik sistemlerin çalışma mantığını ziyaretçilerimize aktarıyoruz. Amaç; kullanıcının sistemleri birebir deneyimlemesi ve bahsettiğimiz güvenlik, verimlilik gibi konuların bütünleşik sistemlerle nasıl hayata geçtiğini gözlemleyebilmesi. Bu deneyimle kullanıcılar aslında nelerin, neden, ne kadar önemli olduğunu net ve aracısız şekilde görebiliyorlar. Bu da bizim arzuladığımız farkındalık için önemli bir adım. Bu deneyim merkezi yaşayan bir yer. Teknoloji ile paralel olarak sistemler de güncelleniyor ve kullanıcılar her ziyarette yeni bir deneyim ile karşılaşılıyor. Bu uygulamayı geliştirerek sürdüreceğiz. Çünkü günün sonunda söz konusu insan güvenliği.
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics