Bilişim Dünyası 17 ŞUBAT 2014 / 14:30

Netaş küresel pazarda büyüyor

Netaş, uluslararası büyümesini sürdürmek ve “Bölgesel Sistem Entegratörü” konumunu güçlendirmek için  Bangladeş’in ulusal servis sağlayıcısı BTCL (Bangladesh Telecommunications Company Ltd.) ile bir anlaşmaya imza attı. Netaş, imzaladığı sözleşme çerçevesinde, mevcut “ulusal bant genişliği”, sürekli artan talebi karşılamakta zorlanan ülkede, ulusal transmisyon omurga hattının kapasite yükseltme, cihaz ve yazılım yenileme işlemini gerçekleştirecek.

Netaş’ın, 2005 yılında Bangladeş’te kurduğu, 2008’de ise kapasitesini yükselttiği internet hattı, internet servisi kesintiye uğramadan 240 G (Gb/s) seviyesine çıkarılacak. 3 milyon dolar değerindeki projenin Mayıs 2014’te tamamlanması planlanıyor. Netaş’ın telekomünikasyon pazarındaki bilinirliğinin yanı sıra projedeki yerel servis ortağının BTCL nezdindeki güvenilirliği ve mevcut yapıda Ciena’nın ürünlerinin kullanılması projenin kazanılmasını sağlayan faktörler arasında yer alıyor.

Özbekistan’ın mobil operatörü Ucell ile yapılan anlaşma çerçevesinde ise, 2010 ve 2013 yıllarında kurulan ve halen serviste olan IP MPLS ve IP RAN şebekelerinin son fazları da servise verilerek, tüm ülke çapında IP temelli altyapı tamamlanacak. Böylece, LTE servisi için gerekli alt yapı hazır hale gelecek. Proje kapsamında ürünlerin saha testleri, kurulumu, entegrasyon çalışmaları ve bir yıllık garanti içi destek hizmetleri de sağlanacak.

“Türkiye’nin küresel teknoloji markası olma” vizyonuyla uluslararası projeler gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirten Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “Bangladeş, 10 yıldır stratejik ülkelerimizden biri konumunda. Bangladeş Telekomünikasyon Şirketi’nin yanı sıra diğer internet servis sağlayıcı firmalara da aynı hizmeti veren Netaş’ın, ülkenin internet omurgasının kurulmasında katkısı çok büyük. Özbekistan’da ise GSM operatörlerinin hizmet kapasitesini genişleterek, tercih edilmelerini sağlayan çalışmalarımıza yenilerini ekliyoruz.” diye ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN