Bilişim Dünyası 25 NİSAN 2010 / 18:00

Müşteriyi anlayan AVM’ler

Alışveriş merkezleri (AVM) günlük hayatımızın vazgeçilmez alanlarından birisi oldu. Farklı hedef kitlelere göre de ayrılan AVM’ler artık bilgi ve iletişim teknolojileri ile akıllanıyor. AVM’ler için özel bir sistem geliştiren ve Türkiye’de ilk defa Ankara’da bir AVM’de uygulamayı hayata geçiren Omega İleri Teknoloji ile sistemin ayrıntılarını konuştuk.
Omega İleri Teknoloji Satış ve Pazarlama Direktörü Hüseyin Şimşek AVM yönetim sistemi ile müşterilere göre farklı kampanya süreçleri işletilirken AVM yönetimleri içinde farklı bakış açıları kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.
8 aylık bir çalışma sonucunda AVM’lerin muhasebe gibi ERP uygulamaları dışında müşterilere ve yönetim süreçleri için yazılım kullanmadıklarını gördüklerini belirten Şimşek bu kapsamda tarife ve kampanya yönetimi ismiyle bir sistem geliştirdiklerini ifade etti.
Sistem hakkında bilgi veren şimşek şunları söyledi: “Alışveriş merkezleri müşteriler için birçok kampanya düzenliyor. Fakat bunların geri dönüşleri yada hangi müşterilere ulaşacağına ilişkin bilgiler Excel dosyası olarak tutuluyor ya da saklanıyor. Bunlar üzerinde farklı neler yapılabilir görülmüyor. Müşterilerin niçin alışveriş merkezini tercih ettiği, istenilen hedef kitlelere özel kampanya yapılıp yapılmayacağı gibi konular verilere dayanarak gerçekleştirilmiyor. Biz bu kapsamda müşterilere verilecek AVM üye kartları hazırlıyoruz. Mağazalara kurulacak EFT POS cihazları ve AVM içerisine yerleştirilecek kiosklar ile müşterilerin davranışlarını ve sadakatini ölçümlüyoruz.”
Müşteri bazlı kampanya ve promosyonları bu sistem sayesinde AVM’lerin kullanabildiğini aktaran Şimşek aynı zamanda müşterilere çapraz kampanyalar düzenlenebildiğini, müşterilerin uğradığı mağaza sayılarını, ölü zamanlarda neler yapıldığını ve tercih edildiğini gözlemleyebildiklerini söyledi.
Sistemin Ankara’da özel bir alışveriş merkezinde uygulandığını ve Türkiye’de ilk defa hayata geçirildiğini ifade eden Şimşek, bu sayede AVM’lerin kendilerini doğru müşteri kitlelerine odaklayabildiğini ya da kendilerini elde ettikleri verilere göre konumlandırabildiklerini belirtti.

Sistem nasıl çalışıyor?

1 - Altyapı kurulumu: Mağazalara POS, AVM içerisine kiosklar kurulur. AVM üye kartları hazırlanır.

2- AVM üye kaydı: Gerekli bilgileri alınarak, kişiler AVM üye kartı ile veya SMS sistemi ile sisteme kayıt olur.

3- Alışveriş kaydı: Üye müşterinin mağazalardan yaptığı alışveriş POS cihazı aracılığıyla sisteme kaydedilir.

4- Kampanya sihirbazı: Müşteri bilgisi, mağaza bilgisi, alışveriş zamanı ve tutarı dikkate alınarak kampanyalar tanımlanır.

5- Promosyon kazanımı: Yapılan harcamalar neticesinde kişiler kampanyalardan faydalanma hakkı kazanır. Kiosklar aracılığıyla hediye/indirim/promosyon çeklerini alır.
YORUMLAR
Emre AKIN 24 HAZİRAN 2010 / 09:56 0 0
Tek Kelimeyle Muhteşem bir sistem.