Bilişim Dünyası 16 MART 2015 / 07:52

Müzik eğitiminde bir ilk

Müzik ve teknoloji arasındaki bağları güçlendirmek için Giray Songül tarafından kurulan Do Major, Bilkent Cyberpark bünyesinde yer alıyor. Songül, internet üzerinden donanım kontrolü yapan ilk site olduklarına vurgu yapıyor.

Enstruman çalmaya meraklı insanlar için çok güzel ürünler geliştirdiklerini ve bir ‘start-up’ olduklarını söyleyen Do Major CEO’su Giray Songül, şirketin websitesi myChordBook’un (www.mychordbook.com) bir şarkı akor ve söz sitesi olduğunun altını çizerken sitenin ‘YouTube’ üzerinden bir şarkı dinlerken, şarkının sözlerini ve farklı enstrümanlarla nasıl çalınacağını eş zamanlı olarak gösterdiğini ifade etti. Songül, “Biz müziği icra edenler için dünyanın en güzel platformunu yaptık. Şarkının nasıl çalındığını eş zamanlı gösterirken şarkının tonu da değiştirilebiliyor. Aynı zamanda ürettiğimiz ‘Easy Guitar’ adlı akıllı klasik gitar da siteye doğrudan bağlanabiliyor. ‘Easy Guitar’ klavyesi üzerine ışıklar gömülü olan ve bir USB bağlantısına sahip dünyanın ilk internet tarafından kontrol edilebilen gitarı. Kullanıcı hiçbir uygulama yüklemeden gitarını USB ile bilgisayarına takıyor ve web sitesini açıyor. Sadece tek tuşla gitar siteye bağlanıyor ve kullanıcı ‘YouTube’ üzerinde favori parçasını dinlerken ‘Easy Guitar’ kullanıcıya parmaklarını gitar klavyesi üzerinde nereye koyması gerektiğini ışıklar yardımıyla gösteriyor. Bu yöntem klasik enstruman öğrenme yöntemlerine nazaran hem daha kolay hem de daha eğlenceli. Üstelik herkes kendi istediği parçalarla gitar çalmayı öğrenebiliyor” açıklamasını yaptı.

Müzik yapmanın ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu göstermek istiyoruz

myChordBook’un aslında bir şarkı söz ve akor sitesi olduğunu ama enstruman çalmaya yeni başlayan ve ileri seviyede müzisyenler için pek çok ek özellik de barındırdığını dile getiren Songül, myChordBook'u rakiplerinden ayıran 4 ana özelliği şöyle aktardı: “Video senkronizasyonuyla; tüm şarkıların söz-akor kağıtları şarkının ‘Youtube’ videosu ile senkronize ediliyor. Böylece kullanıcılar, şarkının orijinalini dinlerken hangi akor ve sözde olduklarını eş zamanlı olarak görebiliyorlar. Aynı zamanda söz ve akorlara tıklayarak da şarkı içerisinde gezinebiliyorlar. Ayrıca güvenilir içeriğe sahip. Dünyadaki tüm akor ve söz sitelerindeki içerikler site kullanıcıları tarafından yaratılıyor. myChordBook’taki tüm şarkılar en az 3 profesyonel müzisyen tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanıyor. Diğer yandan donanım kontrolü çok önemli. myChordBook dünyada internet tarayıcısından akıllı enstrumanları kontrol ederek müzik eğitimi veren ilk web sitesi; ‘Easy Guitar’a da bağlanabiliyor ve parmak pozisyonlarını doğrudan kullanıcının gitarı üzerinde gösterebiliyor.  Son olarak, akor defteri oluşturabilme özelliğinden söz etmek isterim. myChordBook kullanıcılarına kendi ‘playlist’lerini oluşturma imkânı vermekte. Kullanıcılar ister site üzerinden ister başka birinin akor defterinden kendi defterine şarkı ekleyebiliyor. Ayrıca tamamen kendine özel şarkı sayfaları da oluşturabiliyor. Kullanıcı şarkı listesine kendi profil sayfasından (www.mychordbook.com/nickname) istediği zaman, istediği yerden ulaşabiliyor.” Siteyi açmalarından bu yana 3 ay geçmesine rağmen, 500’den fazla üye sayısı ve günlük 500 ziyaretçiyle bir sene içerisinde dünyadaki en büyük şarkı öğrenme platformu olacaklarına inandıklarını ifade eden Songül, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun. Kendisini 2011 yılında StarTV’de yayınlanan Star Akademi yarışmasının birincisi olarak da hatırlayabilirsiniz. “Müzik insanların günlük streslerini unutmaları ve hayatlarına renk katmaları için mükemmel bir araç. İnsanları, müzik yapmanın ne kadar zor ve emek harcayan bir uğraş olduğunu göstererek korkutmaktansa, ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu göstermeli ve onları bu yolda desteklemeyiz” diyen Songül, yeni ziyaretçilerini heyecanla bekliyor.

 
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics