Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2013 / 08:06

Mobiliteyi reddetmek yerine, onu doğru çözümlerle benimseyin

Citrix Synergy’nin gündemi, mobiliteye uygun iş çözümleri ve masaüstü sanallaştırma olurken, Türkiye odaklı çalışmaların daha da artacağına vurgu yapıldı.

Los Angeles’ta Anaheim Convention Center’da iş ortaklarını ve müşterilerini buluşturan Citrix, 22-24 Mayıs tarihlerinde Citrix Synergy 2013’te yeniliklerini katılımcılarla paylaştı. 6 bin 200 katılımcının biraraya geldiği, ‘Work Better Live Better’ (Daha iyi çalış, daha iyi yaşa) sloganıyla düzenlenen etkinlikte, 2013 yılının temel gündem başlıkları da mobiliteyi destekleyecek bulut çözümleri ile veri paylaşım kolaylığı, buna uygun uygulamalar ve masaüstünün mobil dünyaya taşınmasını sağlayacak çözümler oldu. Kendi cihazını getir (BYOD) eğilimine uygun yapılar ve uygulamaların öne çıktığı etkinlikte, uygulama geliştiricilerle işbirliğinin de önemine işaret edilerek, halen 80’in üstünde iş ortağının bu yapıda yer aldığına dikkat çekildi. Yapılan sunumlarda Cisco, Microsoft ve Nvidia işbirliğinin sağladığı faydalara da vurgu yapıldı.
Etkinliğin açılışını yapan Citrix Başkanı ve CEO’su Mark Templeton, yeni çözümlerini tanıtırken, mobilitenin CIO’ların önemli bir gündem maddesi olduğuna vurgu yaptı. “Buna hazır değilseniz, sıkıntı çekersiniz. Bu nedenle bir stratejiniz olmalı” diyen Templeton, iş ve özel hayattaki uygulamaların birbirinden doğru ayrımının sağladığı faydalara işaret etti. Templeton, “BT’nin görevi artık mobilite odaklı olarak kişilerin ve işin daha hızlı ilerlemesini sağlamak, tüm süreçlerde tam bütünleştirmeyi ve güvenliği sunmak” dedi. Templeton, 2013 yılının öncelikli teknolojik eğilimlerini de şöyle sıraladı: “Mobil cihaz savaşları sürüyor. Mobil uygulamalar ve HTML5 gündemde. Kişisel bulut ve ‘nesnelerin interneti’ ön planda. Melez bir BT yapısı ve bulut bilişim, stratejik büyük veri ile daha da önem kazanıyor. Hamle yapmayı sağlayan veri analizi ve bütünleşik bir ekosistem ışığında, kurumsal uygulama mağazaları önemli.” Bu arada 2014 yılında etkinlik yine Los Angeles Anaheim Convention Center’da 6-8 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.
Mobil çalışma vizyonu paralelinde yeniliklerin tanıtıldığı Citrix Synergy 2013 etkinliği kapsamında XenDesktop masaüstü sanallaştırma çözümlerinde yenilikleri katılımcılarla paylaştı. Project Avalon’dan çıkan ilk yapı olan XenDesktop 7, bütünleşik Windows uygulama ve masaüstü mobilitesini sunuyor. HDX Mobile teknolojileri de etkili mobil uygulamalara erişim imkanı veriyor. Bu yapılarda buluta uygun bir mimari var. XenMobile Enterprise ise mobil cihaz, uygulama ve veri yönetiminde kolaylıkları kurumsal BT yapısına sunuyor. Bu yapıda önde gelen mobil uygulama sağlayıcıların 80’den fazla uygulaması da kullanıma hazır. Haziran ayından itibaren erişilebilecek Worx mobil uygulamaları ise kurumsal kullanıma uygun uygulamaları, güvenlik yapısıyla birlikte sunuyor. Citrix ShareFile ise Microsoft Windows Azure ile bütünleşik önemli avantajlar sağlarken, kurumsal veriye mobil erişim adına önemli fırsatlar getiriyor. Bu da kurumsal veri paylaşımında cihaz bağımsız kolaylıklar sunuyor. Ayrıca kapsamlı güvenlik yapıları da bu uygulamada bulunuyor. Azure ile yeni StorageZones da Microsoft tanımlı veri merkezlerinde veri saklama imkanını sunuyor. Bu yapıda XenMobile ve ShareFile arasındaki bütünleşik yapı kurumsal verinin güvenliğini sağlarken, MDX teknolojilerinin bütünleşik yapısı da veriye erişim, veriyi paylaşma gibi başlıklarda kolaylıklar sunuyor.

Türkiye’de asıl gücümüzü gösterme zamanı
Etkinlik kapsamında görüşme olanağı bulduğumuz Citrix Rusya, CIS ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Guenther Brand, Türkiye’nin bu yıl itibariyle kendi bölgesine dahil edildiğini söyleyerek, yüksek potansiyele işaret etti. “Avrupa liginde oynayan bir ülkesiniz, bu nedenle benim bölgeme dahil edilmeniz gerekiyordu” diyen Brand, Türkiye’nin potansiyelini artık daha yerinde değerlendireceklerini vurguladı. Bu noktada İstanbul ofisi yakında açılacak. Kamuyu ve Anadolu’yu kapsamak adına Ankara ofisi de gündemde.
Türkiye’de şu ana kadar ağırlıklı ağ odaklı çalışıldığını, diğer ülkelerde güçlü olunan masaüstü sanallaştırma alanında da Türkiye’de ağırlıklarını göstermek istediklerini söyleyen Brand, finans, telekom ve perakende alanında sahip oldukları gücü böylece daha da pekiştireceklerini belirtti. Eğitim alanında da kamu odaklı çalışmaların varlığına işaret eden Brand, şöyle devam etti:
“Masaüstü sanallaştırma alanında büyük fırsatlar olduğuna inanıyoruz ve Türkiye’de bu alanda çalışmaya hız vereceğiz. Servis sağlayıcı tarafında mobil çözümlerimiz ise yoğun kullanılıyor. Geçen yıl Türkiye’de 3 kişi ile işe başladık, bu yılın ortasında ise ekip 10 kişiye ulaşıyor. Satış, pazarlama gibi tüm başlıklarda çalışmaları bu ekibimiz yürütüyor. Ülke müdürü arayışımız da devam ediyor. Bu nedenle çok sık İstanbul’a gelip gidiyor, birçok görüşme yapıyorum. Haziran ayında bu ismi de bulacağımıza inanıyorum. Böylece yılın ikinci yarısı için gerçekten tam kadro hazır olacağız. Ofis lokasyonunda da karar kıldık. Haziran ayında ofis de hayata geçecek ve Beşiktaş semtinde olması muhtemel.”
Citrix’in İstanbul ofisinin hayat bulması, Brand’ın tabiriyle işin ve stratejinin aynı şekilde uygulanması demek olacak. Yereldeki ihtiyaçları yerinde öğrenirken, tedarikçilerle de bağlantılar kurulacak. Yılın ikinci yarısında Ankara ve İstanbul’da bazı etkinlik planlarının da gündemlerinde olduğunu belirten Brand, bunların mobilite ve bir nebze sanallaştırma odaklı olacağı bilgisini paylaştı. Bu başlıklarda sistem bütünleştiricilerle çalışma fırsatlarının artacağını belirterek, Cisco ve Microsoft gibi güçlü stratejik ortaklarının da gücüne işaret eden Brand, şu detayları paylaştı:
“Türkiye’de dağıtıcımız Bilişimcim ve onlarla son kullanıcı arasındaki yapıyı, iş ortaklarını doğru seçebilmek, onların eğitimi bizim için önemli. Şirketler bizim çözümlerimizle birçok avantajı BT sistemine katabiliyorlar. Varolan projeler karmaşık ve bunlarda sadece Citrix yer almıyor. Bu gibi büyük ve karmaşık projeler zaman alır,  ama alanında uzman küçük bir iş ortağı ile yol alarak süreyi kısaltmak mümkün. Bunlar daha çevik olma avantajına sahip. Bu tarz bir iş ortağı ağıyla müşterilerimizden çok farklı taleplerle karşılaşacağımıza inanıyoruz.”
Sanal bulut, Brand’a göre kamunun ilgi duyduğu bir alan ve eğitim sektöründeki çalışmalar da bunun bir örneği. Brand, İstanbul’da bir üniversitenin Citrix sanallaştırma çözümünü kullandığı örneğini de ekledi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics