Bilişim Dünyası 30 EYLÜL 2012 / 10:00

Ödeme teknolojilerinde dünyanın öncüsü Türkiye

CardSmart Bosphorus Konferansı; Cardtek Group tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde İstanbul Sheraton Hotel’de “Dünya Ödeme Teknolojilerini Konuşuyor” temasıyla dördüncü kez düzenlendi. 2013 yılında ödeme sistemleri sektöründeki yeni eğilimlerin ele alındığı konferansta sektörün yatırım öncelikleri de ele alındı. Konferansa gerek Türkiye’den gerekse dünyanın farklı ülkelerinden katılan katılımcıların sunumları ve yaptıkları vurgular ışığında 2013 yılının ödeme teknolojileri konu başlıklarının biyometri, NFC uygulamaları, şehir kart uygulamaları ve mobil yenilikler olacağı ortaya konulmuş oldu. Etkinlikte kamu kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve BT şirketleri de paylaşımları ile yer aldı. Oracle’ın platin sponsor olduğu CardSmart Bosphorus Konferansı’nda Visa, Plastkart, Austria Card, Zebra Technologies, BThaber, Xynaptics ve Motto23 de sponsorlar arasında yerini aldı.

Ödeme teknolojilerinde gündem maddeleri
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Cardtek Group Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Nil Sarıgöllü, ödeme sistemlerinin geleceğini, küresel bir platformda değerlendirdiklerini, her şeyin çıkış noktasının ise ‘fikir’ olduğunu vurguladı. Bugün bünyelerinde bulunan 6 şirketle ödeme sistemleri yapılarında, 20’nin üstünde ülkede uçtan uca hizmet verdiklerini ifade eden Sarıgöllü, 2013 yılı ve BT yatırımları söz konusu olunca da, “Dünyada mobil ödeme teknolojilerindeki gelişimin NFC’ye doğru ivmelendiğini göreceğiz” dedi. SmartSoft Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel de kart yönetim sistemlerinin gelişimine vurgu yaptı. Güzel, 2013 yılının gündem maddelerini ise şöyle sıraladı:
“Türkiye’ye yeni bir dalga geliyor. Şehir kartları ve banka kartları arasında bütünleştirmeye hazır olmak gerek. Bu yapıda Ocean, Oracle tarafından dünyaya tanıtılan, müşteriyi serbest bırakan bir mimari. Öne çıkacak ikinci konu, mobilin de bankacılığı etkilemesi. Bu başlıkta 2013 yılında gömülü teknoloji alanı hareketli olacak. Cihaz ve yonga üreticileri, operatörler, mobil cüzdan sağlayıcılar, ki biz de buna yatırım yapıyoruz, bu konuyla ilgileniyor. Üçüncü konu ise kamu. Kamu ve bankacılık sektörü birbiri ile ilintili ve kamu, rahat servislerle vatandaşına hizmet vermek istiyor. 2013 yılında bu kapsamda önemli yenilikler olacak. Dördüncü konu e-ticaret ve bu başlıkta da yatırımlar 2013’te agresif bir yapıya bürünecek. Çünkü Origo sistemimiz güvenlik adına bu platforma özel tasarlanmış, ödüllü bir sistem. Beşinci potansiyel alanı şehir kartları. Bunlar 2007 yılından beri Türkiye’nin gündeminde ve dünyada ilk EMV ulaştırma projeleri Türkiye’de gerçekleştirildi. Burada önemli olan regülasyonların nasıl yapılacağı. 2013 yılında öne çıkacak bir konu da biyometri. Bu konuda SGK ile önemli bir çalışmaya imza attık ve açıkların önlenmesi adına önemli bir adım olacak ‘SGK Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’ ile hastane bilgi sisteminin doğrulaması yapıldı.”
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics