Bilişim Dünyası 19 NİSAN 2013 / 12:02

Nokia’da işler iyiye gidiyor

Yeni akıllı telefonu Nokia Lumia’nın satışlarıyla ve Nokia Siemens Networks (NSN) şirketinin de kendini toparlamasıyla yılın ilk çeyreğinde Nokia’nın durumu iyiye gidiyor.

Akıllı telefon yarışında Samsung ve Apple’ın gerisinde kalan Nokia, pazar liderlerinin çok gerisinde de olsa Microsoft’un Windows yazılımını kullanan Lumia serisi ile akıllı telefon pazarındaki yarışa geri dönüş çabasında.

Akıllı telefondan çok cep telefonu satan Nokia’nın geleceği yüksek marjlı, küresel tüketicinin twitter gibi uygulamalara anında ulaşmasını sağlayan akıllı telefonlara bağlı görünüyor.

Nokia, Çin gibi tüketicilerin cep telefonundan akıllı telefon kullanımının kaydığı yeni pazarlara Lumia serisini sundu.

Reuters analistleri, geçen yılın son çeyreğinde 4.4 milyon satılan Lumia serisinin, yılın ikinci çeyreğinde 5.6 milyon satılacağını öngörüyor.

Bu artış Windows yazılımları kullanma kararı alan 2010 yılından beri Nokia Genel Müdürü Stephen Elop’un üzerindeki baskıyı biraz azaltsa da, Nokia’nın nakit durumu 3 ay öncesine göre 4.4 milyar avrodan 3.7 milyar avroya düşerken, analistler Nokia için her şeyin yoluna girdiğini söylemek için henüz erken olduğunu söylüyor.

Nokia akıllı telefondan pazarından ufak pay almaya paylaşa da, Samsung ve Apple pazarda hala lider konumda. Reuters’ın yaptığı araştırma, ilk çeyrekte Samsung’un 61.6 milyon, Apple’ın 36.9 milyon telefon satışı yaptığını ortaya koyuyor.

Sentat Varlık Yönetimi’nde teknoloji stok yatırımcısı Inge Heydorn, “Sadece 4 milyon Lumia telefondan bahsedildiğini ve bu rakamın hala oldukça düşük olduğunu belirtti.

Analistler ise önümüzdeki çeyrekte Lumia satışlarının 7 milyona ulaşacağını tahmin ediyor.  Bu zayıf artış Nokia’nın akıllı telefon alanındaki geleceği ile ilgili endişeleri artıyor.

Öte yandan, Lumia satışları ve sermaye yatırımına yönlendiren nakde ek olarak, yatırımcılar NSN’e odaklanacaklar. Yeniden yapılanan NSN, 4G’ye yatırımlarının geri dönüşünü almaya ve kar etmeye başladı. NSN’nin toparlanması ile birlikte şirketin satılma olasılığı ile ilgili umutları da artıyor.

 
ETİKETLER : Nokia Lumia

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics