Bilişim Dünyası 17 AĞUSTOS 2015 / 01:32

Odağında KOBİ’ler vardı

27 – 30 Temmuz tarihleri arasında ABD’nin New Orleans şehrinde gerçekleştirilen Sage Summit 2015, KOBİ’lerin dünyasına odaklandı. Yaklaşık 40 ülkeden 7 binin üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan Sage Summit 2015, bu yıl ABD’nin en ilgi çekici şehirlerinden birisi olan New Orleans’ta gerçekleştirildi. Katılımcıların teknolojik yeniliklerden haberdar olmalarını, iş ve ekonomi dünyasının liderlerini izleme ve bunlardan ilham alabilmelerini, inovasyonlarını kendi şirketlerinde uygulayabilmelerini ve Sage’in yeni ürünlerini daha yakından tanıyabilmelerini hedefleyen etkinlik, geçtiğimiz Kasım ayında şirketin CEO’luğuna getirilen Stephen Kelly’nin açılış konuşması ile başladı. KOBİ’lerin dünya ekonomisine çok büyük katkıda bulunduğunu belirten Kelly, “ABD’de 2010 yılından bu yana 12 milyon yeni iş imkanı ortaya çıktı. Bunun yüzde 66’sını KOBİ’lerin yarattığı istihdam oluşturdu. KOBİ’ler ekonominin ardındaki en önemli güçlerden birisi. Onların başarısı bizim başarımız. Bu yüzden ürün ve çözümlerimizi onların istekleri doğrultusunda yeniliyoruz” dedi.

Stephen Kelly, konuşmasının ardından ABD Eski Genel Kurmay Başkanı ve Dış İşleri Bakanı General Colin L. Powell ve dünyaca ünlü Alternatif Tıp Uzmanı Dr. Deepak Chopra ile sahnede değişen dünya hakkında kısa bir söyleşi yaptı. İki ünlü isim profesyonel hayatları boyunca karşılaştıkları çeşitli olaylardan bahsederken tecrübelerini Sage Summit katılımcılarıyla paylaştı. Özellikle pozitif düşünce, çalışanlara saygılı olma ve küreselleşen iş dünyası etrafında oluşan sohbette oldukça ilginç örnekler de ortaya çıktı. İnsanların birbirleriyle iyi iletişim kurduğu ve saygılı olduğu durumların hayatı tamamen değiştirdiğinden bahseden Powell, Dış İşleri Bakanlığı garajında çalışanların kendileriyle sohbet eden ve gülümseyen insanlara çok daha iyi park yeri verdiklerini gördükleri tecrübesini de aktardı. Çalışanların sadece yüzde 20’sinin işinden memnun olduğunu, bu yüzdeyi artırmak için yöneticilerin çalışanları ile iyi iletişim kurması ve onları dinlemesi gerektiğini belirten Deepak Chopra, KOBİ’lerin başarılı olmak için çalışanlarına saygı göstermesi ve hak ettikleri değeri vermeleri gerektiğini söyledi.

İki gün boyunca süren etkinlikte birçok paralel oturum, eğitimler ve konuşmacılar yer alırken aynı zamanda fuaye alanında katılımcılar Sage ve iş ortaklarının ürün ve çözümlerini yakından görme fırsatı yakaladılar.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına da giren ve KOBİ’lere odaklı çalışmalarıyla dikkat çeken Sage, Stephen Kelly’nin CEO olmasıyla birlikte büyük bir değişim rüzgarını yakalamış gibi gözüküyor. 3 gün boyunca yakından takip ettiğimiz Sage Summit 2015’de gördüğümüz kadarıyla Sage doğru yolda ilerliyor. Açılış konuşmaları esnasında demosu yapılan yeni ürün ve çözümler oldukça umut verici. Yeni ürün ve çözümler geliştirilirken bulut ve mobil teknolojiler ön planda tutulmuş ve geleceğin dijital iş modellerine uygun bir biçimde çözümler oluşturulmuş. Kullanıcılar “rakamları” sadece bilgisayarları, tabletleri ya da akıllı telefonları üzerinden değil akıllı saat gibi giyilebilir teknolojiler üzerinden dahi takip edebilir hale geliyor.

Mobil ve bulut tabanlı yeni ürünler duyuruldu

Sage Summit 2015’de duyurulan SageX3 Cloud, yerel ortamda kullanılabilen tüm özelliklerin bulut ortamında kullanılabilmesini sağlıyor. Açılış konuşmasında Stephen Kelly’nin de belirttiği gibi şirketler ihtiyaçlarına göre çözümleri kendi bünyesinde, bulut üzerinde ya da her iki şekilde de kullanabilme seçeneğine sahip hale geliyorlar.

Sage Live ise Sage’in muhasebe platformunu Salesforce platformuna taşıyor. Çözüm Sage müşterilerinin Salesforce platformunun sağladığı analitik, iş birliği ve mobil özelliklerinin tamamından yararlanabilmelerini sağlıyor.

Etkinlikte ayrıca Sage 100c ve 300c ürünleri de duyuruldu. Çeşitli muhasebe araçlarından oluşan ve HTML arayüze sahip yeni yazılımlar kullanıcıların mobil cihazları üzerinden bu araçlara kolayca ulaşabilmelerini ve işbirliği yapabilmelerini sağlıyor. Ürün isimlerinin sonunda yer alan “c” harfi, “connected – bağlı”, “collaboration – işbirliği” ve “customer focused – müşteriye odaklı” olmayı ifade ediyor.

Dönüşümün meyveleri alınıyor

Sage’in duyurduğu yeni ürün ve çözümler aslında şirketin geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde yaşadığı dönüşümün de açık bir yansıması. Şirket sadece bulut ya da mobil gibi yeni teknolojilere odaklanmakla kalmıyor aynı zamanda KOBİ’lerin dijital dönüşüme ayak uydurabilmelerini ve yeni dünyada başarılı olabilmelerini sağlayacak yeni araçları sağlayan önemli bir teknoloji ortağı haline geliyor.

Sage, Türkiye’deki müşterilerine tamamen yerelleştirilmiş, Türkçe dil desteği olan, yönetmelikler ve sertifikalarla uyumlu ürün ve çözümler sunuyor. Burada görüştüğümüz yöneticiler önümüzdeki günlerde Türkiye’deki çalışmaları hızlandıracaklarını ve KOBİ’ler için yeni fırsatlar sağlayacaklarını söylediler.

Türkiye pazarının önemi artıyor

Türkiye pazarına son dönemlerde önem vermeye başlayan ve bu konuda yeni iş ortakları belirleme aşamasında olan Sage Summit 2015’de Sage CEO’su Stephen Kelly ile kısa bir görüşme yapma fırsatı bulduk. Etkinliğin kısa bir değerlendirmesini yapan Kelly, aynı zamanda Türkiye pazarı ile ilgili görüşlerini de aktardı.

Sage Summit 2015 hakkında bilgi verir misiniz, neden buradayız?

“Öncelikle Türkiye’den, binlerce kilometre öteden gelip bizi burada yalnız bırakmayan siz gazeteci dostlarımız ve müşterilerimize çok teşekkür ediyorum, sizi burada görmek büyük bir mutluluk. Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce kişinin katıldığı Sage Summit çok büyük bir etkinlik ve KOBİ’ler için çok önemli. Bu etkinlikte müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla bir araya geliyoruz.  Buraya katılan Küçük ve Orta Ölçekli şirketlerin yetkililerine iş ve ekonomi dünyasının liderlerini izleme ve onlardan ilham alma fırsatı sağlıyoruz. Örneğin dün açılış konuşmasında benimle birlikte sahnede General Colin Powell ve Dr. Deepak Chopra vardı. Katılımcılar onları izleme onlardan ilham alma ve deneyimlerinden yararlanma fırsatı buldular. Ayrıca hem birbirleriyle, hem Sage çalışanlarıyla hem de Sage iş ortaklarıyla konuşma ve fikir alışverişinde bulma imkanı elde ettiler.

Açılış konuşmanızda KOBİ’lerin çok önemli olduğundan bahsettiniz, biraz açar mısınız?

KOBİ’ler dünya genelinde baktığımızda ekonomi açısından çok önemliler, ekonomiye güç veriyorlar. Türkiye’de de durum aynı. İş imkanının büyük kısmını KOBİ’ler sağlıyor. ABD için rakam vermek gerekirse son birkaç yıl içerisinde sağlanan 12 milyon kişilik iş imkanının yüzde 60’ını KOBİ’ler sağladı. Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelere yarattıkları bu iş imkanından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Burada vermek istediğim en önemli mesaj ise şu, biz Sage olarak sizler için buradayız.”

Açılış konuşmasından sonra gerçekleştirdiğiniz panel büyük ilgi gördü.

“Colin Powell ve Deepak Chopra ile aynı sahnede oturmak ve konuşmak benim için büyük bir tecrübe ve onur oldu. Bence zamanımızın en önemli liderleri arasında yer alıyorlar. Açılış konuşmasından sonra birçok kişi yanıma gelerek şimdiye kadar en çok ilham aldıkları, en etkileyici panel olduğunu söylediler. Kısacası, herkes için çok heyecan verici, enerji dolu bir panel oldu ve verilen mesajlar çok zekiceydi. “

Burada duyurduğunuz ürünlerden de bahseder misiniz?

Sage olarak biz bir teknoloji şirketiyiz ve teknolojiyi KOBİ’lerle bir araya getiriyoruz. Böylece ortaya bir sihir çıkıyor. Dün Sage 100C, 300C ve Sage Live’i duyurduk. Sage Live, KOBİ dünyasının yeniden şekillenmesini sağlayacak devrimsel bir ürün. Her şey artık sosyal medya, mobil, büyük veri ve bulutla ilgili. Özellikle genç şirket sahipleri, şirketlerinin kontrolünü mobil cihazlara alarak bunlar üzerinden yönetimi gerçekleştirebilecekler. Tüm kontrol mobil cihazlar üzerinden kendilerinde olacak.

 
ETİKETLER : 1034

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics