Bilişim Dünyası 28 OCAK 2013 / 08:09

Netcad, Türkiye’ye milyonlarca saat kazandırdı

Daha önce şirketin Genel Müdür Yardımcılığını yürüten Ufuk Balcı, Netcad’in Genel Müdürlük görevini artık şirketin CTO’su olan Serdar Ak’dan devraldı. Balcı, Netcad’te stajerlikten başlayan hikâyesini ve 1989 yılında Coğrafi Bilgi Sistemleri/GIS, harita, şehir planlama, inşaat, ziraat, jeoloji, maden, orman vb. mühendislik ve uygulama dallarında yazılımlar geliştirme amacıyla yerli sermayeyle kurulan şirketin yeni hedeflerini anlattı.

Netcad’in ulaştığı noktanın; 3 yılda yüzde 100 büyümesinin ve ilk 500 Bilişim şirketi arasında 143. sıraya yükselmesinin sebeplerinin, vizyoner olmalarından kaynaklandığını belirten Netcad Genel Müdürü Ufuk Balcı, 1992’den bu yana bakıldığında; o yıllarda da, şimdi de hiç kimsede olmayan şeyleri yaptıklarını dile getirdi. Balcı,  “Amerikan mallarının ezici üstünlüğü altında yaşıyoruz; sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da böyle. Tek söz sahibi olan yer ABD aslında ama Netcad kurulduğundan bu yana hep markalaşmış, Amerikan ürünleriyle baş edebilmiş; birçok konuda hatta onlardan daha iyi çözümler de sunmuş bir şirket. Çünkü ihtiyaca daha yakından bakan, özümseyen, ülke şartlarına bunu monte eden bir yapımız var. Yerli olmak da bir avantaj ama sadece başlangıç için. Belirli bir kalitenin üstünde ürünleriniz yoksa yerli olmanın hiçbir avantajı yok. Netcad bunu başarmış; hem yerli olmuş, hem de ihtiyaçlara yakından bakmış; dünya standartlarıyla baş edebilecek kalitede ürünler çıkarmış. Ve her şeyden önemlisi bunu sürdürülebilir olarak ortaya koymuş. Birçok şirket var ki ürün çıkartıyor ama sürdürülebilir hale getiremiyor. Ve Netcad çok inançlı, tutkulu ve yaptığı işin arkasında durmayı seven bir şirket. Ben de patronlarımız da başka iş yapmayı bilmiyoruz! İnanıyoruz, inandığımız şeyi yapmaya çalışıyoruz. Bunu da akıllıca ve yetenekli, vizyoner insanlarla yapıyoruz. Yılmamak da çok önemli. Müşterilerimizin fikirlerine dertlerine önem vererek dinledik; onlardan dinlediğimiz şeyleri yeni ürünler, yenilikler olarak karşılarına çıkardık. Maddi bağlarını duygusal bağa çevirme şansı oldu; ürün bağımlılığını oluşturmaya çalıştık. Bunlar bizi bugünlere kadar getirdi” açıklamasını yaptı.

Kamu ve özel sektör ihtiyaçlarını tek çözümde sunuyoruz
Birkaç ürünle başlayan ürün gamını  25-30’a yakın ürüne kadar çıkardıklarını aktaran Ufuk Balcı, kimsenin el atmadığı konulara el atma cesaretini gösterdiklerini söyledi.
Balcı, “Türkiye’de iyi yaptığımız, genelde örneği olmayan işlerden birisi; biz hem özel sektöre hem de kamuya iş yapabilen bir şirketiz. Ürünlerimizi, yazılım çözümlerimizi  özel sektör de kamu da çok severek kullanıyor; bu çok önemli bir ayrıntı ve bu bizi ayakta tutan bir şey. Bir üçgen kurmuş oluyoruz; bu çok zordur çünkü kamunun ihtiyaçları ve özel sektörün ihtiyaçları farklıdır. Bu iki ihtiyaç yelpazesini tek çözümde sunmak çok zordur” dedi.

Hedef: Yurtdışı operasyonlarının yurtiçini geçmesi
Ufuk Balcı, bundan sonrası için de bu iki halkaya yurtdışı halkasını eklemek için uğraştıklarını vurgulayarak bugünlerde bu konuya yoğunlaştıklarını kaydetti ve İran’da, Azerbaycan’da, Bangladeş’te, Katar’da, Bahreyn’de ve Afrika’nın bazı ülkelerinde operasyonları olduğunu dile getirdi. Bu çalışmaları bayi kanallarıyla gerçekleştirdiklerini aktaran Balcı, “Bayi kanalları, pazarları yeterli olmadığından kendi ekiplerimiz de sürekli o ülkede, o kanalları besliyor. Bazı projelere de kendimiz koşturuyoruz. Temel hedefimiz her şeyi bayiler üzerinden gerçekleştirmek. Gelişmiş tapu ve kadastro yönetim çözümüyle; Azerbaycan’da hem bürokrasiyle savaşıp hem de dünya devleri arasından sıyrılarak ihaleyi kazandık.  Dileğimiz;  yurtdışı operasyonlarımızın yurtiçi operasyonlarını geçmesi. Onu da başardığımızda dünya şirketi adımını tamamlamış olacağız. Biz, yurtiçinde bazı alanlarda yüzde 95, bazı alanlarda yüzde 85, kullanım oranına sahibiz. Özel sektördeki harita mühendislerinin nerdeyse yüzde 100’ü bizi kullanıyor. Bazı kamu kurumlarının bütün işleri bizim ürünlerimizle dönüyor. Türkiye’de yapılacak işlerin çok büyük bölümünü yapmış durumdayız. Ciro olarak baktığımızda sağlam cirolara da sahibiz. Emeğimizin karşılığını alıyoruz; bunu söylemekten gurur duyuyorum. Bundan sonraki büyümeyi merak ediyorum!” açıklamasını yaptı. 5-6 kişiden bugün 150 kişiye ulaşan, ortak akılla hareket eden bir şirket olduklarını söyleyen Ufuk Balcı sözlerine şu şekilde devam etti:
“Yurtdışındaki itibarımız giderek artıyor. Daha da çok çalışacağız. Daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum; bütün ekibimiz de buna inanıyor. Yurtdışı için de; 25 yıl içindeki kesite denk gelen, çok kolay şekilde sorunu çözebilecek bilgi birikimine sahibiz. Örneğin Bangladeş’te sanki 25 yıl önceki fotoğrafımız bulunuyor, Azerbaycan’da da 10-15 yıl önceki. Oralara gittiğimizde ne istediklerini biliyoruz. Bu çok büyük avantaj; bunu kullandık. Saydığımız ülkeler çok büyük pazarlar, kadromuzu 10 ile çarpsak ancak baş edeceğimiz pazarlardan bahsediyoruz. Türkiye olarak teknoloji konusunda; yazılım, donanım teknolojilerinde maalesef yurtdışında bilinen bir ülke değiliz. Netcad olarak bu noktada çok önemli bir misyon da yüklenmiş durumdayız. Bunu da başarmak bize büyük keyif verecek. Kimsenin yapmamış olduğunu yapmak ve bunun vermiş olduğu tatmin Türkiye’de bizi ayakta tutan şeylerden biriydi, motivasyon kaynağıydı. Yurtdışı için de daha çok haz duyarak yapmış olacağız. Ama bu çok pahalı bir operasyon, çok yatırım yapmak gerekiyor; orada ürününüzü tanıtmak kolay değil. Basamakları ve basamakları çıkmayı seven bir şirketiz. İyi bir başlangıç da yaptık.”

Türkiye’de binlerce insanı eğittik
Netcad’in Türkiye’ye muhtemelen milyonlarca saat kazandırdığını söyleyen Balcı, “Ortaya koymuş olduğumuz uygulamalar; kentleri planlama süresini kısaltarak hayata geçirilmesi kontrolünü daha sağlıklı ve hesaplanmış bir şekilde gerçekleşmesini sağladı. Ayrıca eğer biz bunu yapmamış olsaydık yarım yamalak yabancı yazılımlarla işlerini yapacaklardı. O yazılımları ithal etseydik büyük kayıp yaşayacaktık. Çok önemli bir nokta; Türkiye’de binlerce insanı eğitmiş olduk. Bundan sonra artık ihracat avantajımız da olacak” dedi. Her günlerinin yenilikle geçtiğini dile getiren Ufuk Balcı sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Şu anda ana lokomotif ürünümüz Netcad Anamodül (Netcad 6)… Buna paralel olarak; Planet 6, Netigma, Netpro, Netcad/360, NetGIS Server, KEOS ürünlerimiz bulunmakta. Bu yıl içinde muhtemelen 7-8’e yakın ürünümüzü Netcad 6 gibi yenilemiş olarak piyasaya vereceğiz. İç hedeflerimize baktığımızda da Netcad yüzde 20-25 civarında büyüyecek, kolay bir şey değil bu. Yurtdışında da bu projelerin benzerlerini hayata geçirmek istiyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:906

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics