Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 11:51

Nesnelerin güvenliği ön plana çıkıyor

Seri bilgisayar üretimine geçilmesiyle birlikte 10 yıldan az bir süre içinde Türkiye’de bilgisayar yayılmaya başladı. Türkiye kullanıcı düzeyinde teknolojiyi her zaman yakından takip etti. Yurtdışında üretimine başlanan her teknoloji her geçen gün daha kısa sürede ülkemizde kullanıma sunuluyor.

Murat Göçe

Danışman

Yani kullanıcı düzeyinde teknolojiyi yakından takip eden, birçok dünya hatta Avrupa ülkesine göre teknolojiyi önceden ve hızlı kullanan bir özelliğe sahibiz. Çoğu zaman yurtdışında kullanımı yaygınlaşmayan bazı teknolojiler bile ülkemizde yaygın  olarak hayatın bir parçası haline gelmiş olabiliyor. Bu durum, ürünü satan bilişim sektörünün gelişimine katkı sağlıyor. Hatta bazı bilişim şirketlerimiz sadece Türkiye’de değil Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Afrika coğrafyasında da satışlar gerçekleştirebiliyor.

Diğer taraftan Türkiye bilişim sektörü üretim yani teknolojinin yaratılması ve geliştirilmesi konusunda da bir o kadar geri kaldı. Son yıllarda özellikle teknokentlerde birçok yazılım geliştirilse de hala çok gerideyiz, donanım geliştirme kısmına baktığımızda ise hiç yokuz.

Genel itibariyle donanıma verilen değer, yazılımın önüne geçmiş durumda. Türkiye’nin yazılım alanında ilerlemeler kaydedeceğini düşünüyorum. Diğer yandan makinalar arasındaki iletişimin ve mobil teknolojilerin hayatımıza daha fazla girmesi ile yakın gelecekte çocukluk filmlerinde gösterilen robot tarzı donanımların da günlük yaşantımızda yer edineceği fikrindeyim. Bütün sıkıntı internete bağlı “şeyler”in güvenliği üzerine yoğunlaşacak. Çünkü arabalarımız, ameliyat ekipmanları, enerji santralleri, cadde ışıkları, kalp pili aklımıza gelebilecek her şey ama her şey neredeyse internete bağlanacak. Bu iyi gelişme gibi görülse de güvenlik sorunu herkesin başını ağrıtacak.

İşimizin olmazsa olmazları arasında

Ben zaman zaman atlasam da neredeyse 20 yıla yakındır BThaber okuyucusuyum.  Benim için; tarzı, etkin içeriği, güncel haberleri ve  elbette kaliteli kadrosu ile hep işimde olmazsa olmazla arasında yer almıştır. Bu çizgide ama günün gerektiren teknolojilerinden de uzaklaşmadığı sürece daha birkaç 1000 sayı çıkarabileceğine de inancım büyük. Nice yıllara BThaber.
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics