Bilişim Dünyası 11 EKİM 2010 / 18:00

NFC, ödeme sistemlerini yeniden şekillendiriyor


Teknolojinin her geçen gün değiştirdiği günlük yaşamımızda, önemli başlıklardan biri de aldığımız hizmetlere karşılık yaptığımız ödemeler. Şu sıralar ise cüzdanımızda taşıdığımız kredi kartlarının yerini cep telefonlarına bırakan ve bizi daha hızlı ödeme sistemleriyle tanıştıran uygulamalar gündemde.

Kullanıcıların standart plastik kart yerine telefonlarını terminale gösterip ödeme yapmalarını sağlayan mobil ödemede NFC (Near Field Communications- Yakın Alan İletişimi) teknolojisi, ödeme sistemlerinde de en yeni uygulamaların mimarı olarak karşımıza çıkıyor. POS terminaliyle cep telefonunun iletişimini mümkün kılan bir anten ve telefon üzerinde akıllı bir mobil ödeme uygulamasına ihtiyaç duyan mobil ödeme için NFC anteni, alışveriş sırasında cep telefonunun POS terminali ile haberleşmesini sağlayan kritik bir görev üstleniyor. Elektronik cihazlar arasında basit ve güvenli iletişim için tasarlanmış bir kısa menzilli kablosuz bağlantı teknolojisi standardı olan bu teknoloji, cep telefonlarında kullanılabildiği gibi pek çok cihazda da kullanılabiliyor. Nitekim, NFC teknolojisinin uygulamaları arasında, ödeme ve transit bilet işlemleri gibi temassız işlemler, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit bilgilerinin değiş-tokuşunu içeren basit ve hızlı veri aktarımları ve çevrimiçi sayısal içeriğe erişim yer alıyor. NFC, farklı bir frekans üzerinden çalışması ve birkaç metre yerine birkaç santimetrelik bir mesafede faaliyete geçmesi ile Bluetooth teknolojisinden de ayrılıyor. Ödeme ve ulaştırma gibi güvenli uygulamalarda veri aktarımı için kullanılabilen, sektörde standartlaşmış bazı protokolleri destekleyen NFC’nin bu niteliğiyle muhtelif uygulama ve servislere elverişli olması nedeniyle de plastik kartları ve kâğıt biletleri giderek ortadan kalkabileceği ve çeşitli sektörlerde maliyet tasarrufu ve iş ihtiyaçlarına çözümler sağlayabileceği düşünülüyor. Türkiye’de de NFC teknolojilerinin cep telefonlarına taşınarak oluşturulduğu pek çok yeni uygulama, Avrupa’ya öncülük ederek kullanıma açılıyor.

Cep telefonları fonksiyon değiştiriyor
NFC teknolojili SIM kartlar ile cep telefonları da, kredi kartı gibi ödeme sistemlerinde kullanılır hale geliyor. Türkiye’de gerçekleşen ve Avea, Garanti Bankası ve Mastercard iş ortaklığı ile gerçekleşen NFC’li ödeme sistemi projesi de bu uygulama örneklerinden birini oluşturuyor. Avea ve Garanti Bankası ve Mastercard tarafından geliştirilen mobil ödeme çözümü, NFC teknolojisine uyumlu cep telefonu satın alma gereksinimini ortadan kaldırarak, yeni SIM kartlar sayesinde abonelerin hâlihazırda kullandıkları telefonları NFC teknolojisine uyumlu hale getiriyor. Böylece aboneler, kullandıkları cep telefonlarını değiştirmeden, cep telefonlarıyla temassız ödeme terminallerinin bulunduğu Türkiye’de ve dünyadaki binlerce noktada hızlı ve kolayca ödeme yaparak ödeme çözümlerinin sunduğu kolaylıklardan faydalanabiliyor. Kredi ve ön ödemeli olmak üzere iki çeşidi bulunan bu yeni teknoloji sayesinde müşteriler, dilerlerse alışverişleri sırasında hangi kartla ödeme yapmak istediklerini de seçebiliyor. Ulaşımda Trink kullanılan şehirlerde, toplu taşıma araçlarında (otobüs, metro, vapur, tren) kullanılabilecek yeni nesil NFC, ayrıca bina girişleri, stadyumlar, içecek ve yiyecek otomatları gibi birçok yerde de kullanılabiliyor. NFC teknoloji sayesinde cep telefonları, bina giriş ve çıkışlarında kimlik kartının, stad ve konserlere girişte biletin, hatta yemek kartının ve KGS geçiş kartının bile yerine geçebiliyor. Visa Europe ve Akbank’ın da hayata geçirdiği tüm operatörleri kapsayan, telefon cihazından bağımsız temassız mobil ödeme olanağı sağlayan projesi de Türkiye’deki uygulama örneklerinden bir başkasını oluşturuyor. Hafıza kartı girişi bulunan telefon sahipleri cep telefonlarına NFC özellikli bir hafıza kartı takarak (micro-SD), cep telefonları ile dünyadaki tüm Visa temassız alışveriş noktalarında mobil ödeme yapabiliyor. NFC teknolojisinin tüketicilerin güvenli ödeme yapmasını sağladığını belirten Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, tüketicilerin cep telefonu ile bütün işlemlerini şifreyle aktif hale getirmesinin güvenliği artırdığını belirtiyor. Visa Europe’un mobil ödemeler stratejisine bakıldığında paralel iki yol üzerine kurulu olduğunu belirten Kurak, “Bunlardan ilki, mevcut cep telefonlarını hafıza kartı takarak temassız ödeme yapabilir hale getirmek. İkincisiyse, yakın gelecekte mobil ödeme uygulamasını operatörlerin SIM kartlarına yükleyerek SIM tabanlı ödemeleri yaygınlaştırmak. NFC teknolojisi sayesinde Türkiye’de hafıza kartı girişi bulunan telefon sahipleri cep telefonlarına NFC (yakın alan iletişimi) özellikli bir hafıza kartı takarak (micro-SD), cep telefonları ile dünyadaki tüm Visa temassız alışveriş noktalarında mobil ödeme yapabilecekler.
Tüketicilerimiz, hafıza kartı tabanlı temassız mobil ödeme sistemi ile 35 TL altı işlemlerde şifresiz olarak işlem gerçekleştirebilirken, 35 TL üzeri işlemlerinde
şifre girmeleri söz konusu.

Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak: “NFC teknolojisi, tüketicilerin güvenli ödeme yapmasını sağlıyor.”
Türkiye’de Akbank ortaklığı ile NFC’li bir ödeme projesini hayata geçiren Visa Europe’un Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak’a göre NFC, güvenli ödeme konusunda da açılım sunuyor. Çünkü tüketiciler cep telefonlarıyla bütün işlemlerin şifreyle aktif hale getirileceği ve dolayısıyla korunacağı şekilde kurgulama olanağına sahip. Akbank ile gerçekleştirdikleri projenin öneminin de bu noktada ortaya çıktığını belirten Kurak; “Proje kapsamında sunduğumuz çözüm,
NFC anteni bulunmayan cep telefonlarının NFC özellikli hafıza kartı (micro-SD) ile temassız POS terminali ile iletişim kurabilir hale gelmesini sağlıyor. Yani, üretim aşamasında NFC teknolojisine sahip olmayan cep telefonu cihazları micro-SD kart ile bu özelliğe kavuşmuş oluyor. NFC anteni bugünkü Visa payWave temassız terminalleri ile uyumlu olduğundan, Visa kart sahiplerine herhangi bir ülkede, herhangi bir telefonla, herhangi bir temassız ödeme noktasında her zaman temassız mobil ödeme yapmanın güvenirliğinden ve kolaylığından faydalanabilme olanağını sunmaktayız” diye konuşuyor.
ETİKETLER : Sayı:791
YORUMLAR
suzan varol 17 AĞUSTOS 2011 / 13:59 0 0
diyelim cep telfonunu yenımızdan ayıramıyoruz ve konuşmamız, aranınca bulunmamız gerekiyor, tatilde, seyhatte nerde olursa. Denize düştü, kaybettim, biryerde unutum veya çalındı. Sürekli olan şeyler. Beşparasız ortada mı kalıyoruz?

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics