Bilişim Dünyası 12 MART 2017 / 13:28

Ödeme dünyasının geleceği ‘temassız’ olacak

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’de temassız ödeme alışkanlığına dair gelişmeleri ve son bir yılda yapılan temassız ödeme istatistiklerini paylaştı. Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda bilgi veren BKM Ödeme Platformları Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, 2016’da tüm Türkiye’de 4,2 milyar adet kartlı ödemenin yapıldığını, bu ödemelerin yüzde 63’ünün 50 TL ve altındaki ödemeleri kapsayan mikro ödemeler olduğunu belirtti. Cündoğlu, temassız ödeme yönteminin hijyenik olmama, bozuk para taşıma, yırtılma, kaybolma ya da çalınma gibi, nakit paranın getirdiği riskleri taşımadığını söylerken, temassız özellikli kartların bu yönüyle özellikle mikro ödemelerde tercih edildiğini vurguladı.
Temassız kartlarla yapılan ödemelerin, nakit ödemeye kıyasla 7 saniyelik avantaj sağladığı bilgisini veren Cündoğlu, nakit ile yapılan ödemelerin ortalama 16 saniye, temassız kartlarla yapılan ödemelerin ise 9 saniye sürdüğünü belirtti. Cündoğlu, Türkiye’de Aralık ayında kredi kartıyla gerçekleşen ortalama 3,9 milyon adet temassız işlemle nakit ödemeye göre 317 gün 10,6 ay kazanıldığını, temassız ödemenin yaygın olduğu İngiltere’de bu rakamın Türkiye’nin 10 katı olduğunu hatırlattı.
 
Altyapıda önemli adımlar atıldı
2017 itibarıyla 18,5 milyon temassız kredi kartı ve 608 bin adet temassız ödeme kabul eden cihaz ile sektör olarak yeniliğin tanınması, altyapının oluşması ve denenmesi süreçlerinde önemli adımlar atıldığını söyleyen Cündoğlu, bir yılda aktif temassız terminal sayısının yüzde 137, aktif temassız kredi kartı sayısının yüzde 86, aylık temassız kredi kartı işlem adetlerinin ise yüzde 77 arttığı bilgisini paylaştı. Türkiye’de kartlı ödemelerin halen yüzde 1,5’inin temassız olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Cündoğlu, hedeflerinin ise bu oranı 2020 yılında yüzde 10’lara çıkartmak olduğunu vurguladı. 
 
Sektörel tercihler gelişiyor 
Temassız ödemenin en çok market, gıda ve hizmet sektörlerinde kullanıldığını söyleyen Cündoğlu, temassızın üniversite kampüsleri, eczane, sağlık ve kozmetik ürünleri, benzin ve akaryakıt istasyonları, otomatlar ve otopark ödemelerinde yoğun olarak tercih edildiğini belirtti. Cündoğlu BKM olarak tüketici ve işyerlerini bilinçlendirmeye yönelik yürüttükleri “Bir Temassızlık Var İyi ki Var” reklam kampanyasıyla ilgili bilgiler de verdi.
2016’nın bu süreçte bir milat olduğu yorumunu yapan Cündoğlu, tüm kredi kartları içinde her 3 karttan, tüm ödeme terminalleri arasından da her 4 terminalden birinin temassız özellikli hale geldiğini açıkladı ve “Hedefimiz, 2020 Ocak ayı itibarıyla tüm ödeme terminallerinin temassız özellikli olması. BKM olarak sektörümüzü gelecek nesil temassız ödeme çözümlerine de hazırlıyoruz” dedi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics