Bilişim Dünyası 23 MAYIS 2014 / 16:35

NASA'dan "özçekim"

NASA Dünya'nın selfiesini çekti. 36,422 kişinin  selfiesinden mozaik yaparak dünyanın bir görüntüsünü çıkardı.NASA, 22 Nisan Dünya Günü'nde Twitter'da GlobalSelfie hastagi ile 113 ülkeden Instagram, Twitter, Flickr, Facebook ve  Google+ üzerinden insanların o anda nerede olduklarını sordu. 50 binden fazla fotoğrafın paylaşıldığı projenin bitmiş hali  3.2 gigapixel çözünürlüğünde bir fotoğraf ortaya çıktı.  NASA'nın Dünya'nın selfiesi olarak tanımladığı görsele http://www.gigapan.com/gigapans/155294 adresinde yayınlanan fotoğrafı ekranınızda yakınlaştırabiliyorsunuz. Fotoğrafı oluşturan pozları http://www.youtube.com/watchv=lbtjx8XgDvs&index=6&list=PLTiv_XWHnOZpPKNVcmFd5yrq4g2BLomKJ adresinde görebilirsiniz.


Kelimenin toplumda yerleşmesinin yanısıra Oxford sözlüğü'nden, NASA'ya kadar çeşitli kurumlarda kabul gördü. Kelimeyle ilgili olarak en son Türk Dil Kurumu,   "kişinin kendi fotoğraflarını çekmesi"  anlamında sıkça kullanılan selfie kelimesini Türkçeleştirme çalıştırmalarını sonuçlandırdı.


Çekilen fotoğraflar için özçekim doğru ancak, selfie'yi bir akım olarak değerlendirdiğimizde kelime, teknolojinin kültürle buluştuğu noktaya gidiyor. Diğer sözlüklere göre, cep telefonunun reverse kamerasıyla çekilen fotoğraf,


http://www.bthaber.com/selfies-bir-poz/

ETİKETLER : nasa özçekim selfie

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics