Bilişim Dünyası 22 NİSAN 2012 / 13:47

Odakta inşaat sektörü var

Datateknik’te odaktaki sektörlerden biri de inşaat. Şirket bu sektörde büyük potansiyeli olduğunu düşünüyor ve oldukça iddialı.

Datateknik yeniden bir yapılanma sürecine girmişti. Bu süreçte şirketin çalışan sayısı artmış, tüm iç süreçleri tekrar elden geçmiş ve iyileştirmeler sağlanmıştı. Şirketin tüm finansal ve operasyonel durumu da gözden geçirilmişti. Şirket, merkezini son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’a taşıdı. Sadece bir sistem bütünleştiricisi olmanın ötesinde anahtar teslim çözüm sağlayan ve Ar-Ge yatırımlarını artırarak yeni teknoloji geliştiren bir Datateknik’in oluştuğunu düşünen Datateknik Genel Müdürü Erkan Oğur, küresel bir oyuncu olma azmiyle Türkiye’nin ve bölgenin en büyük bilişim şirketlerinden biri olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Mobilera ve Atılım alımlarını anımsatan, bu alımların vizyonları yönünde tamamlayıcı yatırımlar olduğunu anlatan Oğur, son dönemde şirket olarak yeni alanlara girdiklerini, kart teknolojilerinin bunlardan biri olduğunu ve Ar-Ge yatırımlarının sürdüğünü dile getirdi.

Mevcut yetkinlikler
daha da geliştirilecek
Özellikle kamu, enerji, finans ve inşaat sektörlerine yöneldiklerini söyleyen Oğur, bu sektörlere yönelik şirketlerinin önemli bir potansiyeli olduğunu belirtti. Yeni teknolojilerin geliştirilmesi konusunda da gerek yazılım gerekse Ar-Ge ekibiyle birlikte sektörlere yönelik katma değerli çözümler sunmayı hedeflediklerini kaydeden Oğur, şunları söyledi: “Mevcut yetkinliklerimizi geliştireceğiz. Vendorlarla ilişkilerimiz derinleşecek. Kamuda hep vardık, bu alanda varlığımızı daha da güçlendireceğiz. Gözlemim projelerin bekleme sürecinde olduğu yönündeydi. Siyasi iradenin de etkisiyle krizden avantajlı çıkıldı. Canlanma bekliyorum. İnşaat sektörü bizim için çok önemli. İnşaatlarla BT yatırımları içiçe girdi. Artık ilk aşamada hep BT düşünülüyor, planlanıyor. Bu sektörde talepler artıyor. İnşaatta yurtiçi ve yurtdışında fırsatları değerlendireceğiz.”

Yurtdışına ilgi sürüyor
Datateknik’in önümüzdeki dönem yurtdışına yönelik de ciddi hedefleri var. Türkiye’nin bölgede büyük güven kazandığını, işlerine küresel bakmayı öğrendiğini düşünen Oğur, odaklarında olan Ortadoğu bölgesindeki ofislerle aktif olduklarını anlattı. Oğur, sitelerinin Azerice ve Arapça sürümlerinin de  olduğuna dikkat çekerken, Azerbaycan’daki dönüşümün ise yeni fırsatları beraberinde getirdiğinden bahsetti. Oğur, şirketlerinden bir ekibin son olarak Güney Afrika’ya ziyaret ettiği bilgisini de verdi. Şirketlerini hem organik olarak hem de şirket satın almaları ile inorganik olarak büyütme hedeflerinin olduğunu kaydeden Oğur, “Şirketimiz altyapı konularında, mobil teknolojiler, savunma teknolojileri konularında sektörün önde gelen önemli şirketleri ile ortaklık yaparak büyümeyi hedefliyor. Yine bulutta dünyada adı duyulmuş bir oyuncu olma hedefimiz sürüyor” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:868

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics