Bilişim Dünyası 12 ARALIK 2016 / 07:52

Netaş’ın yeni ortağı ZTE oluyor

Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi olan ZTE, Netaş’ın, bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V’n portföyünde bulunan yüzde 48.04 hissesini, bağlı şirketi ZTE Cooperatief U.A. kanalıyla satın almak üzere bir anlaşmaya vardı. İşlem, Rekabet Kurumu’nun onayına sunulacak. 
 
Netaş, kazanacağı ilave teknolojik yetkinliklerle,   müşterilerine daha fazla servis ve çözüm sunarak dış pazarlara erişimini yaygınlaştıracak. Ayrıca, Netaş’ın sağlam kurumsal yapısını, Ar-Ge ve inovasyon odaklılığını ve yeni nesil teknoloji bilgi birikimini daha da güçlendirmesini sağlayacak.
Netaş’ın komşu ülkelere de hizmet veren bölgesel bir üs vazifesi göreceğinin altını çizen ZTE Yönetim Kurulu Başkan ve CEO’su Dr. Zhao Xianming ise şunları söyledi: “ZTE olarak, Netaş’ın güçlü proje teslim yetkinlikleri ile, gerek Türkiye’deki müşterilerimize gerekse yurtdışındaki diğer birçok kilit pazara yönelik hizmet yeteneklerimizi daha da geliştireceğiz. Netaş’taki  tamir-bakım, müşteri destek ve eğitim merkezi yetkinlikleri, ZTE’nin başta cevap süresi olmak üzere bölgedeki servis düzeyinin artırılmasına yardımcı olacaktır.”
Dr. Zhao sözlerini şöyle sürdürdü: “ZTE olarak, Netaş’ın ArGe merkezi ile ZTE’nin ArGe yeteneklerini buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. ZTE’nin vizyonu, bilgi birikimi ve patent portföyü ile Netaş’ın başta VoIP, BT, GSM-R ve siber güvenlik olmak üzere birçok alandaki uzmanlığı sayesinde, bilişim sektörüne daha da fazla heyecan verici çözümler sunacağız. ZTE, Netaş’ın Ar-Ge yetkinlikleri ve ürün geliştirme süreçlerininde bilgi birikimi transferi, donanım ve yazılım desteği, test ekipman ve ortamı, birlikte çalışabilirlik deneyimi, komponent tedarikinde hacim indirimleri ve dokümantasyon gibi konularda destek olacak.”
ZTE’nin diğer hissedarlara yönelik taahhütlerine de vurgu yapan D. Zhao, işlem sonrasında, Netaş’ın kurumsal değerlerine bağlı kalarak, müşterilerine en iyi değer ve hizmet düzeyini sunmak için mevcut tedarikçileri ve iş ortaklarıyla yakından çalışacağını ve Türkiye’de geliştirilen inovasyonları beslemeyi sürdüreceğini belirtti.
ZTE’nin yatırımını yorumlayan Netaş’ın mevcut Yönetim Kurulu Başkanı David Walsh ise “Netaş, OEP’nin yatırım yaptığı 6 yıl öncesinden bugüne yaklaşık yüzde 400 büyüyerek Türkiye’de olağanüstü bir başarı hikâyesi olmuş ve alanında amiral gemisi bir işletme haline gelmiştir. Netaş’ın gerçekten son derece yetenekli olan ekibi, kurumun ICT sektörü yeteneklerini kuvvetlendirerek Netaş’ı Türkiye dışında da büyütmeyi başarmıştır. ZTE’nin yatırımı, küresel erişimi ve ürün genişliğiyle Netaş, gelecek başarılar için olağanüstü iyi konumlanmıştır” yorumunu yaptı.

“Türkiye’nin ilk 10 markası arasına gireceğiz” 
Yeni ortaklık yapısının, Netaş’ın küresel büyümesini destekleyeceğini belirten Netaş CEO’su C. Müjdat Altay şunları dedi:  “Türkiye’nin bir numaralı sistem entegratörü olarak 160’tan fazla küresel operatör için yazılım çözümleri geliştiriyor ve beş kez Türkiye’nin yazılım ihracatı şampiyonu olma başarısını elimizde tutuyoruz. Netaş, bu topraklarda doğan bir teknoloji şirketidir ve 2023 yılı itibarıyla Türkiye’den çıkmış ilk 10 marka arasında olabilme hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Bundan sonra büyümemizi küresel arenada çok önemli bir yeri olan bilişim çözüm ve teknolojileri üreticisi, yeni ortağımız ZTE ile sürdüreceğiz ve Netaş’ı küresel bir teknoloji şirketi olarak konumlayacağız.
Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı Netaş olarak, ZTE ile beraber çalışarak dünya pazarlarında daha da yaygınlaşacağız. ZTE ile özellikle Ar-Ge ve inovasyon alanlarında olmak üzere teknoloji birikimlerimizi karşılıklı olarak paylaşacağız. Bu işlemin Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için uygun bir ortam olduğunu vurguladığına inanıyoruz.”
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics