Bilişim Dünyası 26 ŞUBAT 2014 / 09:49

Moorefield’ın detayları açıklandı

Intel, mobil alanda güçleniyor, ‘Nesnelerin İnterneti’ne hız veriyor. Intel, yeni mobil işlemcileri, LTE Advanced platformu ve yeni işbirlikleri ile, “Nesnelerin İnterneti” için ağ altyapılarını dönüştürüyor.

Kablosuz ağları dönüştürmek, Nesnelerin İnterneti’ni geliştirmek
Mobil cihazlardaki patlama ve Nesnelerin İnterneti kavramının hızla gelişmesinin artan bağlantı ve gerçek zamanlı veri ihtiyacını doğurmasıyla birlikte, ağ altyapısı da dönüşüyor. Intel, açık standartlar ve yüksek hacimli ekonomik modellerle maliyetleri düşüren standart donanım ve yazılımlarıyla, hizmet sağlayıcılar için yeni hizmetler, olanaklar ve gelir modelleri oluşturarak bu dönüşümü hızlandırıyor.
Intel’in veri merkezleri ve buluttaki çalışmaları ile uyumlu iletişim ağlarına standart tabanlı yaklaşımın faydalarını sunmak için Intel, Alcatel-Lucent ve Cisco ile ağ işlev sanallaştırması (NFV) ve yazılım tanımlı ağ (SDN) teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için işbirliğine gittiğini açıkladı. Renee James, aralarında China Mobile, SK Telecom ve Telefonica’nın da bulunduğu dünya çapındaki operatörlerle kişiselleştirilebilir ve bağlamsal olarak farkında hizmetler yaratılması için NFV ve SDN’in avantajlarını ortaya koyan testlerin devam ettiğinin de altını çizdi. Intel, ürün portföyü, günümüzün mobil ekosistemiyle rekabet edecek ve yeni nesil bilişim dönemi Nesnelerin İnterneti’ne (Internet of Things – IoT) yön verecek şekilde tasarlandı.

Intel'den haberler

• Akıllı telefonlar ve tabletler için 64 bit Intel Atom işlemci ve Android cihazlar için üretilen yeni nesil 64 bit, dört çekirdekli Atom işlemcinin detayları açıklandı.

• Intel XMM 7160 çok modlu LTE platformu ile rekabetçi LTE Advanced özellikleri ve performansıyla yeni Intel XMM 7260 platformu tanıtıldı.
• Intel Atom işlemcilerin ve iletişim platformlarının tablet ve akıllı telefonlarda kullanılması üzerine Lenovo, ASUS ve Foxconn ile yapılan anlaşmalar duyuruldu.
• Android ve iOS mobil cihazlar için üretilen ücretsiz, tam donanımlı McAfee Mobile Security ve Intel Device Protection Technology için mobil cihaz yönetiminin genişletilmesiyle ilgili detaylar açıklandı.
• Alcatel-Lucent ve Cisco ile ağ altyapısının “Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things – IoT) kavramına uygun hale getirilmesi için yapılan iş ortaklıkları duyuruldu.

Yeni Atom İşlemciler ve LTE Advanced İletişim Platformu
Intel, Android akıllı telefonlar ve tabletler için uzun pil ömrü, akıllı performans ve hızı bir araya getiren 2.13 GHz Intel Atom Z3480 (Merrifield) işlemcisini tanıttı. 64 bite hazır Yonga üzeri Sistem (SoC) olan Intel Atom Z3480, ana akım ve performans sınıflarında başarılı performansını sunuyor. Yoğun bilgişlem gerektiren uygulamalar, web uygulamaları ve medya düzenleme performansıyla da öne çıkan Merrifield, sınıfının en iyi pil ömrünü sunmayı hedefliyor.
64 bit bilişimin, masaüstünden mobil cihazlara doğru gelmeye başladığına dikkat çeken Intel Başkanı Renee James, Intel Atom işlemcilerin tamamının 64 bit bilişim deneyimini desteklediğini kaydetti. James, Intel’in Android için 64 bit işlemci sağlayan tek şirket olduğuna dikkat çekti.

Intel'in yeni işbirlikleri
Intel, Atom işlemciler ile güçlenen ve Intel’in iletişim kanalıyla bağlanan tablet ve akıllı telefonların yaygınlaşması için  Lenovo, ASUS ve Foxconn ile üç yeni anlaşma imzaladı.
Intel ve Lenovo, Intel tabanlı yeni mobil cihazlarını 2014 içinde tanıtmayı planlıyor. Lenovo, bazı Ultrabook ve çok modlu tasarımlarına Intel LTE bağlantısını dahil etmeyi de planladığını duyurdu. ASUS da, Intel tabanlı akıllı telefon ve tabletlerini bu yıl içinde piyasaya sunacak. Kısa süre önce  ZenFone akıllı telefon serisini ve PadFone mini’yi tanıtan şirket,en son;  Intel Atom işlemci ve Intel LTE iletişimi bulunan ASUS Fonepad 7 LTE (ME3762CL) cihazını gün yüzüne çıkardı.
Intel, bu yıldan itibaren tablet bilgisayarlardan başlamak üzere Foxconn ürünlerine Atom işlemci ve iletişim platformu sağlayacak. Şirketin
Renee James, iki yeni Intel Atom işlemci, yeni LTE Advanced iletişim platformu ve Intel tabanlı mobil cihazların erişimini artırmak için Lenovo, ASUS ve Foxconn ile yapılan anlaşmalar hakkında bilgi verdi. Nesnelerin İnterneti kavramıyla birlikte mobil ve internete bağlı cihaz sayısındaki artışa değinen Intel Başkanı, maliyetlerin azaltılması ve servis sağlayıcıların gelişmiş bir müşteri deneyimi ile yeni hizmetleri sunabilmeleri için Intel’in ağ altyapısı mimarisini yeniden şekillendirdiğini anlattı.

Moorefield’ın detayları açıklandı
Bu yılın ikinci yarısından itibaren pazara sunulacak olan yeni nesil 64 bit Atom işlemcisi Moorefield, Merrifield işlemcinin sağladığı özelliklerin üzerine, 2.3 Ghz’e kadar çıkabilen iki çekirdek, daha gelişmiş bir grafik işlemci ve daha hızlı bellek desteği eklenerek oluşturuldu. 2014 LTE platformu Intel XMM 7260 için optimize edildi.

Intel XMM 7260, 23 CA kombinasyonunu tek bir yongada destekleyen taşıyıcı birleştirme, TDD LTE için kategori 6 hız ve destek ile hizmet verilebilen coğrafyayı genişleten TD-SCDMA dahil olmak üzere rekabetçi LTE Advanced özellikleri sunuyor. Intel ve Ericsson’un tanıttığı 7260, LTE Advanced Kategori 6 veri oranlarına ulaşarak, taşıyıcı birleştirme teknolojisi ile 300Mbps downlink, 50Mbps uplink hızlarına eş zamanlı olarak çıkmayı başardı. Yılın ikinci çeyreğinde dağıtımına başlanması beklenen 7260, Intel’in 2013 yılında tanıtılan XMM 7160 platformu üzerine inşa edildi.
Halihazırda dünya çapındaki LTE ağlarının yüzde 70’inde sertifikalı çalışan 7160; artık akıllı telefonlar, tabletler, 2’si bir aradalar, Ultrabook sistemleri gibi farklı alanlarda da karşımıza çıkacak. Acer, ASUS, Dell, Lenovo ve Samsung’un da aralarında bulunduğu birçok üretici, Intel’in LTE çözümünü kullanan ürünlerini dağıtmaya başlamış durumda veya dağıtmayı planlıyor.

Güvenli mobil deneyim

Intel CEO’su Renee James, Intel Security ve McAfee’den gelen benzersiz veri ve cihaz güvenliği çözümlerinin, günümüz mobil cihazlarını korumada Intel’i lider konuma getirdiğini belirtti. Tüketicileri zararlı yazılımlara karşı proaktif bir şekilde koruyan Intel Device Protection Technology (Intel DPT), Intel tabanlı Android cihazlardaki bireysel ve kurumsal verileri ayırmaya fırsat veriyor.
James, ücretsiz ve tam donanımlı McAfee Mobile Security’nin Android ve iOS cihazlar için kullanılabilir durumda olduğunu da açıkladı. Güvenlik yazılımı, gelişmiş koruma özellikleri ve ilk kez Intel tabanlı mobil cihazlar için güvenlik eklemeleriyle, Intel tüketicilere en kapsamlı ücretsiz mobil çözümü sunuyor. Hırsızlığa karşı çözüm sunan ve cihazdaki kişilerin yedeklenmesini sağlayan Ücretsiz McAfee Mobile Security; antivirüs, uygulama koruması, web koruması ve çağrı ya da SMS filtresi özellikleriyle öne çıkıyor.
Intel etkinlikte, Android tabanlı cihazlar için özel uygulamalar geliştirilebilmesi için Intel Integrated Native Developer Experience’ı ve gömülü ve mobil uygulamaların geliştirilmesi için Intel System Studio 2014’ü de tanıttı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN