Bilişim Dünyası 28 MAYIS 2011 / 00:28

Nakitsiz günlere geri sayım…

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kredi kartı kullanımı ile ilgili kampanyasının ardından, nakit yerine banka kartının kullanımını desteklemek için uzun soluklu bir kampanyaya başlattı. 2023 yılı hedefini ‘Nakitsiz Türkiye’ olarak belirleyen BKM, böylece 12 yıl sürecek, Türkiye’nin en uzun soluklu kampanya zincirini de hayata geçirmiş oldu. Yeni kampanyanın yıldızı, Osmanlıcada ‘nakit’ anlamına gelen keklik. Televizyon reklamlarında, sosyal medyada kendini gösteren asabi keklik, banka kartının onu yerinden etmesinden oldukça rahatsız bir görüntü çiziyor. Kampanyanın merkezinde de www.baybaynakit.com sitesi var. Farklı sloganlarla öne çıkan kampanyada BKM, Türkiye’de 70 milyondan fazla banka kartı olduğunu, bu kart ile nakit para taşıma derdi olmayacağını vurgulayacak.

Cep telefonu ile ödeme zamanı
BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, alışverişlerde banka kartı kullanım oranında yıllık bazda yüzde 65 oranında artış sağladıklarını belirtti ve bunun, Türkiye’deki en uzun soluklu kampanya olacağının altını çizdi. Özinal, Türkiye’de ödeme yapısı ve teknolojik gelişime dair görüşlerini de şöyle paylaştı:
“2011 Mayıs itibariyle toplam harcamalar içinde kartların payı yüzde 37-38 arttı. Halen 46 milyon kredi kartı, 72 milyon da banka kartı var. Banka kartlarının harcamalardaki payının yüzde 50’ye ulaşması 2 yıl içinde olur. Bu, ülkeden ülkeye değişen bir gelişim ve bu yapıda Türkiye’nin gelişimi çok iyi. Ödemelerde yeni yapılar da olacak. Cep telefonu ile ödemeye de hazırız. Bu nedenle 2023 hedefi ulaşılmaz değil. Bu projemiz, Maliye Bakanlığı’nın nakit alışverişlerin POS cihazı ile izlenmesi planı ve hedefi ile örtüşecek. Cep telefonu ile ödeme için pilot bölgeler var. Bankaların altyapısı da buna hazır. Cep telefonu, farklı bir ödeme aracı olacak. Bu konuda bankalar, operatörler ve cep telefonu markalarına bağlıyız. 2011 sonlarına doğru tüketiciler de bunu kullandıkça, cep telefonu ile ödemenin yaygınlaşması gündeme gelecektir.”

Hayranı bol keklik
İnternet ortamında farklı çalışmalar bu projede yerini alacak. Ama televizyon gibi geleneksel medya araçları da tanıtımda kullanılacak. Kampanya kapsamında eğlenceli bir site yaratma hedefiyle yola çıkan Pixelplus Interactive, bu amaçla üç boyutlu modellenen ve prodüksiyon çalışmasıyla insanların da yerleştirildiği bir şehir kurdu. Sosyal medyaya da tam bütünleştirme sağlandı. Facebook’ta açılan sayfaya, site açıldıktan sonra 4-5 gün içinde 4 bin kişi ‘Hayran’ oldu. Site de, ilk birkaç günde 8 binin üstünde kişi tarafından ziyaret edildi. Yakında bu yapıda ödüllü bir yarışma hayata geçecek, yaz döneminde farklı sürprizler sitede yer alacak.
ETİKETLER : Sayı:823

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics