Bilişim Dünyası 14 OCAK 2015 / 15:04

Müşteriyi analitikle tanıma devri

SAS’ın Harvard Business Review ile birlikte yaptığı araştırma müşteri davranışlarının tahmin edilmesi ve buna bağlı pazarlama planlarının yapılmasının kurumların en çok zorlandığı süreçler arasında olduğunu ortaya koydu. Kurumların sağlam temelli müşteri ilişkileri oluşturmak için analitik çözümlere duyduğu ihtiyaç da artıyor.


SAS’ın sponsorluğunda Harvard Business Review tarafından yapılan “Müşteri Deneyimi Yönetiminin Liderlerinden Alınacak Dersler”* adlı araştırma müşteri ilişkilerinin analitikle ele alınmasının önemini ortaya koydu. Harvard Business Review’in yaptığı araştırmada, kurumların müşteri deneyiminde yaşadığı en önemli zorluk, yüzde 52 oran ile müşteriye yönelik yapılan pazarlama yatırımlarının geri dönüşünü olabilecek en üst seviyeye getirmek olarak ortaya çıktı. Bunu, müşteri ile ilgili tek bir görüntü oluşturmak ve yeni müşteri deneyimleri yaratmak izliyor. Müşterilerden elde edilen verilerin anlamlandırılması da kurumların karşılaştığı zorluklar arasında yer alıyor. Yapılan araştırmaya göre, veriler analiz edilerek müşteri davranışlarının tahmin edilmesi ve ona göre pazarlama planlarının yapılması yüzde 40 ile en zorlu süreçlerden biri olarak gözüküyor.

Sektöründe lider konumda olan firmaların sağlam temelli bir müşteri deneyimi oluşturmanın önemini kavradığının belirtildiği araştırmada, bu firmaların veri kaynaklı müşteri deneyimi kararları almak için uygun araç ve sistemlerin kullanılması gerektiği konusunda büyük oranda hemfikir olduğu görülüyor. Araştırmaya dahil olan, alanında lider kurumların yüzde 61’i, müşteri deneyimi ve davranışlarını analiz etmelerini sağlayacak analitik çözümleri tercih ediyor.

SAS Türkiye Pazarlama Müdürü Nurcan Bıçakçı Arcan da, SAS’ın burada müşterilerden elde edilen verinin toparlanıp kaliteli bir veri haline dönüştürülmesinden, bu veri üzerinde analitik çalışmalar yapılmasına ve sonuçların karar süreçlerine entegre edilerek müşteride tek bir marka algısı yaratılmasına kadar tüm sürece dahil olduğunu vurguluyor

Araştırmanın tamamına http://www.sas.com/tr_tr/offers/customer-experience-management/register.html linkinden ulaşabilirsiniz.

 
ETİKETLER : SAS

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics