Bilişim Dünyası 30 TEMMUZ 2017 / 12:29

Mobilya sektörünün geleceği teknolojide

Günümüz mobilyaları, yüksek teknolojili birer tasarım objesi haline dönüşüyor. Endüstri 4.0 ışığında sektörün teknolojiyle buluşmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken MOSDER Başkanı Nuri Öztaşkın, mobilya sektörünün Ar-Ge destekli inovatif ürünlerin altına imza atması gerektiğini, yeni teknolojileri hem ürünlerde hem üretim sisteminde kullanmanın sektörün geleceğine fayda sağlayacağını vurguladı.
Sektörün yüzde 75’ini temsil eden markalı mobilya firmalarının üretim tesislerini Ar-Ge üssüne çevirdiklerine işaret eden Öztaşkın, “Bu yenidünya düzenine ayak uyduramayan markalar yok olmaya mahkûm. Dolayısıyla son teknolojiyle kurulmuş üretim hatları sektörün geleceğini belirleyen unsurlar. CNC kontrollü tam otomatik üretim hatları, MRP (Malzeme Kaynak Planlama ve Yönetim) işletim sistemi olarak tüm dünyada yaygın olan SAP programını kullanıyor olmak artık markalar için lüks değil, zorunluluk” dedi.
Sektördeki büyük ölçekli firmaların Endüstri 4.0 ile tanıştığını, tam otomasyon ve robotik işlemlerden oluşan proje bazlı yeni nesil hatlarla üretim süreçlerine başladığını söyleyen Öztaşkın, sektörün gelecek dönemde ‘Akılı Fabrika’ konseptini yoğun olarak tartışacağını hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Dünya trendlerinin yanı sıra teknolojisini de takip etmek, bizi bulunduğumuz noktadan daha ileri götürecek. Çünkü sadece mobilyada değil, tüm sektörlerdeki akıllı ürünlerin artık ucu bucağı yok. Dolayısıyla gelişmişlik ve kreatif olmak tamamen hayal gücünüze, yaratıcılığınıza ve aykırılığınıza bağlı.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN