Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2013 / 08:11

Netaş Ankara’ya çok daha güçlü geliyor

Netaş Kamu Satış Direktörü Ahmet Şüküroğlu, şirketin kamuya yönelik çalışmaları hakkında bilgi verirken Ankara’da büyük bir yazılım grubu kuracaklarını da açıkladı.
Netaş’ın sektörde 45. yılını doldurduğunu kaydeden Ahmet Şüküroğlu, devletin ne demek olduğunu, devlete iş yapmanın büyük sorumluluğunu bildiklerinin altını çizdi. Netaş’ın 45 yıllık bembeyaz tarihine güzel başarılarla katkı sağlamak istediklerini söyleyen Şüküroğlu, “2 yıl önce Probil satın almasıyla başlayan yeni süreçte, Netaş artık devletin de bilgi işlem çalışmalarına dokunuyor. Son bir yıldır yaptığı büyük yatırımlarla artık birçok kamu kurumunun da uçtan uca, ürün ve hizmet tederikçisi durumuna geldi. Netaş’ın çok güçlü bir yazılım geliştirme bilgi birikimi ve yerli ürün, yerli donanım geliştirme, dünyanın en iyi üreticilerinden, markalarından ürün alıp getirebilme ve kurabilme kabiliyeti bulunuyor. Netaş, bu yetkinlikleri de kamuya her geçen gün artırarak sunmak istiyor. Yaptığı yatırımlarla da açıkçası Ankara’da önümüzdeki dönemde gövdesiyle, bütün ekibiyle olacak. Sadece Ankara’da 100 kişiyi geçen bir ekibimiz bulunuyor” dedi.

Ankara için yol haritamız hazır
Ar-Ge çalışmaları ve yapılanmalarıyla da ilgili bilgi veren Ahmet Şüküroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Netaş şu anda Türkiye’deki en büyük Ar-Ge kadrosuna sahip BT şirketi. Sadece yazılım geliştirmede ve Ar-Ge’de çalışan 750’in üzerinde mühendisimiz var. Son 5 yılda 3 kere yazılım ihracat şampiyonu olduk ve yurtdışına birçok ürün geliştiriyoruz, satıyoruz. Bu kapsamda, 750 kişilik büyük gücün özellikle Ankara tarafıyla nasıl bütünleşik olacağı, Ankara’daki ihtiyaçlara nasıl çözüm sağlanacağı, cevap verileceği konusunda çok ciddi planlamalar, çalışmalar yapıyoruz. Stratejik dokümanlarımız, yol haritamız hazır. Şu anda kamuda gerçekten Netaş’ın bu yetkinliğine ihtiyacı olan kurumlarımızı da belirledik, onlarla temas halindeyiz. Ankara’da en kısa zamanda alacağımız projelerle de beraber büyük bir yazılım grubu kuracağız; hedefimiz o yönde. Devlet de; kamu kurumlarımız da gücümüzü yanlarında görmek, bizi Ankara’da görmek istiyor. Türkiye’deki yine bu anlamdaki ilk ve önder kuruluş. Kamuda yazılım yapmanın zorluklarını, kamuda yazılım projelerinin sonuçlanma oranlarındaki düşüklükleri biliyoruz ve tabii bunları da çok iyi analiz ediyoruz. Gerçekten Netaş’ın yetkinlikleriyle projelere katkı sağlamak niyetindeyiz. Ankara’da ODTÜ Teknokent binasındayız; diğer ofisimiz; servis organizasyonumuz Öveçler’de bulunuyor.”

Elimizi taşın altına koymaya hazırız
Şüküroğlu Netaş’ın kamu faaliyetlerini aktararak hedeflerini de paylaştı. Ahmet Şüküroğlu, “Netaş BT sektöründe birçok alanda faaliyet gösteriyor; uçtan uca en alt katmandan; hizmetten, kablolamadan başlayarak tüm ağ sistemleri, sunucu, depolama sistemleri, üstündeki lisanslamalar, uygulama yazılımları ve çözümlere kadar bu operasyonun tüm kurulumunu, bakımını kapsayacak şekilde aslında bütün bir paket olarak kurumlarımızın hizmetine sunabiliyoruz. Devletteki büyük verinin gerçekten amaca hizmet edebilmesi için, işlenebilmesi, depolanabilmesi, istenildiği zaman da karar destek sistemlerinde kullanılabilecek formatta görülebilmesi gerekiyor. Burada da ciddi yatırımlar yaptık, sertifikasyonlar elde ettik. Veri madenciliği ve büyük veri teknolojilerinde de çalışmak istiyoruz. Hizmet; Netaş’ın düsturlarından bir tanesi. Kamu kurumlarımızın tüm Türkiye’de hizmet verdiğini düşünürsek, yaygın saha operasyonu gerektiren, topyekûn bakım hizmetlerini verebilme kabiliyetindeyiz. Bunun yanı sıra, devletimizin ve kurumlarımızın ihtiyacı olan yerli ürünlerimizi hayata geçirmek, geliştirebilmek için çok zaman harcıyoruz, yatırım yapıyoruz ki günün sonunda gerçekten ortaya koyabileceğimiz yerli bir ürünümüz; telif hakkı Türk şirketinde olan bir ürünümüz olsun. Ortaya çıkacak ürünün ve değerin, kurumlar üzerinden devletimizin, milletimizin olduğuna inanıyoruz. Bu yaklaşımla da, yerli ürün ortaya koyabilme hareketinin aslında topyekûn devlet politikasıyla, stratejisiyle bakılması gerektiğine inanıyoruz. Kamu kurumlarımızda bu anlayışa sahip birçok yöneticimiz olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Netaş olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Çok yakın gelecekte hedeften ziyade zaten savunma tarafında ortaya koyduğumuz bir ürün gamıyla, yaptıklarımızla kamunun da ihtiyacı olan ürünleri ortaya çıkaracağız” açıklamasını yaptı. Sosyal devletin olabilmesi için BT teknolojilerinin verimli kullanılması gerektiğini vurgulayan Şüküroğlu, “Devlet hizmetlerinin, özellikle büyük karasal alana sahip olan ülkemiz gibi coğrafyalarda, verimli, tanımlı, şeffaf olarak verilebileceği platformları sadece BT’de görüyoruz, bunun alternatifi yok. Devletimiz de BT çözümlerini kullanarak devlet yönetmenin, daha verimli yönetmenin ne demek olduğunu, ortaya koyduğu projelerle zaten geçtiğimiz yıllarda çok net olarak gördü. Bundan sonra da artık bireyin öne çıktığı yeni devlet organizasyonlarında mutlaka bilgi teknolojilerini kullanmalıyız” şeklinde sözlerini tamamladı.
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics