Bilişim Dünyası 12 OCAK 2015 / 09:23

Novigo Türkiye'de gençlerle büyüyecek

SAP Tedarik Zinciri Yönetimi (SAP SCM) ve SAP Nakliye Yönetimi (SAP TM) konularında büyük ve orta ölçekli şirketlere danışmanlık hizmetleri sağlayan ve geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de ofis açan Novigo’nun Başkan Yardımcısı Dr. Osman Bayraktar ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’deki ofisiniz faaliyete geçti. Yatırım için neden Türkiye’yi tercih ettiniz?

Bir süre önce bu bölgede ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek için Türkiye’de yatırım yapma ve ofis açma kararı verdik. Bu kararı verirken elbette Türkiye’nin ekonomisi ve coğrafi konumu seçimimizde büyük rol oynadı. Ama en önemli etmenlerden birisi Türkiye’deki kalifiye iş gücü ve genç nüfus oldu. Türkiye ofisimizi açmadan önce Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinden gelen talepleri İspanya veya Almanya’dan proje bazlı yönlendirme yöntemi ile karşılıyorduk. Fakat bu hem maliyet hem de doğru yeteneklere sahip, doğru uzmanları doğru bölgelere yönlendirme açısından sorun teşkil ediyordu. Türkiye’de bir ofis açıp, burada bir ekip kurarak bu sorunu aşmayı hedefledik.

Türkiye’deki yapılanmanız ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Burada doğrudan Türkiye ve Ortadoğu pazarına hitap edebilecek bir ekip yapılanması öngördük. Bunun için ilk olarak ekibimize 10 – 12 civarında ekip arkadaşı almayı ve bu arkadaşlarımızı Novigo Akademisi’nde yetiştirmeyi planlıyoruz. Eğitimde odak noktamız SAP Transportation Managemenet (SAP TM) alanında daha kaliteli hizmet vermek olacak. Türkiye’deki operasyonu Novigo Başkan Yardımcısı olarak ben yöneteceğim. Burada kurduğumuz ekiple birlikte Ortadoğu ve Afrika pazarındaki projeleri de biz üstleneceğiz.

İşe alım süreci nasıl işleyecek? Adaylarda hangi ön şartları arayacaksınız?

Üniversitelerin iktisadi ve sayısal bölümlerinden mezun olan ve bilişim sektöründe çalışan kişileri tercih edeceğiz. Bu bağlamda SAP çözümleri konusunda tecrübesi olan ve SAP uygulamalarında çalışmış adaylara öncelik vereceğiz. Sadece Türkiye değil, tüm Ortadoğu bölgesindeki projelere bakacağımız için ve küresel bir şirket olduğumuz için adayların İngilizce yeterliliklerinin olması gerekiyor. Bizimle beraber çalışacak arkadaşlar için geliştirdiğimiz 6 aylık bir eğitim programımız var. Bu programın sonunda ekip arkadaşlarımıza SAP TM ve iş danışmanlığı konusunda resmi bir sertifika vereceğiz. Adaylar konusunda oldukça heyecanlıyız ve ekip arkadaşlarımızı özenle seçtiğimiz bir süreç olacak.

Bizimle çalışmak isteyen arkadaşlar dilerlerse http://www.novigo.com/career adresinden başvuru yapabilirler.

Türkiye’de üniversitelerle işbirliği yapacak mısınız?

Novigo olarak eğitimin önemine son derece inanan bir şirketiz ve üniversitelerle sürekli irtibat halindeyiz. Hedefimiz üniversitelerde Tedarik Zinciri Yönetimi hakkında uygulamalı dersler vermek ve bu sayede üniversite – özel sektör işbirliğini bir adım daha ileriye götürebilmek.

Türkiye’deki bilişim pazarında sizce yetişmiş işgücü sorunu var mı?

Aslına bakarsanız Türkiye’de bilişim sektöründe yetişmiş işgücü sorunu kısmen bulunuyor. Eğitim anlamında ciddi bir sorun yok çünkü son derece kaliteli üniversitelerde dünya standartlarında eğitim veriliyor. Ancak eğitimin özel sektörle buluşması konusunda bir eksiklik olduğu görüşündeyim. Bence teknik bilgiler her zaman öğrenilebilir. Karakter özellikleri, iş süreçleri, deneyime açık olma bizim için daha önemli.

Türkiye’de bilişim sektöründe kariyer yapmak isteyen gençlere ne önerirsiniz?

Bilişim teknolojileri şimdi olduğu gibi gelecekte de son derece önemli olacak. Gençlere de bu alanda kendilerini mutlaka geliştirmelerini tavsiye ediyoruz. Üniversiteler, bu anlamda önemli bir adım atarak yenilikçi bölümler açtılar. Ancak gençlerimizin sadece üniversite eğitimi ile kendilerini sınırlandırmamaları ve örneğin staj programlarına da katılarak mutlaka pratikte de kendilerini geliştirmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Elbette küreselleşmeyle birlikte İngilizce’nin de önemi giderek arttı. Bu nedenle İngilizce yeterliliğine sahip olmaları da gençlerimiz için çok önemli olacak. Tüm bunların ötesinde en önemli tavsiyemiz ise kişisel gelişime odaklanmaları ve kişilik sahibi birer birey olarak kendilerini yetiştirmeleri yönünde.

 
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics