Bilişim Dünyası 15 OCAK 2017 / 18:20

Noterler hafta sonu da açık olmalı

1512 sayılı Noterlik Kanunu’nun 198/A maddesine dayanılarak hazırlanan ve 1 Mart 2016’da yürürlüğe giren Noterlik İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında Yönetmelik uyarınca noterlik işlemlerinin tümü, her gün 24 saat çalışan bir sistemle, e-arşive kaydedilecek ve yasal sınırlar çerçevesinde elektronik ortamda paylaşılabilir hale gelecek. Düzenleme, esas olarak sosyal medyayı takip amacıyla “Elektronik Ortamda Tespit” uygulaması getiriyor. Türkiye Noterler Birliği (TNB) de iki yıllık yatırım ve hazırlık sonrası, düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte kendi uygulamasını faaliyete geçirdi. Bu düzenleme, noterlerin araç devir işlemleri için hafta sonu da çalışması taleplerinde emsal oluşturuyor.
Bu gelişme ışığında Ankara’da yer alan Otonomi’nin, 2. el araç alım satımlarında resmi devir işlemlerinin yapılabildiği tek kurum olan noterlerin, piyasada iş hacminin en yoğun olduğu Cumartesi ve Pazar günleri de hizmet vermesi yönünde başlattığı girişime, sektörden destek geldi. Hafta sonları ikinci el pazarlar, galeriler ve alışveriş merkezlerini dolaşan ya da internet üzerinden aradığı aracı bulup fiyatta anlaşan alıcı ve satıcıların, resmi işlemler için hafta içini beklemesi gerekiyor. Çünkü devir işlemlerinin yapıldığı noterler, sadece hafta içi 5 iş günü hizmet veriyor. Bu da araç devir işlemlerini yapmak için işyerinden izin almada sıkıntı yaşayan vatandaşlar için caydırıcı olabiliyor. 
Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, bünyelerinde faaliyet gösteren ve diğer ikinci el satış noktalarına hizmet veren noterlerin, hafta sonu da açık olmasının hem sektör hem ülke ekonomisi için önemine işaret ederek, en azından ‘nöbetçi noterlik’ uygulamasına gidilebileceği yorumunu yaptı. Noterlerin Cumartesi ve Pazar günleri de açık olması için başlattıkları girişim kapsamında Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği ile görüşmeler yaptıkları bilgisini veren Erkoç, “Bakanımızdan da bu konuda söz aldık. Noterin Cumartesi ve Pazar günleri de açık olması ile iş kaybı giderilir” bilgisini verdi. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics