Bilişim Dünyası 08 OCAK 2012 / 14:39

Neotech, yeni işbirlikleri ve yeni alanlar ile büyüyecek

Neotech, yüzde 85’lik ciro artışının ardından yeni işbirlikleri ile yola devam edecek.

Index Grup şirketlerinden Neotech, geçen yıl gerçekleştirdiği yeni işbirlikleri ve yüzde 85’lik ciro artışı sonrasında 2012’de de yeni başlıklarla büyümeyi devam ettirmeyi planlıyor. 2011 yılında geliştirdiği işbirlikleri ile
hizmet verdiği ürün başlıklarını TV ve foto/video kanalının yanı sıra GSM/akıllı telefon, sağlıklı yaşam, oyun ve oyun konsolu başlıkları ile zenginleştiren şirketin yeni yıldaki stratejisi de; son tüketiciye yönelik niş ürünlerin pazarla buluşmasını sağlamak. 2011 yılında Canon, HTC, Oregon Scientific, Panasonic, Acoustic Research, Nintendo gibi markalarla işbirliğini başlatan Neotech’in 2012 ajandasında farklı ürün başlıklarına özgü satış kanallarının güçlendirilmesi de var. 2011 yılı sonu itibariyle Neotech olarak ürün kategorilerinin en büyük satışlarının yer aldığı televizyonun dışında foto/video, akıllı telefonlar, akıllı yaşam ürünleri küçük ev aletleri, ses video kablolama sistemlerinden oluştuğunu belirten Neotech Genel Müdürü Erol Çetin, 2011 yılını ve yeni stratejileri hakkında şöyle konuştu: “2011 yılını 110 milyon dolarla kapatıyoruz. Önceki seneyi 65 milyon dolar ile kapadık. 65 milyon dolardan 110 milyon dolara çıkan bir ciro artışımız oldu. 2010’da ciromuzun yüzde 80’i televizyon tarafındaydı. 2011’e baktığımız zaman yeni kontratlarla birlikte yüzde 40 televizyon yüzde 40 foto video satış oranımız oldu. 2012 yılında buradaki stratejimiz de; televizyon, foto/video yüzde oranlarını 40’lardan 25’e inmesi. Bunun  için de farklı alanlara giriyoruz.  2011 yılında yaptığımız görüşmelerde HTC ile bir akıllı telefon işine girdik. 2011’de yaptığımız işbirliklerinden biri de; akıllı yaşam üzerine kişisel ve ev için butik ürünler sunan Oregon Scientific oldu. 2011 yılı içinde Nintendo da oyun başlığındaki markamız oldu. Dolayısıyla bu uluslararası büyük markalarla önümüzdeki  yıl da hem ciro hedefimizi hem karlılığımızı artırmayı planlıyoruz. Stratejimiz gereği  son tüketici elektroniği ürünlerinde broadline dağıtıcı gibi olmak istiyoruz.”

Televizyonda dört marka ile devam edeceğiz
Daha önce satışlarının yoğun olduğu televizyon kanalında LG ve Sony ile yer aldıklarını belirten Çetin, bunlara geçen yıl Panasonic’i eklediklerini son olarak da Telefunken ile farklı kanalları hedeflediklerini belirtti. Cirolarının yüzde 40’ını oluşturan televizyon tarafında üç yabancı ve bir yerli marka ile yola devam ettiklerini ifade eden Çetin, kablolama kategorisinde de 2011 yılında girdikleri yeni işbirliklerinden birinin de ses/video ürünlerinin kablolaması ile ilgili tamamlayıcı ürünleri sunan Akustic Research olduğunu belirtti.

Oyunda Nintendo ile 15 milyon dolarlık pazar hedefi
Yeni başlıklarla cirolarını büyütme hedefi doğrultusunda oluşturdukları yeni başlıklardan biri olan oyun alanında Nintendo ile yaptıkları kapsamlı işbirliği ile önemli hedefler taşıdıklarına da dikkat çeken Çetin,
“Oyun tarafında baskın markanın yanında  Türkiye’de pazarın yüzde 20’si Nintendo‘da yüzde 10’u da diğer ürünlerde. Avrupa’da ABD’de bu böyle değil. Nintendo altı yıl önce Türkiye’ye geldi ancak hak ettiği yerde değil şu anda. Biz de bunu büyütmek adına karşılıklı şöyle bir anlaşma yaptık. Neotech olarak biz  onların tüm Türkiye’deki kanalına tedariğini sağlayacak tek dağıtıcısı olduk. Anlaşmamız kapsamında biz kanala onlar pazara tanıtıma konsantre olacak. Aşağı yukarı  15 milyon dolar gibi bir yıllık hedefimiz var. İki üç sene sonra da 40-50 milyon dolarlık bir Nintendo pazarı olacağını düşünüyoruz” diye sözlerini bitirdi.

2012 ciro hedefi 123 milyon dolar

2012 yılında işbirliğine başladıkları bu yeni uluslararası markaları ile karlılıklarını artırmayı planladıklarını ifade eden Çetin, 2012 yılı ile ilgili de şunları söyledi: “Televizyon ve foto/videodan akıllı telefon tarafına da geçmiş olduk, diğer taraftan akıllı yaşamda elektronik butik ürünlerle raflarda ürünlerimizi tamamladık. 2012’de de tüm bu ürünlerle planımız 123 milyon dolarlık ciro elde etmek. 2012’de biraz temkinli yüzde 10 büyüme hedefi koyduk. Bunun da iki sebebi var. Birincisi Türkiye’deki ve dünyadaki ekonomik koşullar, ikinci sebep de Neotech’in son birkaç yılda aldığı yeni markaları oturtmak üzere çalışması. Yeni marka arayışlarımız  devam edecek ancak yılın ikinci yarısından sonra gündemimizde olacak. Son kullanıcıya dönük elektronik payının Neotech’in büyümesine paralel olarak grup içinde de artacağını öngörüyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:853

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics