Bilişim Dünyası 19 EKİM 2015 / 09:40

Müşteriye ulaşmanın en kolay yolu “retargeting”

Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre şekillendirdiği çözümleriyle online reklamcılık alanında hizmet veren RTB House, özellikle uyguladığı Retargeting (Kişiselleştirilmiş Yeniden Hedefleme) modeliyle dikkat çekiyor.
 
Dünya çapında 33 piyasada faaliyet gösteren RTB House, müşterilerine sunmak üzere ayda 3.5 milyar reklam görüntülemesi satın alıyor. Türkiye’de 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren RTB House’dan Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ ve Güney ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü Ömer Aras ile şirketin sunduğu hizmetler üzerine konuştuk.

İlk etapta RTB House’un çalışmalarından ve sunduğu hizmetlerden söz edebilir misiniz?
RTB House olarak Retargeting reklam modeli üzerine çalışıyoruz. RTB üzerinden alan satın alarak gerçekleştirdiğimiz bu model ile müşterilerimizin hedef kitlelerine çok daha rahat bir şekilde ulaşmalarını amaçlıyoruz. Bu modelden kısaca söz etmek gerekirse, kullanıcıların bir e-ticaret sitesi üzerinde gerçekleştirdiği alışverişleri ve diğer işlemleri takip ederek, tüketicilerin davranışları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bu sayede tüketicilere ilgi alanlarına göre reklamlar sunarak, hizmet verdiğimiz yayıncının müşterileri ile olan bağını güçlendiriyoruz. Retargeting modelinin bir diğer artısı ise tüketicilere yönelik. İlgi alanlarına göre ürün ve hizmet reklamlarıyla karşılaşan tüketiciler, bu sayede kendi zevklerine ve alışkanlıklarına göre ürün ve hizmet banner’ları ile karşılaşıyorlar. Dünya çapında da başarı oranı en yüksek reklam modelleri arasında yer alan Retargeting ile hem yayıncılar ve markalar hem de tüketiciler kazanıyor.

Şirketler bu hizmeti ve çözümü almak için nasıl bir planlama yapıyorlar? Yapılan yatırımlar ne kadar sürede kendini döndürmeye başlıyor?
Türkiye’deki e-ticaret şirketleri planlamalarını genellikle geri dönüşü olan yatırımlar üzerinden hazırlıyorlar. RTB House olarak bu noktada şirketlere oldukça net bir yol haritası sunabiliyoruz. Bu konuda şirketlere hedefledikleri birim satış maliyetini sorarak, onları gerçekleştirmek istedikleri iş modelini netleştirmiş oluyoruz. Bize verilen hedefi algoritmamıza girerek belirlenen ölçüde yayın yapmış oluyoruz. Böylece hedefini önceden belirleyip, yatırımını yapan e-ticaret şirketleri zarar etmeden reklamlarını hedefledikleri kitleyle buluşturmayı başarıyorlar. RTB House bu işlem için sadece satışlar üzerinden pay alıyor.

Farklı coğrafyalar üzerinden hizmet veriyorsunuz. Diğer hizmet verdiğiniz ülkelere kıyasla Türkiye’deki durumu değerlendirebilir misiniz?
Türkiye e-ticarette oldukça yeni ama hevesli bir ülke. Genç nüfusun yoğun ve dijital çağa gösterdikleri ilgi giderek artıyor. Bu açıdan baktığımızda ve diğer coğrafyalardaki kullanıcıların yaklaşımların ve alışveriş alışkanlıklarının gösterdiği farklılıkları göz önüne aldığımızda Türkiye’yi oldukça iyi konuma yerleştirebiliyoruz.

Kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme (Retargeting) nedir?
Kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme, internet kullanıcılarının tercihleri ve davranışlarına göre her kullanıcıya özgü şekillendirilen bir mekanizmadır. Bu çözüm içerisinde tüm yaratıcı çalışanlar, internetteki hedef kitlenin bireysel ihtiyaçlarına uygun olarak onlara ulaşabileceği tüm yolları seçebiliyorlar. Pratikte bir e-ticaret sitesi kullanıcısı herhangi bir ürüne ilgi duyuyorsa –örneğin ütü diyelim- display banner’lar benzer birçok ürünle birlikte kullanıcının ihtiyaç duyduğu ürünleri takip eden birkaç gün boyunca karşısına çıkarıyor.
Mekanizmayı 4 adımda açıklamak mümkün:
1.       Kullanıcı bir e-ticaret sitesini ziyaret ediyor ve bazı ürünlere bakıyor,
2.       Kullanıcı hiçbir satın alma işlemi gerçekleştirmeden siteden ayrılıyor,
3.       Takip eden birkaç gün boyunca aynı kullanıcı çevrimiçi reklamlarda kişiselleştirilmiş reklam mesajını görüyor,
4.       Banner’a tıkladığında ise kullanıcı e-ticaret sitesine yönlendiriliyor.
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics