Bilişim Dünyası 16 NİSAN 2014 / 10:56

Motorola Solutions’tan Zebra’ya geçiş

Motorola Solutions, Kurumsal Çözümler bölümünü Zebra Technologies’e 3,45 milyar dolar karşılığında satacağını duyurdu. Motorola, satış sonrası dönemde yalnızca lider olduğu devletler ve kamu güvenliği kuruluşlarına yönelik kritik haberleşme çözümleri alanına odaklanacak.

Kamu ve kurumsal şirketlere yönelik kritik haberleşme çözümleri alanının önde gelen sağlayıcılarından Motorola Solutions, Kurumsal Çözümler bölümünü (Motorola Enterprise) Zebra Technologies’e 3,45 milyar dolar karşılığında satacağını duyurdu. Her iki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylanan satış, yasal onayları da içeren bir dizi koşulun gerçekleşmesinin ardından tahminen 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Motorola, satış sonrası dönemde yalnızca lider olduğu devletler ve kamu güvenliği kuruluşlarına yönelik kritik haberleşme çözümleri alanına odaklanacak.

Bu satışla, 2011 yılında şirketin Motorola Solutions ve Motorola Mobility olarak ayrıldığı dönemde olduğu gibi, birbiriyle her geçen gün daha farklı profillere bürünen iki yenilikçi iş alanının birbirinden ayrılması hedefleniyor. Her ikisi de yaygın müşteri tabanı ve güçlü coğrafi etkiye sahip olan şirketler bu satışla birlikte büyümeye, yenilikçiliğe ve hem müşterilerine hem de hissedarlarına katma değer sağlamaya devam edecek.

Motorola Kurumsal Çözümler bölümünü satın alarak yeni segmentlere girecek olan Zebra’nın, bir yandan da kurumsal müşterilerine daha fazla bilgi sunması bekleniyor.

Süreçte öne çıkan başlıklar ise şöyle sıralanıyor:

• Zebra Technologies, Kurumsal Çözümler bölümü için Motorola Solutions’a 3,45 milyar dolar ödeyecek.

• Satışa konu olan ana alanlar arasında Kurumsal Mobil Bilişim, Veri Yakalama Çözümleri ve RFID’nin yanı sıra Servis ve Hizmetler alanının Kurumsal bölümü yer alıyor.

• Satışla birlikte yaklaşık 4500 Motorola Solutions çalışanının Zebra bünyesine transfer olması bekleniyor. Üst düzey yöneticiler arasında GirishRishi, BobSanders (Global Kurumsal Çözümler) ve JimWelch (Global Enterprise Satış) yer alıyor.

• Motorola Solutions’a ait yaklaşık 3300 onaylı ve onay bekleyen patent, satış kapsamında Zebra’ya aktarılacak.

• Motorola Solutions, satıştan elde edilecek bedelin büyük bölümünü zaman içerisinde hissedarlarına aktarmayı hedefliyor.

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics