Bilişim Dünyası 03 KASIM 2014 / 09:16

Ödemelerin geleceğine bakış

“Cross-Business Payment Impact - Π impact” ana temasıyla düzenlenen CardSmart Bosphorus, farklı sektörlerden şirketleri biraraya getirdi. Etkinliğe 12 ülkeden 800’ün üzerinde temsilci de katıldı.


Ödeme dünyasındaki gelişme ve yenilikleri paylaşmak amacıyla Cardtek Group tarafından düzenlenen CardSmart Bosphorus, 16 Ekim’de Sheraton İstanbul Maslak Hotel’de sektör paydaşlarının katılımı ile düzenlendi. Ödeme sistemleri başlığında farklı sektörler arasındaki buluşmayı temel alarak “Cross-Business Payment Impact - Π impact” ana temasıyla düzenlenen CardSmart Bosphorus, bu yönüyle farklı sektörlerden şirketleri biraraya getirdi. Etkinliğe 12 ülkeden 800’ün üzerinde temsilci de katıldı.


Etkinliğin açılış konuşmasını Cardtek Group Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Nil Sarıgöllü yaptı ve etkinliğin ana teması ‘Pi-impact’e değindi. “Pi sayısının virgülden sonraki 2.7 katrilyon basamağı hesaplanabildi. Bu basamaklar kaotik bir şekilde sonsuza kadar değişir. Pi sayısı ile ödeme sistemleri arasında büyük bir benzerlik var. Ödeme sistemleri hayatımızın her alanında sabit olarak yer almasına rağmen, çok büyük bir değişkenlik içinde” açıklamasını yapan Sarıgöllü, teknolojinin de birçok sektöre etki ederek her alanı kapsadığına, kullanıma sunduğu araç ve çözümlerin devamlı değişip geliştiğine işaret etti. Cardtek Group Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel de “Ödeme sistemleri bundan sadece 10 yıl önce çipli kredi kartlarından bahsederken artık bulut, NFC, HCE gibi seviyelere ulaştı. Bu özellikler sadece alışverişte değil, ulaşımda ve sosyal etkinliklerde de hayatımızın parçası haline geldi” dedi.


Mobil ödemelerin yıldızı parlıyor


MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney konuşmasında, “Akıllı telefon üreticilerinin NFC özelliğini telefonlara eklemesiyle, kısa dönemde bu sektörün hızla büyüyeceğini görüyoruz” derken,  Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel de şunları söyledi:


“İçinde bulunduğumuz dönemi mobil ödemelerin yıldızının parladığı, farklı oyuncuların bir araya gelerek yeni hizmetler sunduğu heyecanlı bir dönem olarak görüyoruz. Kartlı ödemelerin geleceğinin dijital olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda Visa’nın bulut tabanlı ödeme çözümleri, ödemelerin geleceğine yön verecek.”


Teknolojiyi iyi kullanmak gerek


CardSmart Bosphorus konuşmacılarından Oracle Türkiye Finans Direktörü Işıl Kılınç Gürtuna, dijital bankacılık döneminde fark yaratmanın yolunun teknolojiyi çok iyi kullanmaktan geçtiğini söyledi. Gürtuna sözlerine şöyle devam etti:


“Sosyal medya, bulut bilişim, mobil teknolojiler ve  verinin artan önemi ve birbirlerini tamamlaması ile iş hayatında yeni bir döneme giriyoruz. Eskiden ödeme sistemleri sadece bankaları ilgilendiren bir konu gibi düşünülürken, artık akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlarla her an her yerde hayatımızın içindeler.”


SmartSoft Genel Müdürü Özgür Altuntaş, hızla sanallaşan finansal dünyada cebimizdeki nakit paranın yerini ön ödemeli kartların alacağını söyleyerek, “Akıllı telefonlarımız bizim için tüm nakit para ve kredi kartı işlemlerini halledecek” dedi.


Mobilizasyon sürecinin daha yeni başladığını belirten Phaymobile Genel Müdürü Dr. Özgür Güngör ise, “Bugün artık her açıdan mobilitenin farkındayız. Bu sebeple mobil olarak yapabileceklerimiz giderek hayatımızın her alanına dokunuyor. Ödemeler, biletler, kuponlar, ve puanlar gibi parasal değerlerin transferleri daha basit, daha yaygın, daha kolay gerçekleşiyor. Ve bu sadece başlangıç…” dedi.


Ticari faaliyetler sona erecek


E-ticaretin kurallarını değiştiren 6493 sayılı kanun kapsamıyla ilgili BDDK Hukuk İşleri Daire Başkanı Dr. Mehmet S. Yurtçiçek ve BDDK Uygulama IV. Daire Başkanı Fatma Tangı Irkılata’nın yanı sıra, CordisNetwork Genel Müdürü İbrahim Durak da bilgi verdi. Durak, sanal ticarette yeni düzenlemelerin gerekliliğine işaret etti ve şu bilgileri verdi:


“Kanun, sanal POS ve MO-TO işlem yapan tüm kurumların şifre, güvenlik sorusu, sertifika, şifreleme anahtarı, PIN, kart numarası, son kullanma tarihi, CVV2, CVC2 kodu gibi ‘Hassas Ödeme Verisi’ olarak adlandırılan hassas kart bilgilerini tutmasını, işlemesini ve kaydetmesini yasaklıyor. E-ticaret sitelerinin yüzde 80’i bu bilgileri kendi sistemlerinde işliyorlar. Bir kısmı tutuyor veya kaydediyor. Bu siteler artık lisanslı ve sertifikalı bir hizmet sağlayıcıdan hizmet almadan bu ödeme, tahsilat işlemlerini yapamayacak, ticari faaliyetlerine devam edemeyecekler.”

ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics