Bilişim Dünyası 25 ŞUBAT 2013 / 08:07

Nüfusu 500’ün altındaki köyler de Turkcell’le kapsama alanında

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önderlik ettiği, ‘Mobil Kapsama Alanı Dışında Kalan Yerlerde Altyapı Kurulması ve İşletilmesi’ projesi için açılan ihalede 312 milyon 773 bin lira ile en düşük teklifi vererek evrensel hizmet yükümlüsü görevini üstlenmeye Turkcell hak kazandı.

Konuya ilişkin sözleşme; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katıldığı törende 20 Şubat’ta imzalandı. Sözleşme çerçevesinde, bugüne kadar mobil iletişim olanaklarından faydalanamayan, nüfusu 500’ün altındaki 1799 yerleşim yeri daha iletişim altyapısına kavuşacak. Turkcell’in kuracağı altyapıyı diğer işletmecilerin müşterileri de kullanabilecek.

Ortak iş yapma kültürümüz gelişiyor
İmza töreninde; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin çok anlamlı olduğunu belirterek “Bu proje bölgesel iletişimdeki uçurumların, farklılıkların yok edilmesine yönelik. Sosyal devlet anlayışı da budur; vatandaşa hizmet etmek ilkesi ön plandadır. Proje; bir seferde hizmet alımına yönelik kamudaki en büyük projedir.
Bu proje; aynı altyapının herkes tarafından kullanılması projesidir; Turkcell’in yanı sıra Avea ve Vodafone da olacak, böylece atıl yatırım yapılmayacak ve görsel kirlilik de olmayacak. Bu projeyle ortak iş yapma kültürü de gelişecek. Baz istasyonlarında sınır 41 V/m, BTK ise bu sınırı 10 V/m’den fazla olmasın şeklinde açıkladı. Baz istasyonları olmadan internet de telefon da olmaz. Vatandaşın şikayeti olursa BTK’ya bildirsin; anında ekipler gidiyor ve ölçümler yapılıyor” dedi.

Nüfusun tamamına mobil kapsama hizmeti veren tek ülkeyiz
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise konuşmasında, “Anadolu’nun dört bir yanındaki 1799 köyümüzün mobil iletişim altyapısını kurmak bizim için çok önemli bir görev. Bugün attığımız imzayla ihale teklifinde sunduğumuz sorumluluk taahhüdümüzü Bakanlık ve kamuoyu nezdinde resmîleştirdik. Bakanımıza ve BTK’ya hazırladıkları ortam ve bu işbirliği fırsatından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bugün toplam iletişim ünitesi sayımız 33 bine ulaşmış durumda. Türkiye nüfusunun yüzde 99,17’sini kapsıyoruz. Bakanlık ile yaptığımız işbirliği sayesinde, artık 1799 yerleşim yerindeki 300 bin insanımızı daha ‘ulaşılabilir’ hale getireceğiz. Çalışmayı iki sene içerisinde tamamlamayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, bilişim sektöründe artık hiç mütevazı olmamamız gerektiğini söyleyerek nüfusunun tamamına mobil kapsama hizmeti veren dünyada tek ülke olacağımızı vurguladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik de, vatandaşların her üç operatörden de abone olma şansına sahip kılındıklarını dile getirdi.
ETİKETLER : Sayı:910

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics