Bilişim Dünyası 29 HAZİRAN 2015 / 07:12

Ödeme uygulamalarında yeni dönem

Ingenico Group, yeni nesil yazarkasa-POS’larını ve bu başlıktaki çözümlerini Türkiye perakende sektörünün CIO’ları ile paylaştı. İstanbul The Plaza Hotel’de CIO Grup işbirliği ile düzenlenen toplantıya perakende sektöründen temsilciler katıldı. Ingenico, iWE280 Yeni Nesil Seyyar YazarkasaPOS’un yanısıra, Gelir İdaresi Başkanlığı'nda (GİB) onay sürecinde olan Masaüstü YazarkasaPOS iDE280’in de teknik özelliklerini sektör temsilcilerine anlattı. Yeni dönemde öne çıkması beklenen, TÜBİTAK onaylı ilk uygulama olan 'güvenli haberleşme protokolü' GMP3 ile ilgili bilgilendirme de etkinlik kapsamında yapıldı.


 

iWE280 yazarkasaPOS’un bilgisayar bazlı harici sistemler ile güvenli işlem yapmasını sağlayan ve TÜBİTAK’tan onay alan ilk onaylı çözümü olan GMP3, ‘YazarkasaPOS uygulaması ile harici cihaz ve VAS uygulamalarının haberleşmesinde kullanılan protokol’ olarak tanımlanıyor. Sahada biletleme alanında halihazırda kullanılan onaylı çözüm sayesinde, harici sistemlerin üzerinde bulunan ERP, sipariş gibi özel uygulamalar ‘Ingenico YazarkasaPOS’ yatırımı yapılarak, yeni nesil yazarkasa sistemine dönüştürülebiliyor.


Son tarih 31 Aralık 2015


Öte yandan, ‘katma değer vergisi mükelleflerinin ödeme kaydedici cihazları kullanmaları mecburiyeti’nde son tarih 31 Aralık 2015. Bunun sonucunda 3100 sayılı Kanun’a tabii işyerleri, eski nesil yazar kasalarını 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirmek zorunda olacak. Tebliğ ile işyeri sahipleri, banka EFT-POS’u kullanıyorsa, bu cihazın mutlaka özel ve güvenli bir protokol ile haberleşecek biçimde yeni nesil yazarkasaya bağlanması zorunlu hale getiriliyor.


Tebliğ, masaüstü yazarkasaların EFT-POS özelliğine sahip olmasını ayrıca bir seçenek olarak sunuyor. Bu seçeneği değerlendiren Ingenico, yazarkasa-POS alanındaki ürün gamını tamamlamak üzere iDE280’i geliştirdi. iDE280 ile işyerleri, ‘yazarkasa ve POS birleşik’ tek bir ürün kullanabilecek, tek noktadan hizmet alabilecek. Bu cihaza mükellef sahip olacak.


ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics