Bilişim Dünyası 02 OCAK 2013 / 15:11

NetApp 2013 öngörülerini açıkladı

2013 yılında pazarı şekillendirecek trendlerle ilgili olarak açıklanan öngörülerde, yerleşik düşünceleri sarsacak ve gelenekselleşmiş uygulamaları kökten değiştirecek teknolojik gelişmeler yaşanacağı vurgulanıyor.

Veri depolama ve yönetim çözümleri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden olan NetApp veri yönetimiyle ilgili 2013’ten itibaren gerçekleşecek olan beklentilerini açıkladı. NetApp Türkiye Ülke Müdürü Behçet Yumrukçallı,  2017’de BT sektöründe çalışan herkesin hizmet sağlayıcı gibi düşünmesi gerekeceğinin öngörüldüğünü söyleyen Yumrukçallı konuyla ilgili şunları söyledi. “İster müşterilerine BT hizmeti sunan bir şirkette çalışın, ister maaşınızı ödeyen işletmeye BT desteği verin, hizmet sağlayıcı işindesiniz demektir. Üstelik BT hizmeti sunmak farklı bir anlayış gerektirir. 2013’te, bu tahmin daha gerçek olacak ve giderek daha yenilikci düşünceler doğuracak. Tüm bu insan merkezli değişime ek olarak, yerleşik düşünceleri sorgulayan ve geleneksel en iyi uygulamaları yok eden birçok teknoloji devrimi yaşanacak.”

 

 

 

İşte Yeni Yılda Pazarı Şekillendirecek Trendler:

Büyük Oyuncular Tümüyle Flash Tabanlı Veri Depolama Sistemi Pazarına Yönlenecek

2013 yine solid-state teknolojilerinin yılı olacak. Flash, sanal sunuculardan ve masaüstü bilgisayarlardan “online transaction” işlemeye (OLTP) ve dosya hizmetlerine kadar çok geniş bir iş yükü yelpazesini hızlandırmak üzere yaygın olarak kullanılacak. Şirketler flash kullanımını, sunucu seviyesinde ve depolama sistemi içerisindeki belleklerinden,  tümüyle Flash tabanlı sistemlere, depolama mimarisinin her alanında bütünleştirmeye devam edecek. Gelecek yıl tümüyle flash tabanlı Depolama sistemleri için dönüm noktası olacak. Büyük depolama tedarikçileri var güçleriyle çalışarak satın almaların meyvelerini ya da şirket içi girişimlerin sonuçlarını açıklayacak. Ancak flash teknolojiler şirketler içindeki etkisini artırdıkça, tek başına performans farklılık yaratmaya yetmeyecek ve ürünlerin ve şirketlerin kurumsal uygulamaya hazır olup olmadığına dair sorular ağırlık kazanacak.

Bellek İçi İşleme (In-Memory Computing) Tahmin Edilenlerin Ötesinde, Yepyeni Bir Uygulamalar Sınıfı Yaratacak

Çok az teknoloji IT dünyasında bellek içi işleme kadar çarpıcı bir etki yaratabilir. Daha çok veri üretilirken ve işletmeler bu veriler üzerinden gerçek zamanlı kararlarını almayı hedeflerken, bu konu dünyanın dört bir yanında Bilişim Direktörlerinin gündeminde olacak. Yeni nesil birleşik OLTP/analiz platformlarına örnek olarak SAP HANA büyük ilgi uyandıracak. Müşterilerin büyük veri analizleri yürütülmesi ve “Internet of Things”den gelen verilerin işlenmesi konusunda daha düşük maliyetli alternatifler aramasıyla birlikte, NoSQL teknolojilerine ilgi artacak. Geleneksel olarak birbirinden ayrı kullanılan Yoğun işlem (transaction) ve karar destek (decision support) platformlarının bütünleştirilmesi görüşü CIO lara yeni ufuklar açacak.

Kısıtlı IT Bütçesi Gerçeği Bulut Hizmeti Kullanımını Artıracak

Şirketlerin %30’undan fazlası en azından bir kurumsal veri merkezi iş yükünü daha buluta taşırken bulut hizmetlerinden yıkım onarımı, yedekleme ya da arşiv için çok daha geniş kapsamlı olarak faydalanacaklar. Kurumsal depolama ve yüksek ölçeklenebilir bulut sağlayıcıları arasında ortaklıklar 2013’te artarak müşterilerin bulut bilişimden faydalanmasına aynı zamanda da kendi kurumsal depolama mülkiyetini korumasına olanak tanıyacak.

Sanal Makine Yöneticilerinde (Hypervisor) Çifte Standart Olacak

2013’te, müşteriler sanal ortam makine yöneticilerine yönelik daha çok seçeneğe sahip olacak. Çoğu durumda, müşteriler birden fazla sanal makine yönetici işletirken, Microsoft Hyper-V kurumsal piyasada daha güçlü bir yer edinecek. Windows Server 2012’nin öngörüldüğü gibi özel bulut uygulamalarına nüfuz etmesiyle birlikte, Hyper-V yükselişe geçecek. 2013’te aynı zamanda CloudStack ve OpenStack gibi açık kaynak alternatiflerinin geniş ölçekli bulut yönetiminde ön plana çıkmasına tanık olacağız.

Kümelenmiş Depolama (Clustered Storage), Depolama Faaliyetlerinde Verimlilik Sağlayacak

Plansız kesintiler hiç şekilde kabul edilmezken, planlı kesintiler, kaçınılmaz bir gerçek olarak kabul edilmiştir günümüze kadar. Kümelenmiş depolamanın işletmelerde yer edinmesi ve daha çok şirketin çevik bir veri altyapısı kavramını benimsemesiyle birlikte, %100 çalışma zamanına (uptime) ulaşılması ve planlı kesinti süresinin bertaraf edilmesi fikri gerçek olacak. Sonuç olarak, daha çok gülümseyen IT çalışanının hafta sonlarını işte veri aktarımı yapmak yerine aileleriyle geçirdiğini göreceksiniz.

Birleşik Altyapılar Tek Tedarikçi Yığını Modellerinin Yerini Alacak

Gelecek yıl daha çok işletme hızlı yenilikleri mümkün kılmak adına farklı tedarikciler tarafından sağlanan birleşik altyapı modellerinin esnekliğine yönelecek. Tek bir Tedarikçiye özel yığınlar, ön onaylı bileşenlere ve açık yayılım desteğine sahip sınıfının en iyisi birleşik altyapılar karşısında pay kaybetmeye devam edecek. 2013 yılında, şirketlerin altyapılarını bütünleştirirken daha az enerji harcama arayışına girmesiyle birlikte, Cisco ve NetApp’in FlexPod veri merkezi platformu atılım yapacak.

“Yazılım Tanımlı Altyapı” Somutlaşacak

Sanal sunucular, kümelenmiş depolama ve yazılım tanımlı ağlar veri merkezinde ölçekli çeviklik şablonunda birleşecek. 2013 bir eğitim yılı olacak ve işletim modellerinin olgunlaşmasıyla birlikte, müşteriler yayılım beklentisi içinde yazılım tanımlı bilişim, ağ kurma ve depolamanın faydalarını kavrayacak.

Genel Bulut Depolama (Drop Box) Programının Kurumsal Alternatifleri İlgi Çekecek

Kurumsal verilere “yerinde” erişim sunacak alternatifler ortaya çıkacak ve bu da yeni kurulan tüketici seviyesinde “depolama şirketlerinin” tekliflerinin benimsenmesini etkileyecek. Bu yerinde erişim çözümleri işletmelerin son kullanıcılarının mobil erişim ve paylaşım ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda talep ettikleri veri güvenliği ve kontrolünü kazanma olanağı sunacak.

Nesne Depolama (Object Storage) Kurumsal Düzeye Gelecek

2013’te nesne depolama alanında büyük ölçekli bir büyümenin başladığını göreceğiz. Şeylerin internetindeki (akıllı cihazlar, uzaktan sensörler) ve mobil cihazlardaki devasa büyüme nesne depolama alanında da güçlü bir büyümeye yol açacak. Ayrıca tüketici bulutundaki nesne depolamanın gücü kurumsal işletmelere yönelecek.

PaaS Çatışması Tedarikçi İşbirliğine ve Açıklığına Yol Açacak

PaaS platform tedarikçileri (OpenStack, CloudStack, Eucalyptus, vs.) arasındaki soğuk savaş kızışacak. 2013’te kesin zaferini ilan eden olmayacak. Bu da yılın ikinci yarısına doğru PaaS yığınları arasında daha açık bir uyuma yol açacak (Amazon Web Services, OpenStack, CloudStack ve diğerleri arasında)