Bilişim Dünyası 22 HAZİRAN 2015 / 07:00

Net satışlarda yüzde 17 büyüme

İstanbul, Ankara ve Bakü’deki ofisleri ile hizmet veren Alcatel-Lucent Teletaş’ın 2015 yılına ait 1’inci çeyrek sonuçlarında net dönem kârı 622.486 TL olurken, geçen yılın aynı döneminde 53,3 milyon TL olan ait net satışlar da yüzde 17’lik artışla 62,5 milyon TL oldu.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Önder Sönmez, çeyrek sonuçlarıyla ilgili olarak, “Petrol fiyatlarının yarı yarıya düştüğü, EUR/USD paritesinin dip yapmaya devam ettiği bir ortamda aldığımız siparişlerimizi geçen yıla göre yüzde 50’den fazla artırdık. Net satışlarımız da yüzde 17 oranında arttı. Hem telekom hem de dikey pazarlarda geçen yıl başlattığımız iş ortakları ile çalışma planımızı 2015 yılında da arttırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz” bilgisini verdi.

Gelecek nesil ürünler öne çıkıyor

Öte yandan, Alcatel Lucent Teletaş’ın parçası olduğu Alcatel Lucent Grubu da 2015 yılı 1. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, grup gelirleri, gelecek nesil ürünlerden gelen yüzde 25 büyümeyle, geçen yıla göre yüzde 12 arttı. Brüt kâr oranı geçen yıla göre 230 baz puan artarak yüzde 34,6’ya yükseldi. Alcatel-Lucent’ın 2015 ilk çeyrek sonuçları, Kuzey Amerika’daki eskiye nazaran daha zayıf olan harcama ortamına rağmen, gelecek nesil gelirlerinde güçlü büyümeye, kârda ve serbest nakit akışında devam eden gelişmeye işaret ediyor.

Bunun bir yansıması olarak, Alcatel-Lucent’ın grup gelirleri, gelecek nesil ürünlerde yüzde 25’e varan büyümeyle, yönetimsel servisler hariç, sabit parametrede, geçen yıla göre yüzde 12 oranında arttı. Farklı iş kollarında sağlanan kârlılık ve ‘erişim’ segmentindeki yazılım satışlarının hızlı artışı, bu çeyrekteki brüt kâr, geçen yıla göre 230 baz puan artarak toplam gelirlerin de yüzde 34,6’sını oluşturdu.

 
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics