Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2015 / 13:05

MOOCTAB'da güvenlik Kobil’e emanet

İnternet ortamında verilen kitlelere açık çevrimiçi dersleri tanımlayan, ‘geleceğin uzaktan eğitim modeli’ olarak gösterilen MOOC (Massive Open Online Course) sistemi kullanılarak MOOCTAB adıyla yeni bir proje hayata geçirilecek. 1 Ocak'ta TEYDEB tarafından hibe desteği alan ve çalışmalara başlanan MOOCTAB, Türkiye'de üç yıl boyunca beş ana ortak ile yürütülecek. Proje, mevcut sistemlere oranla çok daha gelişmiş bir ‘uzaktan öğrenme’ imkânı sunmayı amaçlıyor. 8 milyon avro bütçeli Avrupa Birliği (AB) projesi MOOCTAB'ın Türkiye'deki güvenlik altyapısından ise üç yıl boyunca Kobil başta olmak üzere toplamda beş ayrı güvenlik firması sorumlu olacak.

Kobil, Avrupa'nın en büyük bulut tabanlı dijital eğitim platformu MOOCTAB’ın güvenliğini sağlamak için m-Identity Protection (AST) çözümünü kullanacak. Şirket, proje kapsamında 36 ay boyunca mobil uygulama güvenliği, tablet güvenliği, sayısal hakların yönetimi (DRM), kullanıcıların kimlik doğrulaması ve mahremiyet (privacy - confidentiality) konularında Ar-Ge çalışmaları yapacak. Kobil Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, güvenlik çözümleriyle desteklenen bu altyapıların önemine dikkat çekti ve şu detayları paylaştı:

“MOOCTAB'da yer alan beş farklı güvenlik şirketinden dördü Fransız. Güvenlik alanında Türkiye'yi sadece Kobil temsil ediyor. Ücretli dersler için ödeme sistemleri güvenliği sunacağımız projede ayrıca online sınavlarda kimlik tespitinin yapılmasından ve ders materyallerinin internet üzerinden güvenli bir şekilde satılmasından sorumlu olacağız. Bulut, mobil ve giyilebilir cihazlar gibi gelişmekte olan yeni teknolojilerin eğitim alanında dünya çapında fayda sağlayacak araçlara dönüşmesi, kurumlara stratejik rekabet kazandırırken, bireylere de kişisel gelişim ve profesyonel eğitim imkânı sunuyor. Örneğin bu proje sayesinde Kars’taki bir üniversitede okuyan öğrenci, İstanbul’daki bir üniversiteden MOOCTAB aracılığıyla ders alabilecek. Bu açıdan Türkiye ve Avrupa'daki e-öğrenme dönüşümünün güvenlik ayağında önemli bir misyonu üstleneceğiz.”

 
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics